Joe Monster
Szukaj Pokaż menu
Witaj nieznajomy(a) zaloguj się lub dołącz do nas
…NIECODZIENNIK SATYRYCZNO-PROWOKUJĄCY

7 ciekawostek o naukowcach, interesujących odkryciach i eksperymentach

69 047  
205   69  
Naukowiec - zawód niewdzięczny, wiążący się z wieloma latami wytężonej pracy bez gwarancji sukcesu, ale też zawód, który jak żaden inny potrafi zmieniać świat na lepsze!

#1.


Owiani legendami „amerykańscy naukowcy” sami zasłużyli sobie na miejsce w księgach dowcipów. Jak wytłumaczyć opiewający na 666 tys. dolarów grant przeznaczony na sprawdzenie, czy… modlitwa jest w stanie wyleczyć AIDS? Nie może (o czym wiedzieli wszyscy za wyjątkiem amerykańskich naukowców). Inny z grantów - 374 tys. dolarów - spożytkowano na badanie wpływu… wdychania olejków z cytryny i lawendy na gojenie się ran. Odkryto też, że wstrzykiwanie kawy do odbytu nie pomaga na raka trzustki. Ten ostatni eksperyment kosztował jedynie 406 tys. dolarów.

#2.


Biosfera 2 to jeden z ciekawszych naukowych projektów, który zakładał stworzenie od zera zupełnie nowego, odizolowanego środowiska. Badacze zadbali o odwzorowanie wszelkich warunków, jakie powinny występować w naturze… zapomnieli tylko o jednym drobnym szczególe, co dosłownie położyło im wszystkie drzewa. Zapomnieli o wietrze, który w prawdziwym świecie zmusza drzewa do wykształcenia odpowiednio mocniejszych części zdolnych podtrzymać roślinę. W warunkach eksperymentu drzewo nie miało „motywacji” do jakiegokolwiek wzmacniania i upadło.

#3.


Ten sam zespół naukowców, który dostarczył dowody na istnienie nietolerancji glutenu u osób niechorujących na celiakię (z pewnością wydarzenie to zapisze się w kronikach jako jeden z kamieni milowych, które ukształtowały XXI wiek), wkrótce później własne dowody obalił. To, co miało, zdążyło się jednak rozlać - choć cierpiących na faktyczną celiakię jest zaledwie około 1% społeczeństwa, aż 18% zapragnęło nagle panicznie unikać glutenu. Dzięki, nauko!

#4.


Japońscy naukowcy postanowili nieco poeksperymentować. W tym celu wzięli mapę Tokio, pleśń… i umieścili ją w miejscach stanowiących różnego rodzaju centra aglomeracji. Poczekali na rozwój wydarzeń, by z niemałą satysfakcją stwierdzić, że pleśń rozrosła się niemal idealnie pokrywając… sieć tokijskich kolei. Kolej rozplanowano dzięki wieloletnim badaniom, z najwyższą efektywnością w zamyśle. Bezmózgiej pleśni to samo zadanie zajęło zaledwie dzień. To jeden z tych momentów, w których odechciewa się nauki.

#5.


Nie sposób przewidzieć, co nauka uzna za istotne. Tym większe było zaskoczenie, gdy naukowcy z pewnej firmy ogłosili, że chcą zbadać… genom Ozzy’ego Osbourne’a. Sam muzyk do pomysłu odnosił się bardzo sceptycznie, nie sądząc, że mógłby cokolwiek dać nauce. Z czasem jednak doszedł do wniosku, że wedle dotychczasowych zdobyczy nauki, przy jego stylu życia z całą pewnością już dawno powinien być martwy. A skoro żyje, to warto byłoby odpowiedzieć na pytanie, właściwie dlaczego.

#6.


Nauka znacząco spopularyzowała się w ciągu ostatnich kilkudziesięciu lat. Oszacowano, że jakieś 90% naukowców, którzy kiedykolwiek chodzili po Ziemi, żyje w dalszym ciągu. I oby mieli się dobrze, bo psychiatria nie ma dla nich dobrych wieści. Wyższa inteligencja to jednocześnie wyższe ryzyko chorób psychicznych, co oznacza, że stereotyp szalonego naukowca-maniaka nie jest zupełnie pozbawiony naukowych nomen omen podstaw.

#7.


W imię nauki można poświęcić wiele… na przykład kontakt z Ziemią. HI-SEAS IV to projekt NASA, w ramach którego grupa sześciorga naukowców i inżynierów pozwoliła zamknąć się na rok w zaledwie 11-metrowej kopule na zboczu wulkanu Mauna Loa na Hawajach, tam żyć i pracować, na zewnątrz wychodząc jedynie w skafandrze kosmonauty. NASA postanowiła w ten sposób zasymulować warunki, jakie panowałyby podczas załogowej misji na Marsa.

Źródła:
1, 2, 3, 4, 5, 6

Oglądany: 69047x | Komentarzy: 69 | Okejek: 205 osób

Dobra, dobra. Chwila. Chcesz sobie skomentować lub ocenić komentujących?

Zaloguj się lub zarejestruj jako nieustraszony bojownik walczący z powagą
Najpotworniejsze ostatnio
Najnowsze artykuły
Jak to drzewiej bywało