Joe Monster
Szukaj Pokaż menu
Witaj nieznajomy(a) zaloguj się lub dołącz do nas
…NIECODZIENNIK SATYRYCZNO-PROWOKUJĄCY

Kilka banknotów, które warto byłoby mieć w swojej kolekcji

43 493  
218   34  
Garść ciekawostek na temat banknotów, które były albo które być miały wypuszczone do obiegu, ale nigdy do tego nie doszło. Ich wartość kolekcjonerska rośnie z każdym dniem.

#1. Banknoty z obozu koncentracyjnego (Czechy)

Kliknij i zobacz więcej!

Te banknoty naziści zamierzali wprowadzić do obiegu w obozie koncentracyjnym Theresienstadt, położonym na terenie byłego miasta garnizonowego Terezin w Czechach, nad brzegiem rzeki Ochrza. Obóz ten uznawany był przez nazistów za "wzorcowy" - demonstrowano go przedstawicielom Czerwonego Krzyża i innym międzynarodowym organizacjom jako przykład dobrego traktowania Żydów. Były tam synagogi, sale wykładowe, dzienniki, spektakle i wystawy. Owe banknoty, o nominałach 10 i 20 koron, wydrukowane zostały na zwykłym papierze, nie miały żadnej wartości i nigdy nie były używane.

#2. Banknoty z wyciętą twarzą dyktatora (Zair)

Kliknij i zobacz więcej!

W 1997 r. obywatele afrykańskiego państwa Zair (obecnie Demokratyczna Republika Konga) obalili totalitarny reżim Josepha Mobutu. Kiedy nowy rząd stanął w obliczu braku gotówki, postanowiono tymczasowo wykorzystać stare banknoty 20 000 zairów, usuwając z nich wizerunek dyktatora.

#3. Sto bilionów dolarów (Zimbabwe)

Kliknij i zobacz więcej!

W styczniu 2009 r. Bank Rezerw Zimbabwe wypuścił banknoty o nominale 100 bilionów lokalnych dolarów. W tym czasie wskaźnik inflacji w Zimbabwe był najwyższy na świecie. W lipcu 2008 r. inflacja osiągnęła zdumiewającą wartość 231 milionów procent. Bochenek chleba kosztował 300 miliardów dolarów zimbabweńskich. W 2009 roku porzucono zimbabweńskiego dolara i wprowadzono kilka walut zagranicznych. Obecnie Zimbabwe nadal nie posiada własnej waluty, a banknoty stanowią kolekcjonerską gratkę.

#4. Sto trylionów pengő (Węgry)

Kliknij i zobacz więcej!

Przed II wojną światową węgierskie pengő doświadczyło najwyższego poziomu inflacji, jaki kiedykolwiek odnotowano. W szczytowym okresie inflacja wynosiła 400% dziennie. W 1946 r. na Węgrzech funkcjonowały banknoty o nominale 100 000 000 000 000 000 000 pengő, a przygotowane do wprowadzenia do obiegu były banknoty o nominale 10-krotnie wyższym. W lipcu 1946 r. węgierski rząd zlikwidował pengő, zastępując go forintem, który do dzisiaj pozostaje oficjalną walutą Węgier.

#5. Najstarszy banknot - 1380 r. (Chiny)

Kliknij i zobacz więcej!

Najwcześniejsze znane użycie pieniędzy papierowych odnosi się do Chin w IX wieku naszej ery. Banknot, na zdjęciu powyżej, jest najstarszy z zachowanych. Został wypuszczony około 1380 roku.

Oglądany: 43493x | Komentarzy: 34 | Okejek: 218 osób

Dobra, dobra. Chwila. Chcesz sobie skomentować lub ocenić komentujących?

Zaloguj się lub zarejestruj jako nieustraszony bojownik walczący z powagą
Najpotworniejsze ostatnio
Najnowsze artykuły
Jak to drzewiej bywało