Joe Monster
Szukaj Pokaż menu
Witaj nieznajomy(a) zaloguj się lub dołącz do nas
…BO POWAGA ZABIJA POWOLI

7 nietypowych rzeczy, które warto wiedzieć o Suazi

37 768  
169   24  
Dla Europejczyków Suazi jest takie samo jak większość afrykańskich krajów - dziwaczne. Pod wieloma względami jest jednak jedyne w swoim rodzaju.

#1.


Suazi to jeden z zaledwie czterech krajów na świecie, którego terytorium w całości położone jest na południe od Zwrotnika Koziorożca. Pozostałe to leżące wewnątrz RPA Lesotho oraz Urugwaj i Nowa Zelandia. Wszystkie pozostałe kraje świata przynajmniej w pewnej części wystają na północ od 23°26’14” szerokości geograficznej południowej, gdzie wyznaczono zwrotnik.

#2.Suazi to również najprawdopodobniej jedyny kraj na świecie, w którym oficjalne przepisy regulujące ruch lotniczy uwzględniają… czarownice na miotłach. Te mają bezwzględny zakaz wznoszenia się ponad 150 metrów. Poniżej tej granicy - hulaj dusza. Taki sam limit obowiązuje prywatne drony i wszelkie inne zabawki. Warto zaznaczyć, że wszystkie kwestie związane z magią są w Suazi traktowane niezwykle poważnie. Jak zresztą widać…

#3.W Suazi trzeba żyć szybko i intensywnie, na wiele rzeczy może nie wystarczyć czasu - właśnie w tym południowym zakątku Afryki średnia długość życia jest najmniejsza. Według danych z 2015 roku wynosi zaledwie nieco ponad 50 lat. To wina między innymi bardzo mocno rozpowszechnionego wirusa HIV czy gruźlicy. Miejscowa służba zdrowia woła o pomstę do nieba.

#4.Ze zdrowiem fizycznym mieszkańców Suazi i tak jest lepiej niż ze zdrowiem psychicznym, o które dbać ma… aż jeden psychiatra. Pracuje w szpitalu w Manzini i zajmuje się wszystkimi pacjentami w kraju - nie tylko tymi przywiezionymi na miejsce, ale też więźniami, dziećmi w odległych wioskach i innymi, którzy nie mogą sami dotrzeć po pomoc. Bananowy doktor na Czarnym Lądzie. Sam jeden na 1,3 miliona populacji (choć mimo pewnych przesłanek nie wszyscy zapewne potrzebują tam konsultacji).

#5.W Suazi w dalszym ciągu obowiązuje monarchia absolutna. Najdłużej w historii kraju rządził Sobhuza II - sprawował władzę przez 82 lata i 9 miesięcy. W tym czasie dorobił się ponoć 70 żon, 210 dzieci i ponad 1000 wnuków, tworząc najprawdopodobniej najbardziej liczną rodzinę królewską na świecie. Po jego śmierci wstępująca na tron królowa ogłosiła 75-dniową żałobę, w ramach której zakazała wszystkim mieszkańcom uprawiania seksu.

#6.Na walucie obowiązującej w Suazi można zrobić dobry interes - przynajmniej w branży przekąsek serwowanych w automatach. Nie chodzi o kurs, ten jest beznadziejny, a o wymiary. 1 lilangeni był tego samego rozmiaru i ważył tyle samo, co 1 funt brytyjski - przy wartości natomiast tylko ok. 6 pensów. Ale to ostatnie automatom akurat nie robi różnicy, więc jeśli komuś zostało trochę drobniaków z wyprawy do Afryki, to jest szansa…

#7.Prawo w Suazi przestrzegane jest dość wybiórczo. Król łamiący samodzielnie ustanowione dekrety (w sprawie minimalnego wieku, w jakim legalnie uprawiać można seks) to rzecz będąca na porządku dziennym. Co innego… małolat nagadujący na własną babcię. W 2010 roku pewien 12-latek z Suazi został postawiony przed sądem za obrazę babci. Nie mając 40 dolarów na spłatę grzywny, spędził rok w więzieniu. W kraju powszechne jest też zamykanie nieletnich za jeszcze mniejsze (lub w ogóle żadne) przewinienia.

Źródła: 1, 2, 3, 4, 5, 6

Oglądany: 37768x | Komentarzy: 24 | Okejek: 169 osób

Dobra, dobra. Chwila. Chcesz sobie skomentować lub ocenić komentujących?

Zaloguj się lub zarejestruj jako nieustraszony bojownik walczący z powagą
Najpotworniejsze ostatnio
Najnowsze artykuły
Jak to drzewiej bywało