Joe Monster
Szukaj Pokaż menu
Witaj nieznajomy(a) zaloguj się lub dołącz do nas
…NIECODZIENNIK SATYRYCZNO-PROWOKUJĄCY

7 wartych odnotowania pierwszych razów w historii Playboya

82 804  
204   18  
Od pierwszego wydania opublikowanego w grudniu 1953 roku minęło już wiele czasu. Zmienił się świat, zmienił się Playboy. Nie ma już Hugh Hefnera, ale powspominać warto zawsze.

#1.

Zakładając Playboya, Hefner nie był pewny, czy w ogóle dojdzie do drugiego wydania, czy cała inwestycja nie pójdzie na marne. Sprzedano jednak 50 tys. egzemplarzy i już wiadomo było, że magazyn ma duże szanse okazać się sukcesem. Niemała w tym zasługa Marilyn Monroe, której zrobione 4 lata wcześniej zdjęcia Hefner odkupił za 500 dolarów od firmy produkującej kalendarze. Pierwsza rozkładówka zapełniła Playboyowi rozgłos; nie zaszkodziła też wielbionej przez całą Amerykę aktorce - co wcale nie było pewne.

Nagie zdjęcia Monroe zrobiono w 1949 roku. Mało wówczas znana aktorka borykała się z brakiem pieniędzy, zdecydowała się więc na rozbieraną sesję. Rok później otrzymała pierwszą dużą rolę i problemy finansowe się skończyły. W 1953 Monroe była już bardzo popularna - a Hefner skupując za grosze jej stare zdjęcia zrobił interes życia.

#2.Pierwsze zagraniczne wydanie Playboya pojawiło się w 1972 roku w Niemczech Zachodnich. Żółtą okładkę sierpniowego wydania zdobiła Gaby Heier w koszulce z numerem 1, a motto nad tytułem głosiło „wszystko, co sprawia mężczyznom przyjemność”. Po debiucie w RFN przyszedł czas na kolejne zagraniczne wydania Playboya - w Argentynie, Australii, Francji, Meksyku i innych państwach.

Playboy z własną edycją pojawił się też w Chinach. Cały 50-tysięczny nakład pierwszego numeru rozszedł się w Hong Kongu w zaledwie dwa dni, raz jeszcze pokazując, że są tematy, które łączą ludzi ponad wszelkimi podziałami. I najwyraźniej oglądanie golizny jest jednym z nich.

#3.Pierwsza czarnoskóra kobieta pojawiła się na rozkładówce Playboya w marcu 1965 roku. Jennifer Jackson przez długi czas raczej żałowała swojej decyzji. Dopiero po wielu latach zdołała przekonać się, że jej obecność w magazynie miała wymiar nie tylko estetyczny, ale też przełomowy. Okazało się, że czytelnicy Playboya wykazują się daleko posuniętą tolerancją - nie dyskryminują pań o żadnym odcieniu skóry... tak długo jak te nie mają na sobie ubrań.

Żarty żartami, ale faktem jest też, że musiało minąć kolejne sześć lat zanim pierwsza czarnoskóra kobieta pojawiła się na okładce słynnego magazynu. Pałeczkę pierwszeństwa zdobyła Darine Stern - ale uczciwie przyznać trzeba, że bardziej jej tam nie było widać niż było.

#4.Na długo przed tym jak temat stał się modny i nośny, w Playboyu wystąpiła transseksualistka. Historia Caroline Cossey jest dość ciekawa - urodzona w 1954 roku Brytyjka przeszła przemianę służąc w armii, a następnie w 1981 roku zagrała w filmie „Tylko dla twoich oczu”. W tym samym czasie, obok innych dziewczyn grających w filmie, pojawiła się w Playboyu.

Wkrótce potem prasa zwęszyła sensację. „Dziewczyna Bonda była chłopakiem”, krzyczały nagłówki. Zrobiono skandal, po którym Cossey schowała się w cień. Nie porzuciła jednak kariery modelki i dziesięć lat po przykrych wydarzeniach znowu pojawiła się w Playboyu - tym razem w indywidualnej sesji, na własną prośbę.

#5.Występ na okładce kontrowersyjnego magazynu mógł mieć różne skutki. Jednym modelkom przynosił sławę i uwielbienie, innym społeczny ostracyzm i niechęć. Niekiedy kończyło się tragicznie. Przez lata w nie do końca wyjaśnionych okolicznościach zmarło wiele modelek Playboya, ale tą pierwszą, którą zamordowano, była Dorothy Stratten, gwiazda sierpnia 1979 i roku 1980.

Pojawienie się w rozbieranej sesji w magazynie dla panów przyniosło jej ogromną sławę i nadało rozpędu jej filmowej karierze. Nieszczególnie spodobało się to zarówno Hugh Hefnerowi (który chciał zatrzymać modelkę dla siebie), jak i jej mężowi (który... cóż... chciał w sumie tego samego). Oszalały z zazdrości Paul Snider porwał Dorothy Stratten, zgwałcił ją, a następnie zamordował, po czym popełnił samobójstwo. O śmierć przeciwnicy obwiniali Playboya. Hefner bronił się z kolei, że Stratten padła ofiarą szaleńca, a nie seks-biznesu.

#6.Playboy nigdy nie był typowym świerszczykiem wyciąganym spod materaca na 10 minut. Promował nie tylko śmielsze zdjęcia (choć nigdy tak dosadne jak konkurencyjne magazyny, które pojawiły się nieco później), ale też pewien styl życia, do którego aspirowali mężczyźni. Przy czym większość oglądała go wyłącznie na kartkach Playboya. Dlatego Hugh Hefner postanowił otworzyć kluby stanowiące miejsce, gdzie tego konkretnego stylu życia doświadczyć można było osobiście.

Pierwszy klub Playboya, w Chicago, otwarto w 1960 roku. Alkohol lał się strumieniami, a uwagę licznych gości przykuwały „króliczki”. Wkrótce pojawiły się też kolejne kluby - w Stanach Zjednoczonych i za granicą. Kluby cieszyły się zmienną popularnością. Do 1988 roku zamknięto wszystkie w USA, do 1991 wszystkie pozostałe. Po 2010 roku w różnych miejscach świata zaczęły pojawiać się znowu.

#7.


W latach 70. Playboy mógł poszczycić się średnią sprzedażą na poziome 5 milionów kopii. W 2011 roku nakład spadł do zaledwie 1,5 miliona. Upowszechnił się internet, pojawiły się liczne magazyny, boom seksualny stracił na sile. Hugh Hefnerowi zależało na tym, aby utrzymać klasę Playboya. Konkurencja tymczasem nie miała żadnych zahamowań i oferowała coraz bardziej dosadną wulgarność.

W marcu 2016 roku zdecydowano się na pierwszy numer Playboya całkowicie pozbawiony nagości. Krok, który po czasie można ocenić jako próbę wylania dziecka z kąpielą. Na próbie zmiany wizerunku najwięcej stracił sam magazyn - wielu wiernych do tej pory czytelników. Natychmiast zaczęto zastanawiać się, jak odkręcić ten bałagan. Ze stanowiskiem już w maju 2016 roku pożegnał się ówczesny dyrektor firmy, a w rok po eksperymencie na łamy Playboya wróciły nagie modelki.

Źródła: 1, 2, 3, 4, 5, 6

Oglądany: 82804x | Komentarzy: 18 | Okejek: 204 osób

Dobra, dobra. Chwila. Chcesz sobie skomentować lub ocenić komentujących?

Zaloguj się lub zarejestruj jako nieustraszony bojownik walczący z powagą
Najpotworniejsze ostatnio
Najnowsze artykuły
Jak to drzewiej bywało