Joe Monster
Szukaj Pokaż menu
Witaj nieznajomy(a) zaloguj się lub dołącz do nas
…BO POWAGA ZABIJA POWOLI

10 naprawdę potwornickich ciekawostek XXI

90 907  
277   73  
W dzisiejszym odcinku...

#1. Heksakosjoiheksekontaheksafobia

Heksakosjoiheksekontaheksafobia to lęk przed liczbą 666.
Fobia nie jest jedynie wymysłem popkultury i część z osób, które unikają takich symboli, jest po prostu nią dotkniętych.

#2. BMW X6

BMW X6 określane jest jednym z najgłupszych samochodów na świecie.

Przyczynił się do tego także Jeremy Clarkson, który stwierdził, że BMW X6 nie ma żadnego sensu i nie spełnia żadnego konkretnego celu. Dlaczego tak? Otóż samochód został zaprojektowany tak, by wyglądał i spełniał funkcję typowego sedana. Jest jednak o wiele wyższy od typowego samochodu w tej bryle, posiada bardzo wysoką pozycję kierowcy i spory prześwit - niczym samochód terenowy. Sam producent określa, że X6 nie jest ani typowym sedanem, ani terenówką czy SUV-em, tylko SAV-em - czyli "Sports Active Vehicle". Czy w tym zakresie samochód się sprawdza? Wiele osób uważa, że nie. Samochód być może nie ma więc sensu, ale na pewno jest lubiany, ładny i popularny.

#3. England: Cheese-Rolling

W angielskim Gloucestershire odbywa się konkurs gonienia sera. Ser spuszczany jest z tak stromego zbocza, że nie da się go dogonić.

Od ponad wieku w angielskim Gloucestershire odbywa się konkurs, polegający na szaleńczej gonitwie za serem. Zasady są proste: kto pierwszy dogoni ser, ten może wziąć go do domu. Problem polega na tym, że ser toczony jest po stoku tak stromym, że człowiek nie jest w stanie na nim ustać, więc uczestnicy konkursu przewracają się, turlają, spadają, ogólnie zmierzają w dół zbocza we wszelkie niekonwencjonalne sposoby. W związku z takim przebiegiem festiwalu zwycięża ten, który pierwszy znajdzie się na dole zbocza i będzie jeszcze mógł chodzić. W trakcie zabawy dochodzi do częstych ran i kontuzji, więc lokalne władze namawiają organizatorów do zaniechania kolejnych edycji.

#4. Głupia śmierć

W 1926 roku Philip McClean został pierwszym na świecie człowiekiem, który został zabity przez kazuara. Rzecz wydarzyła się w Australii, oczywiście.

W 1926 roku szesnastoletni Phillip McClean zauważył kazuara w obrębie rodzinnej posesji i postanowił zabić go maczugą. We wszystkim miał pomóc brat Phillipa. To właśnie z jego relacji wiemy, że po pierwszym ciosie maczugą kazuar przewrócił chłopca, a następnie kopnął go w szyję, rozcinając pazurem tętnicę szesnastolatka. Phillip wstał i zaczął uciekać, jednak po chwili upadł i śmiertelnie się wykrwawił.

Dorosły kazuar osiąga długość ciała od 100 do 170 cm, a jego waga może wynosić nawet 58 kg. Do ciekawostek należy zaliczyć to, że jako jedne z niewielu przedstawicieli ptaków kazuary mają genitalia takie jak u ssaków.

#5. Torby foliowe na zakupy

Foliowe torby zakupowe zostały uznane jednym z najgorszych wynalazków XX wieku. Miały być ekologiczną alternatywą dla toreb papierowych, jednak tak naprawdę powodują od nich o wiele większe szkody w środowisku.

Torby foliowe to wynalazek lat siedemdziesiątych. Wtedy uważano, że plastik jest o wiele bardziej ekologiczny od papieru. Wiadomo, papier to ścięte drzewa, a plastik robi się z ropy, więc nie zagraża drzewom. Dziś to brzmi głupio, ale wtedy brzmiało całkiem logicznie. Teraz wiemy, że torby foliowe rozkładają się bardzo długo i nawet jeśli rozłożą się całkowicie, to oddadzą do środowiska niebezpieczne związki.

Ale recykling!
A gówno prawda, recykling. Kilkanaście, no, może parędziesiąt lat temu, wmówiono nam, że plastik można poddawać recyklingowi w nieskończoność. Tak naprawdę każdy gatunek plastiku po każdym cyklu recyklingu staje się plastikiem gorszego gatunku, więc z torebek foliowych poddanych recyklingowi możemy zrobić plastik, z którego nie uda się zrobić torebek foliowych, bo będzie się za bardzo kruszył i nie będzie już tak elastyczny i wytrzymały. Dlatego tak wartościowe są zakrętki od butelek - robi się je z plastiku o najwyższej jakości i najlepszych parametrach.

#6. Gorący chłopak

16 listopada 2015 jeden z chorwackich więźniów został umieszczony w izolatce wyłożonej materacami. Przeszmuglowaną zapalniczką wzniecił pożar materaców przy drzwiach, żeby strażnicy musieli go wypuścić. Nie wypuścili, wynieśli tylko jego zwłoki.

Bojan Bešić zawsze był bardzo krewki, a więc i tym razem pokazał, na co go stać. Strażnicy nie spodziewali się takiego obrotu sprawy, więc w pierwszej chwili nie zwrócili uwagi na to, co się dzieje, a kiedy dotarli do izolatki, było za późno. Śmierć Bešića nastąpiła w wyniku uduszenia. Zdarzenie zarejestrowały kamery.

#7. Endytofilia

Endytofilia to fetysz, w którym największą satysfakcję seksualną uzyskuje się, kiedy partner, lub partnerka, pozostaje w ubraniu.

No to przyznać się, kto uważał, że to zwykła preferencja, a nie jakieś skrzywienie z rodzaju parafilii seksualnej? Mój kolega tak myślał! Zróbmy więc takie założenie, że pończochy, pasy i koronkowa bielizna to wcale nie jest ubranie.

#8. Dromofobia

Dromofobia to niczym nieuzasadniony lęk przed przechodzeniem przez ulicę.

Czasem występuje także lęk przed podróżami czy nawet myśleniem o podróżach.

#9. Kompleksowy zespół bólu regionalnego

Kompleksowy zespół bólu regionalnego (CRPS) to bardzo rzadki zespół chorobowy kończyn. Na początku u chorego występuje parzący ból i obrzęk, czasem nadmierny porost włosów. W drugiej fazie dochodzi do zanikania skóry. Faza trzecia to przykurcz mięśni i plamisty zanik kości, kończyna przybiera wtedy szponowaty wygląd.

Choroba występuje najczęściej po urazach kończyn. Nie ma skutecznej metody leczenia ani profilaktyki. Do tej pory wykazano, że przyjmowanie 500 mg witaminy C dziennie zmniejsza ryzyko wystąpienia CRPS po złamaniach nadgarstka.

#10. Katastrofa kolejowa

26 stycznia 1954 roku w Sątopach-Samulewie doszło do czołowego zderzenia dwóch pociągów. Do wypadku wysłano tylko jedną karetkę, która w dodatku utknęła w zaspie. Zginęło co najmniej 18 osób - część z nich z wychłodzenia w trakcie oczekiwania na ratunek.

Przyczyną katastrofy były problemy techniczne z pociągiem towarowym wiozącym 1780 ton węgla. Miał niesprawne hamulce, które już wcześniej (jeszcze tego samego dnia) doprowadziły do rozerwania składu. Pracownicy kolei zignorowali procedury i po ponownym połączeniu składu nie wykonali testu hamulców, nie uzupełnili piasku do posypywania szyn i nie odwodnili zbiornika ze sprężonym powietrzem. To doprowadziło do poważnego uszkodzenia hamulców i w efekcie katastrofy, w której na miejscu zginęło 17 osób. Osiemnasta zmarła w szpitalu.

Zobacz poprzedni odcinek tej serii

Źródła: 1, 2, 3, 4, 4b, 5, 6, 7, 8, 9, 10,
6

Oglądany: 90907x | Komentarzy: 73 | Okejek: 277 osób

Dobra, dobra. Chwila. Chcesz sobie skomentować lub ocenić komentujących?

Zaloguj się lub zarejestruj jako nieustraszony bojownik walczący z powagą
Najpotworniejsze ostatnio
Najnowsze artykuły
Jak to drzewiej bywało