Joe Monster
Szukaj Pokaż menu
Witaj nieznajomy(a) zaloguj się lub dołącz do nas
…NIECODZIENNIK SATYRYCZNO-PROWOKUJĄCY

7 rzeczy, których zapewne nie wiedzieliście o bliźniętach

71 219  
178   57  
W ciągu ostatnich 40 lat liczba podwójnych ciąż wzrosła aż o 70%. To ogromna zmiana, której przyczyn upatruje się m.in. w coraz późniejszym wieku, w jakim kobiety decydują się na dziecko.

#1.

Bycie bliźniakiem ma swoje zalety, ale są też i dość poważne wady. Statystyki pokazują, że ponad połowa bliźniąt rodzi się z niedowagą, a to zwiększa ryzyko późniejszych zachorowań, np. na astmę. Dla kobiety podwójna ciąża to również większe obciążenie - i zwiększone ryzyko np. nadciśnienia tętniczego.

#2.Naukowcy odnaleźli gen zwiększający prawdopodobieństwo wystąpienia bliźniaków. Dotyczy to jednak tylko bliźniąt dwujajowych. Nie istnieje, a przynajmniej jak dotąd nic nie wiadomo o jego istnieniu, gen odpowiedzialny za bliźniactwo jednojajowe.

#3.Choć bliźnięta rodzą się zazwyczaj w odstępie najwyżej kilku, kilkunastu minut, to możliwe jest urodzenie w nawet kilkuletnich odstępach - pozwalają na to mrożenie embrionów i zapłodnienie in-vitro. Możliwe jest też, że bliźnięta będą miały dwóch różnych ojców. Dochodzi do tego, gdy dwie komórki jajowe zostaną zapłodnione przez dwóch różnych mężczyzn.

#4.Nadpłodnienie - czyli zapłodnienie różnych komórek jajowych z jednego cyklu, ale w wyniku dwóch różnych aktów płciowych - to sytuacja bardzo mało prawdopodobna „w naturze”. Większe prawdopodobieństwo zaistnienia bliźniąt pochodzących od różnych ojców następuje przy zapłodnieniu in vitro (np. gdy w wyniku błędu ludzkiego dochodzi do wymieszania materiału). Nauka zna już przynajmniej 20 przypadków ciąż bliźniaczych, kiedy rodziły się… różnokolorowe dzieci.

#5.Wiele par bliźniąt zachowuje ze sobą „ponadnaturalne” połączenie właściwie przez całe życie - znane są opowieści o „zdalnym odczuwaniu” wrażeń drugiego z bliźniąt itp. Specyficzną nić porozumienia bliźnięta nawiązują jednak znacznie wcześniej - w wieku dziecięcym porozumiewają się ze sobą zrozumiałym tylko dla siebie, własnym językiem. Zjawisko to określa się jako kryptofazja.

#6.Do wszelkich diet, zwłaszcza naukowo nieprzetestowanych, należy podchodzić z dużą rezerwą… aczkolwiek warto odnotować, że istnieje już dieta, której przypisuje się „magiczne” właściwości wywoływania ciąż bliźniaczych. Według niektórych lekarzy spożywanie dużej ilości nabiału zwiększa prawdopodobieństwo podwójnej ciąży. Na przykład u wegan rodzi się aż 5-krotnie mniej bliźniąt niż u rodziców odżywiających się w tradycyjny sposób.

#7.Najwięcej bliźniąt rodzi się w niedużym mieście Candido Godoi w Brazylii. Statystyki wykazują tu 8-krotnie większe prawdopodobieństwo wystąpienia ciąż bliźniaczych niż gdziekolwiek indziej. Podejrzewa się, że to konsekwencja wiązania się ze sobą bliskich krewnych, co spowodowało, że gen wywołujący bliźniactwo rozprzestrzenił się w większym stopniu niż w innych miejscach świata.

Źródła: 1, 2, 3, 4, 5
3

Oglądany: 71219x | Komentarzy: 57 | Okejek: 178 osób

Dobra, dobra. Chwila. Chcesz sobie skomentować lub ocenić komentujących?

Zaloguj się lub zarejestruj jako nieustraszony bojownik walczący z powagą
Najpotworniejsze ostatnio
Najnowsze artykuły

26.11

25.11

Starsze historie

Jak to drzewiej bywało