Joe Monster
Szukaj Pokaż menu
Witaj nieznajomy(a) zaloguj się lub dołącz do nas
…NIECODZIENNIK SATYRYCZNO-PROWOKUJĄCY

7 nieznanych ciekawostek o znanych postaciach

49 963  
185   19  
W encyklopediach i na lekcjach historii nie dowiemy się, czym za młodu lubił wypełniać sobie czas Newton, jaki charakter miał Walt Disney albo kto maczał pędzel w gołej Mona Lisie.

#1.


Ludzie, zwierzęta, rośliny, figury geometryczne - obszar zainteresowań młodego Isaaca Newtona był szeroki, chociaż rodzice z pewnością nie byli zachwyceni tym, że przyszły genialny fizyk swoje zainteresowania uzewnętrznia głównie… mazaniem po ścianach. Badacze przyjrzeli się bliżej Woolsthorpe Manor - domowi, w którym Newton mieszkał za młodu i odkryli, że „bazgrołami” pokryte są nie tylko ściany, ale nawet sufity.

#2.Miły starszy pan i wielki wizjoner kochany przez dzieci na całym świecie - ci, którzy nie znali osobiście Walta Disneya, wierzą w ten powszechnie znany wizerunek. Niestety nie do końca pokrywał się z prawdą. Współpracownicy Disneya nie raz i nie dwa odczuli na własnej skórze jego wybuchowy charakter - i szczególną niechęć do komunistów, których widział na każdym kroku, również u osób, które z ideą komunizmu nie miały nic wspólnego. Pracownicy i rodzina, którą traktował podobnie, uważali, że Walt Disney był zwyczajnie wredny.

#3.Monna Vanna, jak określono pewien dość osobliwy obraz, przeleżała sobie dobre 150 lat w jednej z francuskich kolekcji zanim ktoś postanowił bliżej jej się przyjrzeć i dostrzegł to, na co uwagę powinno się było zwrócić znacznie wcześniej - uderzające podobieństwo do Mona Lisy. Taka sama poza postaci, identycznie ułożone ręce, te same rozmiary - eksperci z Luwru orzekli w 2017 roku, że Monna Vanna nie tylko powstała w pracowni Leonarda da Vinci, ale też najprawdopodobniej sam mistrz brał udział w jej tworzeniu. Uważa się, że obraz powstał równolegle z Mona Lisą, u schyłku życia artysty.

#4.Albert Einstein trochę w życiu narozrabiał, również na płaszczyźnie towarzyskiej. W 1902 roku został ojcem, matką dziecka była natomiast pewna serbska studentka, którą fizyk poślubił dopiero rok później. Dziecko, którego ujawnienie wiązałoby się z wybuchem skandalu, było skrzętnie ukrywane przed rodziną Einsteina. Co się stało z urodzoną w 1902 roku Lieserl - nie wiadomo. Wiadomo natomiast, że matka, Milewa Marić, do Berna przeprowadziła się już sama i wkrótce poczęła Einsteinowi kolejne dziecko. O istnieniu tego pierwszego świat dowiedział się bardzo późno, dziesiątki lat po śmierci Einsteina - i tylko ze względu na listy, które fizyk wymieniał ze swoją przyszłą żoną.

#5.Prace Michała Anioła zachwycają pięknem i odwzorowaniem szczegółów, musiały kosztować artystę niewyobrażalną ilość pracy. Jest jednak ileś rzeczy, które zauważone zostały dopiero po latach, a które budzą niemałe zdziwienie - tak jak szyja Boga w jednej z części Kaplicy Sykstyńskiej. Zauważono, że nie do końca przypomina ona szyję, a bardziej… ludzki mózg. Po dokładniejszych badaniach potwierdzono niemal idealne odwzorowanie, a wkrótce potem fragmenty mózgu czy nerek odnaleziono w innych freskach Michała Anioła. Pozostawiona przez artystę niespodzianka potrzebowała setek lat, by ją wreszcie odkryto - i wyjaśniono.

#6.Dzieła Hemingwaya znane są na całym świecie, a i on sam zyskał uznanie jako interesująca, choć mocno skomplikowana postać. Badaczom udało się niedawno dotrzeć do początków twórczości pisarza - w pozostawionych po jego śmierci rzeczach odkryto notatnik, a w nim opowiadanie datowane na sierpień 1909 roku, kiedy Hemingway miał zaledwie 10 lat. Opowiadanie opisuje ze szczegółami podróż po Europie, zawiera wpisy z dziennika i listy do rodziców podróżującego. Początkowo uważano, że to rzeczywisty dziennik Hemingwaya, ale szybko ustalono, że młody pisarz nie miał w tym wieku na koncie żadnej tak dużej podróży.

#7.O ojcu Winstona Churchilla powiedziano wiele złego - między innymi to, że nie znosił swoich synów i w konsekwencji nie zostawił im żadnego spadku… co nie do końca jest prawdą, a z czego długo nie zdawano sobie sprawy. Odkryte niedawno rodzinne listy ujawniają drugą stronę historii - Winston i młodszy o 6 lat Jack mieli odziedziczyć ponad milion funtów (wg dzisiejszej wartości). Całą kwotę jednak… przehulała matka, Jennie Churchill, która prowadziła bardzo intensywne życie towarzyskie. Ojciec natomiast, po latach, został całkowicie zrehabilitowany.

Źródła: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7

Oglądany: 49963x | Komentarzy: 19 | Okejek: 185 osób

Dobra, dobra. Chwila. Chcesz sobie skomentować lub ocenić komentujących?

Zaloguj się lub zarejestruj jako nieustraszony bojownik walczący z powagą
Najpotworniejsze ostatnio
Najnowsze artykuły

23.10

22.10

Starsze historie

Jak to drzewiej bywało