Joe Monster
Szukaj Pokaż menu
Witaj nieznajomy(a) zaloguj się lub dołącz do nas
…NIECODZIENNIK SATYRYCZNO-PROWOKUJĄCY

10 krajów, w których po tegorocznym Sylwestrze nie nastąpi 2018 rok

57 935  
200   22  
Który mamy rok? Odpowiedź na to pytanie nie jest tak prosta, jak się wydaje. Większość mieszkańców kuli ziemskiej posługuje się bliskim nam kalendarzem gregoriańskim, ale są kraje, gdzie rok 2018 jeszcze długo nie nadejdzie... albo już był dawno temu.

#1. Rosja - 2018, ale ciut później

Kliknij i zobacz więcej!<

Rosjanie posługują się głównie kalendarzem gregoriańskim, który na polecenie papieża Grzegorza XIII zastąpił w 1582 roku kalendarz juliański - z tym że w Rosji zaczęto się posługiwać kalendarzem gregoriańskim dopiero w 1918 roku. Rada Komisarzy Ludowych (Sownarkom) zarządziła, aby po ostatnim dniu stycznia nastąpił od razu 14 lutego.
Mimo tego niektóre święta obchodzone są wciąż według starych wyliczeń. Różnica między dwoma kalendarzami jest niewielka, bo zaledwie 13 dni i powiększa się o 3 kolejne dni w ciągu 400 lat. Dobrzy imprezowicze bawią się dwa razy: najpierw w Nowy Nowy Rok (wg kalendarza gregoriańskiego - 1 stycznia), później w Stary Nowy Rok (14 stycznia). Wybitni imprezowicze bawią się od jednego do drugiego święta...

#2. Tajlandia - rok 2561

Kliknij i zobacz więcej!

W Tajlandii po 31 grudnia tego roku nastąpi rok 2561. Oficjalnie w Tajlandii lata datuje się od dnia, w którym Budda osiągnął stan nirwany, czyli według tak zwanego kalendarza buddyjskiego. Kalendarz gregoriański jest również w użyciu, ale głównie na potrzeby zagranicznych turystów. Na oficjalnych dokumentach widnieją daty z kalendarza buddyjskiego. Takie datowanie obowiązuje także na Sri Lance, w Kambodży, Laosie i Birmie.

#3. Etiopia - rok 2011

Kliknij i zobacz więcej!

Etiopski kalendarz jest cofnięty o 8 lat względem kalendarza gregoriańskiego i ma dokładnie 13 miesięcy. 12 miesięcy liczy sobie po 30 dni, a jeden jest bardzo krótki, ma zaledwie 5 lub 6 dni w zależności, czy jest to rok przestępny, czy też nie. Dni nie zaczynają się o północy, tylko o wschodzie słońca. Kalendarz etiopski bazuje na starożytnym kalendarzu bizantyjskim.

#4. Izrael - rok 5778

Kliknij i zobacz więcej!

Kalendarz hebrajski jest używany oficjalnie razem z kalendarzem gregoriańskim. Wszystkie żydowskie święta obchodzone są jednakże według tego pierwszego. Nowe miesiące zaczynają się nowiem Księżyca, a pierwszy dzień w roku (Rosz ha-Szana) może przypadać tylko w poniedziałek, wtorek, czwartek lub w sobotę. Aby zebrać to wszystko do kupy, rok mijający wydłużany jest o jeden dzień. Chronologia kalendarza hebrajskiego zaczęła się wraz z pierwszym nowiem Księżyca, który miał miejsce 7 października 3761 lat przed Chrystusem, o 5 rano i 240 częściach. Godzina w kalendarzu hebrajskim składa się z 1080 części, a każda z nich z 76 momentów.

#5. Pakistan - rok 1439

Kliknij i zobacz więcej!

Kalendarz muzułmański służy do określania dat świąt religijnych i jest oficjalnym kalendarzem w niektórych muzułmańskich krajach. Odliczanie lat rozpoczęło się wraz z dniem, kiedy prorok Muhamed wraz z pierwszymi muzułmanami udali się na emigrację do Medyny (622 rok po narodzeniu Chrystusa). Nowy dzień rozpoczyna się wraz ze wschodem Słońca, a nie o północy. Początek miesiąca wyznaczany jest przez fazy Księżyca. Rok w kalendarzu muzułmańskim trwa o 10-11 dni krócej niż w kalendarzu gregoriańskim (rok słoneczny). Miesiące są ruchome i nie zawsze ten sam miesiąc przypada o tej samej porze roku.

#6. Iran - rok 1396

Kliknij i zobacz więcej!

Kalendarz perski zwany jest także kalendarzem irańskim lub kalendarzem Dżalali i obowiązuje oprócz Iranu także w Afganistanie. To kalendarz opracowany przez grupę astronomów, w tym także przez znanego poetę-astronoma Omara Chajjama. Kalendarz ten również ma swój początek związany z Hidżrą - "Wielka Emigracją" proroka Mahometa oraz jego zwolenników z Mekki do Jasribu, późniejszej Medyny. W odróżnieniu od kalendarza islamskiego, ten oparty jest na roku słonecznym, te same miesiące przypadają o stałych porach roku. Tydzień zaczyna się w sobotę, a kończy w piątek.

#7. Indie - rok 1939

Kliknij i zobacz więcej!

Indyjski zreformowany kalendarz narodowy został stworzony i wprowadzony w życie w 1957 roku. Lata liczy się według ery Śaka (na pamiątkę zwycięstwa nad Sakami), która zaczęła się (rok 0) w 78 roku. Oficjalnym początkiem kalendarza był 1 ćajtra, 1879 ery Saka, czyli 22 marca 1957.
Poszczególne szczepy i klany hinduskie używają jeszcze innych kalendarzy, niektóre datują się od dnia śmierci Kriszny (3102 r. p.n.e.), inne od dnia, gdy Vikram doszedł do władzy (57 r. n.e.).

#8. Japonia - rok 30

Kliknij i zobacz więcej!

W Japonii obowiązują dwa systemy datowania: kalendarz gregoriański, który rozpoczął się wraz z narodzinami Jezusa Chrystusa oraz kalendarz tradycyjny - ery japońskie, których początkiem jest każdorazowe wstąpienie na tron nowego cesarza. Obecny okres, "Era pokoju i spokoju", rozpoczął się w 1989 roku wraz z początkiem panowania cesarza Akihito. Poprzedni, "Era Oświecenia", trwał 64 lata, za czasów panowania cesarza Showa (1926-1989). Na oficjalnych japońskich dokumentach widnieją dwie daty.

#9. Chiny - rok 4176

Kliknij i zobacz więcej!

Kalendarz chiński obowiązuje w Kambodży, Mongolii, Wietnamie i innych azjatyckich krajach. Datowanie rozpoczęło się wraz z początkiem panowania cesarza Huang Di - legendarnego władcy i protoplasty Chińczyków, w 2637 roku przed narodzinami Chrystusa. Kalendarz ten oparty jest na cyklach Jowisza. W ciągu 60 lat Jowisz pięciokrotnie okrąża Słońce, a więc pełen cykl dzielony jest na pięć podokresów, z których każdy ma 12 lat. Lata te nazywane są od mian zwierząt. Rok 2018 według kalendarza gregoriańskiego będzie Rokiem Psa.

#10. Korea Północna - rok 107

Kliknij i zobacz więcej!

Kalendarz dżucze to kalendarz używany w Koreańskiej Republice Ludowo-Demokratycznej, oparty na kalendarzu gregoriańskim. Datowanie rozpoczęło się dokładnie 15 kwietnia 1912 roku w dniu urodzin Kim Ir Sena, założyciela Korei Północnej (albo w momencie zatonięcia Titanica :)). Narodziny wodza to rok 1, nie ma roku 0. Na oficjalnych dokumentach widnieją na ogół dwie daty: jedna według kalendarza gregoriańskiego, druga wg kalendarza dżucze.

Oglądany: 57935x | Komentarzy: 22 | Okejek: 200 osób

Dobra, dobra. Chwila. Chcesz sobie skomentować lub ocenić komentujących?

Zaloguj się lub zarejestruj jako nieustraszony bojownik walczący z powagą
Najpotworniejsze ostatnio
Najnowsze artykuły
Jak to drzewiej bywało