Joe Monster
Szukaj Pokaż menu
Witaj nieznajomy(a) zaloguj się lub dołącz do nas
…BO POWAGA ZABIJA POWOLI

7 robiących wrażenie ciekawostek o Wielkiej Rafie Koralowej

37 658  
165   7  
Rozciąga się na ponad 2300 km, jest największą pojedynczą strukturą wytworzoną przez organizmy żywe i widać ją z kosmosu - jako jaśniejszą smugę na tle oceanu.

#1.


Wielka Rafa Koralowa niszczeje. Szacuje się, że od lat 80. około połowa uległa zniszczeniu. Jedną z głównych przyczyn są… rozgwiazdy. Drapieżniki te żerują na koralowcach - pożerają je, zostawiając nietrwały szkielet. Po ataku koralowce regenerują się na tyle wolno, że przetrwanie Wielkiej Rafy stanęło pod znakiem zapytania. Rafie zagrażają nie tylko rozgwiazdy. Swoje dołożyli ludzie - wylewając ścieki do wody (przyczyniając się tym samym do rozwoju populacji rozgwiazd), zamulając wody przybrzeżne czy sprowadzając na rafę rzesze turystów.

#2.Rafy koralowe powstają w ciepłych wodach mórz i oceanów, tam gdzie głębokość nie przekracza 50 metrów. Tyle w teorii. W praktyce polipy tworzące Wielką Rafę Koralową nie powinny przeżyć zanurzenia na więcej niż 100 metrów - przeszkodę stanowi ciemność i brak możliwości zdobycia pożywienia. Tymczasem w 2013 roku naukowcy odkryli obecność koralowców na 125 metrach. Jak udaje im się przetrwać na tak dużej głębokości - pozostaje zagadką.

#3.W 2017 roku potwierdzono istnienie „jaskini morskiej” w dość odległej części Wielkiej Rafy Koralowej, 200 kilometrów od Daydream Island - jaskini podobnej do Great Blue Hole w Belize, ale prawdopodobnie od niej starszej. Wewnątrz znaleziono doskonale rozwinięte kolonie koralowców w zaskakujących kształtach. Przez lata mogły żyć tu nieniepokojone przez fale, prądy morskie czy turystów. Ze względu na specyficzne odizolowanie od reszty morza czy oceanu, takie jaskinie uważane są przez naukowców wręcz za „kapsuły czasu”.

#4.Wielką Rafę próbuje się chronić na różne sposoby. Zaprojektowano m.in. specjalnego robota do… zabijania rozgwiazd. W pełni automatyczne urządzenie ma samodzielnie, na podstawie licznych zdjęć, odróżniać rozgwiazdę i wstrzykiwać jej specjalny roztwór. Robot jest jeszcze w fazie nauki - pływa samodzielnie, a w przypadku wątpliwości co do gatunku, czeka na potwierdzenie ze strony naukowców. Nie jest też jeszcze wyposażony w truciznę. Kiedy jednak wszystkie testy zakończą się pomyślnie, urządzenie będzie działać w pełni automatycznie.

#5.Inną z konieczności jest walka z powodującym blaknięcie ociepleniem. „Fale gorąca” doprowadzają do wymierania koralowców i niszczenia rafy. Postanowiono więc zbudować… wielkie wentylatory i nimi ochładzać rafę. Choć pomysł wydaje się szalony, ma szanse zadziałać - zasilane energią słoneczną wentylatory działają na tyle skutecznie, że są w stanie wzbudzić chłodniejsze prądy, w których obecności koralowce łatwiej się odbudowują. Pierwsze 8 wentylatorów ma być testowane w północnym Queensland.

#6.Wielkiej Rafie Koralowej grozi… utonięcie. Podobny przypadek miał miejsce 125 tys. lat temu, kiedy poziom wody i poziom temperatur były wyższe. Ówczesna rafa koralowa niemal została zniszczona. Naukowcy alarmują, że jeśli nie spowolnimy ocieplania klimatu poprzez zmniejszenie emisji dwutlenku węgla, współczesnym warstwom rafy znów może zagrażać tragiczny scenariusz. Wielka Rafa Koralowa, i tak mocno już nadwyrężona, mogłaby nie wytrzymać dodatkowego nacisku związanego z gwałtownym podniesieniem poziomu wód.

#7.Postęp technologiczny sprawił, że można dzisiaj znacznie bardziej skutecznie niż wcześniej próbować odtwarzać uszkodzone fragmenty rafy (bez uciekania się do tak „tradycyjnych” metod jak zatopienie statku i liczenie, że rafa odbuduje się sama). Naukowcy z Sydney zaczęli wykorzystywać drukarki 3D do odtwarzania naturalnie wyglądających korali - dają one wsparcie odbudowującym się koralowcom i zapewniają schronienie rybom żerującym na niszczących rafę algach.

Źródła: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7

Oglądany: 37658x | Komentarzy: 7 | Okejek: 165 osób

Dobra, dobra. Chwila. Chcesz sobie skomentować lub ocenić komentujących?

Zaloguj się lub zarejestruj jako nieustraszony bojownik walczący z powagą
Najpotworniejsze ostatnio
Najnowsze artykuły
Jak to drzewiej bywało