Joe Monster
Szukaj Pokaż menu
Witaj nieznajomy(a) zaloguj się lub dołącz do nas
…BO POWAGA ZABIJA POWOLI

10 ciekawostek dotyczących sytuacji kobiet w starożytnych czasach, o których nie dowiesz się z lekcji historii

146 112  
294   26  
Zamierzchłe czasy nieodzownie kojarzą się ze złą sytuacją kobiet w społeczeństwie. Niska pozycja w hierarchii sprawiała, że nie miały dostępu do edukacji, prawa głosu, hobby, czasu na rozrywkę ani nie pełniły jakichkolwiek funkcji publicznych. Tymczasem okazuje się, że nie wszędzie i nie zawsze tak właśnie było...

#1. Rzymianki miały swoją lalkę Barbie.

Kliknij i zobacz więcej!
W starożytnym Rzymie dziewczynki wychodziły za mąż już w wieku 12 lat. Ich dzieciństwo nie trwało długo, ale to nie znaczy, że nie mogły wciąż bawić się zabawkami. Jedną z odkrytych w XIX wieku była drewniana lalka. Znaleziono ją w sarkofagu należącym do Creperei Tryfaeny, która żyła w II wieku w Rzymie. Drewniana kukiełka niewiele odbiega od wyglądu dzisiejszych lalek. W sarkofagu znaleziono także ubranka dla lalek.

#2. Starożytne Egipcjanki miały takie samo prawo do dziedziczenia tronu

Kliknij i zobacz więcej!

W Egipcie panowało większe równouprawnienie płci niż nam się wydaje. Dowodem na to jest fakt, że dziecko każdej płci mogło dziedziczyć tron. Prawa mężczyzn i kobiet były prawie zrównane, co było czymś naprawdę wyjątkowym w owych czasach. Co więcej, linia rodziny była rysowana głównie od strony matki - z praktycznego powodu. Bez badań DNA łatwiej udowodnić i udokumentować było pochodzenie matki niż ojca...

#3. Greczynki mogły się rozwieść.

Kliknij i zobacz więcej!

Kobiety w starożytnej Grecji nie miały statusu obywateli i ich prawa oraz wolność były w znacznym stopniu ograniczone, ale procedura rozwodowa była całkiem sprawiedliwa. W momencie gdy kobieta decydowała się na przerwanie małżeństwa, musiała tylko znaleźć sobie mężczyznę, który będzie reprezentował ją w urzędach publicznych.
Z drugiej strony jednak, jeżeli facet chciał rozwodu, to po prostu wyrzucał kobietę z domu...

#4. Egipcjanki mogły zajmować wysokie pozycji w hierarchii kościelnej.

Kliknij i zobacz więcej!

Nawet w dzisiejszych czasach to dość rzadko spotykane, by kobiety pełniły ważne funkcje w życiu religijnym swojej społeczności. Wyjątkiem znowu jest starożytny Egipt. Kobieta mogła nosić tytuł "Żony Boga", który był utożsamiany z wieloma bóstwami. Najważniejszą pozycją, jaką mogła uzyskać kobieta, był status "Żony Amuna". To tytuł honorowy, który przysługiwał kobiecie (pierwotnie z każdej klasy, później tylko z klas wyższych), która asystowała wysokiej rangi kapłanowi podczas różnych ceremonii oraz opiekowała się pomnikiem "swojego Boga".
Kobiety nie były tylko paniami domu. Zachowało się dużo artefaktów z tamtych czasów, które ukazują kobiety jako muzyków, tancerki czy gości na ważnych wydarzeniach z życia starożytnego Egiptu.

#5. Rzymianki mogły się edukować.

Kliknij i zobacz więcej!

Edukacja kobiet w starożytnym Rzymie to kwestia mocno kontrowersyjna. Większość dziewcząt umiała ledwie czytać i pisać, ale w sumie edukowano je w tym kierunku. Tylko nieliczne (czyt. bogate) miały możliwość kontynuacji nauki, gdy rodziców stać było na prywatnych korepetytorów.
Głównym powodem, dla którego rodzice inwestowali w edukację swoich córek, była chęć wydania ich za mąż za mężczyznę wpływowego, dla którego żona będzie interesującą towarzyszką życia i być może na którego będzie mogła wywrzeć jakiś wpływ.

#6. W starożytności Greczynki "grały w gry".

Kliknij i zobacz więcej!

Kobiety w Grecji miały za zadanie głównie zajmowanie się domem, ale nie znaczy to, że nie miały swoich gier i rozrywek. Jedną z nich była gra o nazwie astragalos (bardzo podobna do gry zwanej także obecnie "gra w kamyki" lub hacle, sztole, sztulki, sztule, sztrule, ciupy, krypcie, koble). Gra polega na podrzucaniu kamyków i złapaniu jak największej ich liczby jedną ręką.

#7. Rzymianki nosiły bikini.

Kliknij i zobacz więcej!

Na jednej z mozaik odkrytych na Sycylii, pochodzącej z IV wieku naszej ery, można zauważyć, że kobiety w starożytnym Rzymie nosiły coś na wzór dzisiejszego bikini. Nieśmiało można zauważyć, że jeszcze 100 lat temu na świecie taki strój nawet na plaży budziłby zgorszenie. W niektórych krajach jest zakazany nawet i dzisiaj...

#8. Rzymianki uprawiały sport.

Kliknij i zobacz więcej!

Jedna z mozaik również odkrytych na Sycylii ukazuje kobiety uprawiające sport. Oczywiście nie brały udziału w żadnych zawodach, te były zarezerwowane tylko dla mężczyzn.
Imponująco wygląda zwłaszcza mały hantelek sprzed 1700 lat. W starożytnym Rzymie kobiety miały wiele rozrywek, które związane były z dużą aktywnością fizyczną.

#9. Mąż w starożytnych Chinach mógł odejść od swojej żony, jeżeli ta za dużo mówiła.

Kliknij i zobacz więcej!

W starożytnych Chinach kobiety nie miały praktycznie żadnych praw i były uważane za własność swoich mężów. Małżeństwa była aranżowane przez zawodowych swatów, a kobiety z reguły poznawały swoich małżonków podczas ceremonii ślubnej.
Mężczyzna mógł rozwieść się z kobietą z byle powodu: bo kobieta nie może urodzić mu syna, bo mąż ma dowody zdrady, za brak poszanowania rodziców męża, za kradzież, za chorobę zakaźną partnerki, zazdrość i... zbyt dużą gadatliwość.

#10. W starych czasach Hinduski mogły same decydować kiedy i za kogo wyjść za mąż.

Kliknij i zobacz więcej!

To jest dopiero ciekawe. Nawet teraz wiele kobiet wychodzi za mąż w wyniku aranżowanego małżeństwa. W czasach starożytnych w Indiach kobiety miały takie same prawa jak mężczyźni. Miały możliwość nie tylko decydowania o tym, kogo poślubią, ale także mogły wziąć ślub, kiedy tylko zechcą. Kobiety miały także prawo do edukacji.
8

Oglądany: 146112x | Komentarzy: 26 | Okejek: 294 osób

Dobra, dobra. Chwila. Chcesz sobie skomentować lub ocenić komentujących?

Zaloguj się lub zarejestruj jako nieustraszony bojownik walczący z powagą
Najpotworniejsze ostatnio
Najnowsze artykuły

04.06

03.06

Starsze historie

Jak to drzewiej bywało