Joe Monster
Szukaj Pokaż menu
Witaj nieznajomy(a) zaloguj się lub dołącz do nas
…NIECODZIENNIK SATYRYCZNO-PROWOKUJĄCY

10 kosmicznych ciekawostek o Jowiszu

82 861  
333   55  
Dziś lecimy na Jowisza, czeka nas ogromne ciśnienie, wielkie antycyklony i tajemnicze białe plamy.

#1. Patrz w niebo

Jowisz to czwarty najjaśniejszy dla nas obiekt w Układzie Słonecznym. Jaśniejsze są tylko Słońce, Księżyc i Wenus.
Można go bez większych problemów zobaczyć gołym okiem, a detale na planecie można obserwować z pomocą amatorskiego teleskopu.

#2. Dzień i rok

Dzień na Jowiszu jest najkrótszy w całym Układzie Słonecznym i trwa tylko 9 godzin i 55 minut. Rok trwa tam za to prawie 12 lat ziemskich.

Przez tak szybką rotację planeta przyjmuje nieco obły kształt.

#3. Wielka Czerwona Plama

Wielka Czerwona Plama na powierzchni Jowisza to ogromny antycyklon, który trwa już od co najmniej 350 lat, a jego powierzchnia jest większa od powierzchni Ziemi.

Burza jest tak ogromna, że można ją obserwować nawet z pomocą amatorskich teleskopów. Obraca się w ruchu przeciwnym do ruchu wskazówek zegara, a cały obrót zajmuje 6 dni ziemskich. Niedaleko Wielkiej Czerwonej Plamy znajduje się Wielki Biały Owal, którego średnica porównywalna jest ze średnicą Ziemi. Owal BA to również antycyklon, nazywany jest więc czasem Małą Czerwoną Plamą Juniorem.

#4. Ciężki jest

Jowisz waży dwa razy więcej od wszystkich pozostałych planet Układu Słonecznego razem wziętych.

Jego masa to ponad 70% całkowitej masy wszystkich planet w Układzie Słonecznym.

#5. Pierścienie Jowisza

Jowisz też ma pierścienie. Nie są jednak tak dobrze widoczne jak te wokół Saturna.

Pierścienie Jowisza składają się z trzech segmentów. Najbliższy to „halo”, następnie znajduje się pierścień główny, a najdalej widzimy pierścień ażurowy. Pierścienie Jowisza złożone są głównie z pyłu, który zostaje wyrzucany w przestrzeń kosmiczną po uderzeniach meteorytów w jego księżyce. Wyrzucony kosmiczny pył utrzymuje się w formie pierścieni wokół Jowisza, ponieważ oddziałuje na niego mocne pole grawitacyjne tej planety.

#6. Zorze polarne

Na Jowiszu występują zorze polarne. Udało się je zarejestrować z pomocą teleskopu Hubble

Sama planeta posiada magnetosferę aż 14 razy silniejszą od tej na Ziemi. To najsilniejsze znane nam w Układzie Słonecznym pole magnetyczne.

#7. Dużo księżyców

Jowisz ma aż 69 księżyców. Jest też posiadaczem największego księżyca w układzie słonecznym — Ganimedesa.

Ganimedes jest największym księżycem w Układzie Słonecznym, jest tak duży, że jest większy nawet od całego Merkurego. Jest też jedynym znanym nam księżycem, który posiada nie tylko atmosferę, ale i magnetosferę. Sama jego atmosfera zdradza oznaki posiadania tlenu, co potwierdziły obserwacje teleskopu Hubble'a.

#8. Silna grawitacja

Grawitacja na Jowiszu jest tak silna, że okresowo wpływa na kształt jego księżyców. Prędkość ucieczki z planety wynosi aż 216000 km/h.

Grawitacja Jowisza jest na tyle silna, że zmienia kształt trzech jego księżyców. Poruszają się one po orbicie w kształcie elipsy i gdy znajdują się najbliżej Jowisza, to stają się bardziej „jajowate”, a gdy się oddalają, wracają do kulistej formy.

#9. Brak pór

Na Jowiszu nie ma pór roku. Dzieje się tak, ponieważ jest on odchylony od osi o zaledwie 3 stopnie.

Mimo wszystko warunki atmosferyczne są naprawdę ekstremalne. Jowisz to planeta znana z bardzo silnych burz, ogromnego ciśnienia i różnic temperatury. Sama powierzchnia ma około minus 160 stopni Celsjusza, jednak górne partie atmosfery mogą być rozgrzane nawet do 700 stopni Celsjusza.

#10. Satelity

Na orbicie Jowisza znajdowały się dwie sztuczne satelity: Galileo i Juno. Z pokładu Galileo udało się wypuścić próbnik atmosferyczny na powierzchnię planety.

Próbnik opadał na spadochronie przez 150 km. Wysyłał dane przez niecałą godzinę, po czym zmiażdżyło go ciśnienie o 20 razy większe niż ziemskie. Jego los od tego miejsca nie jest znany, jednak według naukowców próbnik stopił się, a następnie wyparował. Co ciekawe, sonda Galileo została w 2003 roku celowo skierowana na kurs kolizyjny z Jowiszem, aby nie doprowadzić do przypadkowego zderzenia z Europą (jednym z księżyców Jowisza), ponieważ Europę wytypowano na miejsce, w którym może znajdować się życie i naukowcy nie chcieli skazić jej atmosfery


W kosmicznej serii omawialiśmy już następujące tematy:

- Księżyc
-
Słońce

-
Merkury
-
Wenus
- Ziemia
-
Mars

Źródła: 1, 2, 3, 3b, 4, 5, 6, 7, 7b, 8, 9, 9b, 10,

Oglądany: 82861x | Komentarzy: 55 | Okejek: 333 osób

Dobra, dobra. Chwila. Chcesz sobie skomentować lub ocenić komentujących?

Zaloguj się lub zarejestruj jako nieustraszony bojownik walczący z powagą
Najpotworniejsze ostatnio
Najnowsze artykuły
Jak to drzewiej bywało