Joe Monster
Szukaj Pokaż menu
Witaj nieznajomy(a) zaloguj się lub dołącz do nas
…NIECODZIENNIK SATYRYCZNO-PROWOKUJĄCY

7 ciekawostek prosto z Saturna i jego księżyców

30 530  
159   12  
Saturn - idealne miejsce dla tych, którzy potrzebowaliby zatankować trochę tlenu w podróży kosmicznej, dorobić się fortuny albo... nauczyć się latać.

#1.


W naszym gościnnym Układzie Słonecznym Słońce odpowiada za jakieś 99,9% masy. Dużo. Pozostałe 0,1% trzeba rozdzielić pomiędzy planety, księżyce i inne obiekty... ale i tu próżno szukać sprawiedliwości. Ponad 90% z tego 0,1% to masa samego Saturna i Jowisza. Co my właściwie znaczymy w tym świecie?!

#2.


Tytan, największy z księżyców Saturna, jest pod wieloma względami unikatowy. Przede wszystkim to jedyny księżyc w Układzie Słonecznym posiadający gęstą atmosferę. Jak bardzo? Wystarczająco, by przy udziale bardzo małej siły grawitacji człowiek, wyposażywszy się w skrzydła, mógł bez problemu zacząć latać.

#3.


Ciekawego spostrzeżenia dokonano na drugim z największych księżyców Saturna. Sonda Cassini wykryła na Rei obecność bardzo rzadkiej atmosfery, a w niej... tlen oraz dwutlenek węgla. Choć to melodia bardzo odległej przyszłości, naukowcy widzą w Rei potencjalne miejsce, w którym można by uzupełniać zapasy podczas dalekich misji kosmicznych.

#4.


Na szóstym pod względem wielkości księżycu Saturna, Enceladusie, odkryto ciepły ocean, stanowiący dowód aktywności geotermalnej - to pierwszy taki przypadek poza naszą planetą. Ojciec Tadeusz już wystąpił o dofinansowanie na eksploatację źródła.

#5.


Kolejny z księżyców Saturna (siódmy co do wielkości, porządek musi przecież być) powinien szczególnie przypaść do gustu miłośnikom Star Treka ;) Gwiezdnych Wojen. Wszystko przez bardzo wyraźny krater, który sprawia, że Mimas wygląda zupełnie jak Gwiazda Śmierci.

#6.


Pierścienie Saturna wykształciły się znacznie później - znacznie w tym przypadku oznacza jakieś 4 miliardy lat - niż sama planeta. Według naukowców, pierścienie mogą mieć nie więcej niż 100 milionów lat, a więc formowały się w czasie, kiedy np. na Ziemi radośnie bzykały już pszczoły.

#7.


Jest jeszcze jeden dobry powód, by rozważyć w przyszłości lądowanie na Saturnie. Mianowicie... opady. Ale nie takie zwykłe opady, tych w końcu u nas nie brakuje. Jednak w specyficznych warunkach panujących na Saturnie, teoretycznie zwyczajna burza z piorunami może spowodować, że zacznie padać... diamentami. A ktoś kiedyś powiedział, że pieniądze nie spadają z nieba...

Źródła:
1, 2, 3, 4

Oglądany: 30530x | Komentarzy: 12 | Okejek: 159 osób

Dobra, dobra. Chwila. Chcesz sobie skomentować lub ocenić komentujących?

Zaloguj się lub zarejestruj jako nieustraszony bojownik walczący z powagą
Najpotworniejsze ostatnio
Najnowsze artykuły
Jak to drzewiej bywało