Joe Monster
Szukaj Pokaż menu
Witaj nieznajomy(a) zaloguj się lub dołącz do nas
…BO POWAGA ZABIJA POWOLI

7 najbardziej dziwacznych ciekawostek z Kenii

63 431  
197   45  
Kenia - kolejne z ekstremalnych państw w Afryce - wyróżnia się właściwie pod każdym względem. A uwielbienie dla ciepłego piwa to tylko jedno z kenijskich szaleństw…

#1.

Ile osób potrzeba, aby pozbawić całą Kenię prądu? Ani jednej, wystarczy… pojedyncza małpa. Choć sytuacja wydaje się absurdalna (i może kojarzyć się z dowcipami o obalaniu rządów w Afryce), wydarzyła się naprawdę. W 2016 roku małpa spadła na transformator, uszkadzając go i powodując, że w całej Kenii zapadła ciemność. Prąd w Kenii doprowadzony jest wyłącznie do największych miast, a cała sieć opiera się na zaledwie pięciu stacjach - uszkodzenie którejkolwiek z nich, jak się okazało, paraliżuje też wszystkie pozostałe.

#2.Brak prądu w dużej części kraju oznacza, że nie ma tam również m.in. lodówek. Czy to znaczy, że do Kenii nie dotarły „dobrodziejstwa” światowych potentatów spod znaku Coca-Coli czy Carlsberga? Nic z tych rzeczy. Wszystkie napoje, w innych regionach świata pite schłodzone, dostępne są też w Kenii i nikomu nie przeszkadza temperatura serwowania - zwykle około 25 stopni Celsjusza. Nie wiem, jak dla Was, ale dla mnie piwo w 25° to już grzaniec, czyli coś, od czego trzeba trzymać się z daleka.

#3.Małpy potrafią poważnie terroryzować kraj, czasem na większą, a czasem na mniejszą skalę. Jednak kilkugodzinna przerwa w dostawie prądu, której doświadczyli Kenijczycy w 2016 roku, nie umywa się do horroru, który przeżywają mieszkańcy wioski Nachu. Tam małpy już od 2007 roku terroryzują społeczność, kradnąc jedzenie, wykonując obsceniczne gesty w stosunku do kobiet, atakując ludzi fizycznie i rzucając w kobiety kamieniami.

#4.Korrida w wydaniu kenijskim różni się od tej amerykańskiej czy hiszpańskiej. Nie ma tu torreadora starającego się nie dać zabić bykowi. W Kenii zasady są prostsze. Byki, hodowane wyłącznie do walki, napuszcza się jeden na drugiego, ku uciesze gawiedzi. Wygłodzone zwierzęta z wściekłością atakują się nawzajem, tłum się cieszy, zakłada o zwycięzcę i popija hektolitry ciepłego piwa. Czy trzeba dodać coś jeszcze? Najwyżej to, że o uczciwość walki dba się, odczyniając ewentualne uroki rzucone przez wiedźmy.

#5.Dziewczyna do towarzystwa? I znów - nie w Kenii. Tzn. oczywiście i tę konfigurację można tu spotkać, jednak zdecydowanie częstym przypadkiem są młodzi, ciemnoskórzy mężczyźni towarzyszący za opłatą starszym, białym kobietom. Bogate damy opłacają swojego towarzysza, w zamian otrzymując „miłe spędzanie czasu”. Amatorkom tego rodzaju rozrywek należy przypomnieć, że wskaźnik zachorowań na HIV w Kenii waha się zależnie od regionu kraju od 0,5% do jakichś 25%.

#6.Bycie hakerem w Kenii nie jest łatwym zadaniem. Raz, że prąd trzeba sobie napedałować na rowerku, a dwa, że internet przywozi się wiadrami z zagranicy… Żarty żartami, jednak fakt jest taki, że gwałtownie wzrasta liczba cyberprzestępstw dokonywanych w samej Kenii oraz z terytorium Kenii. Szacuje się, że przy obecnej skali zjawiska powoduje to straty na poziomie 20 milionów dolarów rocznie, ale liczba ta szybko rośnie. Władze już alarmują o zagrożeniu dla bezpieczeństwa narodowego, prywatności człowieka itp.

#7.Gwałt na babci lekiem na całe zło. Tak przynajmniej wydaje się niewykształconym Kenijczykom. Pozostałości dawnych wierzeń, rytuałów czy też zwyczajnej ciemnoty sprawiły, że młodzi mężczyźni, którzy popełnią jakieś przestępstwo przekonani są, że przespanie się ze starszą (a w tym przypadku po prostu starą) kobietą przyniesie im rozgrzeszenie. I ewentualny (aczkolwiek prawdopodobny) sprzeciw kobiety nie ma w tej kwestii żadnego znaczenia. Szacuje się, że w kenijskich slumsach co czwarta kobieta pada ofiarą gwałtu - a na kursach samoobrony przed gwałtami większość uczestników stanowią właśnie najstarsze panie.

Źródła:
1, 2, 3, 4, 5
3

Oglądany: 63431x | Komentarzy: 45 | Okejek: 197 osób

Dobra, dobra. Chwila. Chcesz sobie skomentować lub ocenić komentujących?

Zaloguj się lub zarejestruj jako nieustraszony bojownik walczący z powagą
Najpotworniejsze ostatnio
Najnowsze artykuły

19.01

18.01

Starsze historie

Jak to drzewiej bywało