Joe Monster
Szukaj Pokaż menu
Witaj nieznajomy(a) zaloguj się lub dołącz do nas
…BO POWAGA ZABIJA POWOLI

7 krótkich ciekawostek na temat popcornu

66 598  
219   54  
Popcorn stał się dla wielu ludzi nieodłącznym elementem wyjścia do kina. Ale w niektórych miejscach prażone ziarna kukurydzy jadło się na długo przed tym, jak wynaleziono kina.

#1.


Pod wpływem wysokiej temperatury ziarna kukurydzy „strzelają”, zmieniając się w ulubioną przekąskę ludzi na całym świecie. Co konkretnie kryje się za owym charakterystycznym „wystrzałem”? W wyniku ogrzewania wnętrze ziarna staje się żelem. Kiedy powłoka pęka, następuje gwałtowne ochłodzenie żelu, który jednocześnie rozszerza się i przyjmuje wymyślne postacie.

#2.


Ślady „pierwszego popcornu” odnaleziono na terenie dzisiejszego Meksyku. Naukowcy szacują, że pochodzą z około 3600 r. p.n.e. Światową popularność prażona kukurydza zyskała dopiero z czasem, a jednym z czynników, które się do tego wydatnie przyczyniły, była niewysoka cena. „Przekąska dla biednych” obrosła w sławę… a ceny w dzisiejszych kinach wskazują, że to wciąż przekąska, ale już na pewno nie dla biednych.

#3.


To prawda, ceny popcornu w amerykańskich kinach sięgają absurdalnie wysokiego pułapu. Jak zauważyli dziennikarze, w wielu przypadkach - po przeliczeniu na kilogramy - popcorn kosztuje więcej niż uchodzący za szczególnie wysokiej klasy stek filet mignon. Wyliczono, że kupując kukurydzę w kinie, przepłaca się aż 12-krotnie w stosunku do jej wartości.

#4.


Najpopularniejszy jest popcorn serwowany z solą i masłem, odpowiadającym - wespół oczywiście z kukurydzą - za charakterystyczny aromat przekąski. W Meksyku prażoną kukurydzę chętnie zajada się też sosem z papryczek jalapeño czy serem. W XIX wieku Amerykanie upodobali sobie jedzenie popcornu… na śniadanie, z mlekiem w wersji na słodko.

#5.Jedzenie popcornu w kinie to temat tyleż popularny, co… kontrowersyjny! W 2011 roku na Łotwie jeden z widzów zastrzelił (!) drugiego za to, że ten… zbyt głośno jadł popcorn. I coś jest na rzeczy - w latach 20. w USA na pewien czas zakazano jedzenia kukurydzy podczas projekcji. Wszystko właśnie ze względu na irytujący dla postronnych odgłos „chrupania”.

#6.


Opracowano specjalne maszyny do prażenia kukurydzy, które zapewniają nie tylko odpowiednio wysoką temperaturę, ale też ciśnienie. Dzięki temu ostatniemu żadne z ziaren nie może „wystrzelić”, dopóki nie zostanie zwolniona odpowiednia blokada. Dzięki temu można w efektowny sposób przygotować wszystkie ziarna jednocześnie, zamiast czekać aż co kilka sekund rozerwą się kolejne ziarna.

#7.


Oczywiście przygotowanie popcornu wcale nie wymaga żadnej wielkiej filozofii ani szczególnie wymyślnych urządzeń. Wystarczy kuchenka mikrofalowa, papierowa torba i zwyczajne ziarna kukurydzy. Producenci sklepowego popcornu zwykli twierdzić, że torba, w której sprzedają swoje ziarna, jest odpowiednio przygotowana, wzmocniona i wykonana z takich materiałów, by lepiej rozprowadzać ciepło. Cóż, prawda jest taka, że dowolna, zamknięta papierowa torba sprawdza się równie doskonale - a kosztuje znacznie mniej.

Źródła:
1, 2, 3, 4

Oglądany: 66598x | Komentarzy: 54 | Okejek: 219 osób

Dobra, dobra. Chwila. Chcesz sobie skomentować lub ocenić komentujących?

Zaloguj się lub zarejestruj jako nieustraszony bojownik walczący z powagą
Najpotworniejsze ostatnio
Najnowsze artykuły
Jak to drzewiej bywało