Joe Monster
Szukaj Pokaż menu
Witaj nieznajomy(a) zaloguj się lub dołącz do nas
…NIECODZIENNIK SATYRYCZNO-PROWOKUJĄCY

7 ciekawych faktów na temat antybiotyków

48 103  
163   28  
Gdzie szukać najskuteczniejszych antybiotyków, dlaczego niektóre antybiotyki przynoszą więcej złego niż dobrego i jeszcze kilka innych rzeczy, które warto wiedzieć przed kolejną wycieczką do apteki.

#1.

Podczas wojny secesyjnej Amerykanie zorientowali się, że rany niektórych żołnierzy świecą się na niebiesko. Zjawisko nazwali nawet „anielską poświatą”. Ciekawostką zajęli się naukowcy, którzy zauważyli, że owo charakterystyczne świecenie to zasługa bakterii, które produkują naturalny antybiotyk.

#2.


Mniej więcej 30% leków sprzedawanych w tzw. krajach rozwijających się to podróbki. Chodzi między innymi o co drugi lek na malarię czy co trzeci antybiotyk. Podrobione substancje pochodzą w większości z Indii, a konsekwencje ich wytwarzania czy stosowania są zatrważające. Szacuje się, że z powodu stosowania podrobionych leków umiera każdego roku ponad 700 tysięcy osób!

#3.


Szczepionkom przypisuje się bardzo różne działania, często wręcz całkowicie nierealne - ale to temat na zupełnie inną gównoburzę. Działanie antybiotyków zasadniczo jest znane… choć miewa też specyficzne skutki uboczne. Okazało się między innymi, że podawanie antybiotyków dzieciom zwiększa prawdopodobieństwo wystąpienia u nich… alergii na orzechy.

#4.


80% wolumenu antybiotyków sprzedanych w 2011 roku w Stanach Zjednoczonych nie służyło bynajmniej leczeniu ludzi. Leki te podawane były zwierzętom hodowanym „na mięso”. Faszerowanie zwierząt antybiotykami to poważny problem, który nie pozostaje bez wpływu na zdrowie konsumentów. Ilość substancji dodawanych mięsa trafiającego do sprzedaży sprawia, że właściwie mogłoby ono zacząć świecić.

#5.


Naukowcy dokonali ciekawego odkrycia! Mianowicie w kościach starożytnych nubijskich mumii znaleźli… tetracyklinę. Jest to zupełnie współczesny antybiotyk, skąd więc znalazł się w tak starych eksponatach? Okazuje się, że Nubijczycy zawdzięczają go… piciu piwa. Czy można wyobrazić sobie przyjemniejszy sposób walki z chorobą?

#6.


Tzw. antybiotyki o szerokim spektrum działania, przepisywane kiedy lekarz nie wie do końca, co dolega pacjentowi i jak owo cholerstwo leczyć, mają wiele wad. Zamiast skoncentrować swoje działanie na szkodliwych bakteriach, atakują wszystko co popadnie, niszcząc między innymi naturalne dla organizmu i korzystne mikroorganizmy. Powszechne stosowanie antybiotyków o szerokim spektrum uważa się również za jedną z przyczyn współczesnego rozprzestrzeniania się m.in. gruźlicy.

#7.


Gdzie szukać najsilniejszych antybiotyków? Okazuje się, że w ostatnim miejscu, w którym można by się ich spodziewać, tj. w mózgach… karaluchów. Naukowcy nie są jednak wcale zdziwieni. Karaluchy żyją w najbardziej ohydnych miejscach na Ziemi, nic więc dziwnego, że wykształciły ponadprzeciętną odporność. Pozostaje pytanie, w jaki sposób człowiek mógłby wykorzystać zdobycze ewolucji karaluchów na własną korzyść.

Źródła: 1, 2, 3, 4, 5, 6
6

Oglądany: 48103x | Komentarzy: 28 | Okejek: 163 osób

Dobra, dobra. Chwila. Chcesz sobie skomentować lub ocenić komentujących?

Zaloguj się lub zarejestruj jako nieustraszony bojownik walczący z powagą
Najpotworniejsze ostatnio
Najnowsze artykuły
Jak to drzewiej bywało