Joe Monster
Szukaj Pokaż menu
Witaj nieznajomy(a) zaloguj się lub dołącz do nas
…BO POWAGA ZABIJA POWOLI

Jak wyglądało wychowanie seksualne kilkadziesiąt lat temu?

52 164  
101   7  
Okazuje się, że mimo innych czasów i mniej lub bardziej pruderyjnego spojrzenia na "te sprawy", przesłanie najczęściej było takie – nie zajdź w ciążę za wcześnie i nie daj się niczym zarazić.


Nowy superbohater

Plakat nie tak stary, bo z 1991 roku, a wiadomo, że lata 90. były dziesięć lat temu.
Był to pomysł australijskiego ministerstwa zdrowia. Condoman był częścią większej kampanii skierowanej ku młodym Aborygenom. Condoman nie wstydzi się używać prezerwatyw i zachęca innych, by nie czuli się nieswojo, gdy po nie sięgają.

Czy jesteś gotowy na małżeństwo?Nikt nie jest.
Ale jeśli się wahasz, może to pomoże. Filmik pochodzi ze Stanów, z lat 50. Mogłoby się wydawać, że ludzie ledwo co przestawali nosić pieluchy, a już brali śluby. Tak jest i tutaj - główni bohaterowie materiału mają po 18 lat. Sue i Larry spotykali się od trzech miesięcy i postanowili się pobrać. Bo czemu nie. Nie są specjalnie obeznani w sprawach dorosłych, więc doradca im to objaśnia; jak wygląda pożądanie i podobne sprawy. Do tego mężczyzna radzi, żeby poczekali jeszcze kilka lat, aż będą pewni, czego chcą. W końcu łatwiej było wziąć ślub, niż się rozwieść. Co ciekawe, w latach 50. w Polsce rozwiodło się 11 tysięcy par. Dzisiaj jest to ponad 60 tysięcy. Określa się, że 22-44% par rezygnuje z małżeństwa, w zależności od wielkości miasta - im większe miasto, tym więcej rozwodów.

On da ci AIDS


Plakat wypuszczono w latach 80., w ramach kampanii ostrzegającej przed nosicielami wirusa HIV, którzy nie są skorzy do poinformowania partnerki o swojej dolegliwości albo sami o niej nie wiedzą. Wszystkim można się zarazić, ale ryzyko jest niewielkie, gdy stosuje się prezerwatywy.

Uwaga na homoseksualistówTen filmik pochodzi z lat 60. Ostrzega młodych chłopców przed mężczyznami, którzy chcą ich wykorzystać. Tak jak my mieliśmy kotki w piwnicy, tak tutaj pokazywane są sceny, gdzie chłopcy zgadzają się na podwózkę przez starszego mężczyznę, co prawie kończy się dla nich tragedią.
Nie jest to zła rada – nie przyjmować prezentów od obcych, nie wpuszczać ich do domu. Ale film utożsamia pedofilów z homoseksualistami, tylko tych drugich nazywając chorymi.

Książeczka dla dzieci


Książki edukują, to fakt. Jednak niektóre z nich, jak ta wydana w latach 70., mogą bardziej przestraszyć, niż pomóc. I sprawić, że dzieci będą myśleć, że wyskoczyły z ich mamy z radosnym okrzykiem. Nikt się tak nie cieszy, kiedy zostaje sprowadzony na ten świat.

Złapany na gorącym uczynkuRicky jest w trakcie polerowania klarnetu, kiedy jego mama wchodzi do pokoju. O dziwo, nie zaczyna krzyczeć czy przywiązywać mu rąk do łóżka. To, co robi, jest chyba gorsze, i Ricky powinien się zastanowić, czy jego matka jest naprawdę człowiekiem.
Pani mama zaczyna mówić, że z pewnością jest to miłe uczucie i wkrótce będą musieli o tym porozmawiać, ale następnym razem zapuka i powinna dać chłopcu trochę przestrzeni osobistej.

Może dać ci syfilis


Nie tylko panie ostrzegano przed złowrogim wpływem mężczyzny. Kiedy to mężczyzna zaraził się chorobą, skutki były tragiczne, szczególnie dla kraju, dla którego nie mógł walczyć.
Przykładowo w Stanach, podczas I Wojny Światowej, choroby weneryczne były drugą najczęstszą przyczyną niezdolności do służby. Podczas II Wojny zarażonych było 43 żołnierzy na 1000, kiedy wśród cywilów proporcja wynosiła 30 do 1000. Królowała kiła i rzeżączka, więc trzeba było apelować o ostrożność.
Dzisiaj, według danych WHO, rocznie rejestruje się 12 milionów nowych zarażonych kiłą. U nas liczba chorych nie jest wysoka, jeśli porównać do reszty świata, ale niestety rośnie.

Te plakaty pochodzą z czasów po I Wojnie Światowej:

 
 

II Wojna Światowa:Próbowano także zaznaczyć, że nie tylko panie lekkich obyczajów roznoszą choroby, ale też kobiety, które nie wpasowują się w stereotyp rozwiązłej i narażonej na zarażenie osoby.


Oglądany: 52164x | Komentarzy: 7 | Okejek: 101 osób

Dobra, dobra. Chwila. Chcesz sobie skomentować lub ocenić komentujących?

Zaloguj się lub zarejestruj jako nieustraszony bojownik walczący z powagą
Najpotworniejsze ostatnio
Najnowsze artykuły

20.10

19.10

Starsze historie

Jak to drzewiej bywało