Joe Monster
Szukaj Pokaż menu
Witaj nieznajomy(a) zaloguj się lub dołącz do nas
…NIECODZIENNIK SATYRYCZNO-PROWOKUJĄCY

7 zadziwiających faktów o papugach

34 651  
197   19  
Papuga - kolorowe ptaszysko, które można np. nauczyć przeklinać w kilku językach świata. Ale na tym zdecydowanie nie kończą się jego możliwości…

#1.


W całej historii ludzkości bardzo wiele nauczyliśmy się od zwierząt. Dzisiaj naukowcy często zadają sobie pytanie, jak wiele zwierzęta są w stanie nauczyć się od nas. I okazuje się, że więcej, niż mogliśmy sądzić. Znany jest przypadek papugi o imieniu Alex, która nie tylko poznała ponad 100 słów, ale w dodatku wydawała się rozumieć znaczenie tego, co mówiła! Było to pierwsze zwierzę, które zadało pytanie egzystencjalne („Jakiego jestem koloru? Szarego”).

#2.Papugi nie tylko zastanawiają się czasem nad sensem życia, wykazują się też poczuciem humoru - zgodnie z całkowicie ludzkimi standardami. Pewna papuga o imieniu N’kisi spotkała kiedyś Jane Goodall, znaną badaczkę szympansów, którą wcześniej widziała jedynie na zdjęciach. Wypaliła ni z tego, ni z owego „o cześć, masz szympansa?”. Naukowcy twierdzą, że był to pierwszy przejaw poczucia humoru u zwierzęcia.

#3.Papugi potrafią rozwiązywać zadania, a niektórym… zdarza się nawet zeznawać w procesach sądowych. Pewna papuga, którą zapewne nie bez powodu nazwano „Echo”, trafiła nawet do programu ochrony świadków po tym, jak jej zeznania przyczyniły się do aresztowania jej właścicieli. Nie, to nie żart. Cała sytuacja miała miejsce w połowie lat 90., a papuga trafiła (anonimowo!) do ośrodka rehabilitacji zwierząt w Luizjanie.

#4.Są papugi, o których nikt nie pamięta, a są i takie, które na trwałe zapisują się w historii… tak jak Charlie. Ta akurat papuga nie zagrzała długo miejsca w sklepie zoologicznym - właściciel sklepu musiał zabrać ją do domu, ponieważ jej częste przeklinanie odstraszało klientów. Stamtąd Charlie trafił w ręce… Winstona Churchilla, który postanowił zrobić dobry użytek z talentów papugi. Nauczył ją kierować soczyste wiązanki w stronę Hitlera i nazistów.

#5.Sezon na opite papugi? To możliwe w Australii… Każdego roku, około października, następuje taki moment, kiedy spragnione atrakcji ptaszyska obżerają się na wpół sfermentowanymi owocami, a potem, cóż… zaczynają się dzikie harce. Wstawione papugi widać dosłownie na każdym kroku. Ale nie ma tak dobrze. Papugi, tak samo zresztą jak ludzie, muszą potem przecierpieć kaca.

#6.Podobnie jak ludzie, papugi również chętniej posługują się jedną stroną - tak jak ludzie bywają prawo- lub leworęczni, tak samo papugi mają swoją preferowaną nogę. W przeciwieństwie jednak do ludzi, których zdecydowana większość jest praworęczna, papugi w większości chętniej posługują się lewą kończyną.

#7.Kakapo to największa i najcięższa papuga na świecie - jako jedyna też nie umie latać. Prowadzi nocny tryb życia, żywi się wyłącznie roślinami, a także jest jednym z najdłużej żyjących ptaków na Ziemi. Średnio kakapo dożywa 95 lat, co jednak wcale nie poprawia jego sytuacji. To endemiczny gatunek z Nowej Zelandii, krytycznie zagrożony wyginięciem. Szacuje się, że żyje nie więcej niż ok. 120 osobników.

Źródła: 1, 2, 3, 4

Oglądany: 34651x | Komentarzy: 19 | Okejek: 197 osób

Dobra, dobra. Chwila. Chcesz sobie skomentować lub ocenić komentujących?

Zaloguj się lub zarejestruj jako nieustraszony bojownik walczący z powagą
Najpotworniejsze ostatnio
Najnowsze artykuły

19.10

18.10

Starsze historie

Jak to drzewiej bywało