Joe Monster
Szukaj Pokaż menu
Witaj nieznajomy(a) zaloguj się lub dołącz do nas
…NIECODZIENNIK SATYRYCZNO-PROWOKUJĄCY

Czy gdybyś mógł cofnąć się w czasie, zabiłbyś Hitlera? Dylemat zwrotnicy

53 292  
82   127  
Wyobraź sobie, że masz maszynę czasu, dzięki której możesz przenieść się w czasie i zabić Hitlera, by nie dopuścić do wybuchu II wojny światowej. Czy zrobisz to? Ale samo zabicie Hitlera nic nie da, bo zastąpi go ktoś inny.Musisz więc zabić również tę osobę, potem kolejną, która zajmie jej miejsce itd. W końcu przekroczysz punkt krytyczny, gdy zaczniesz zabijać niewinnych ludzi, którzy nie zrobiliby nic złego, gdyby nie akcja, którą podjąłeś. Ilu takich ludzi jesteś gotów poświęcić, by ocalić wiele milionów?

To oczywiście moralny „dylemat zwrotnicy”, tyle że na większą skalę. Ale podbijmy stawkę jeszcze wyżej.

Wyobraź sobie, że na Ziemi otwiera się tunel czasoprzestrzenny i dostajesz wiadomość z przyszłości. Ludzkość osiągnęła niewiarygodny rozwój technologiczny (w tym fizyczną nieśmiertelność - ludzie się nie starzeją, choć mogą zginąć lub zostać zabici). Niestety natura ludzka się nie zmieniła i po serii krwawych wojen Ziemia została zniszczona i ludzkość czeka pewna zagłada.

Załoga ostatniego statku międzygwiezdnego „Deep space” kontaktuje się z tobą, by wcielić w życie ostatni, desperacki plan odwrócenia biegu historii i zapobiegnięcia zagładzie. Trzeba zabić ludzi, którzy staną się odpowiedzialni za doprowadzenie do wojen, które zniszczą ludzkość. I tak jak w przypadku Hitlera, również tych, którzy by ich zastąpili. I tych, którzy by ich zastąpili, aż w końcu zaczną ginąć ludzie niewinni, którzy nie zrobiliby nic złego w normalnych okolicznościach. Superkomputery obliczyły dokładną liczbę ludzi, którzy muszą zginąć, by ludzkość ocalała. Umrą śmiercią błyskawiczną, nie czując bólu, a ludzkość ocaleje.

Musi zginąć 20 milionów ludzi, by mieć pewność, że ludzkość przetrwa.
I decyzja należy do ciebie.

Masz pewność, że to co słyszysz jest prawdą, bo rozmawiasz z samym sobą z przyszłości (Patrick Lee bardzo przekonująco dowodzi, że faktycznie w naszym pokoleniu mogą być ludzie, którzy dożyją przełomu w medycynie umożliwiającego osiągnięcie nieśmiertelności). Znasz możliwości superkomputerów, umożliwiających z rocznym wyprzedzeniem przewidzenie wyników Totolotka, tak więc wiesz, że plan jest możliwy do zrealizowania.

Możesz nic zrobić nic i ludzkość zginie.

Możesz pomyśleć (supertechnologia z przyszłości!) określone hasło i zginie 20 milionów ludzi, w tym wielu niewinnych, którzy nikomu nie zrobiliby nic złego, i ludzkość ocaleje.

Losy całej ludzkości są w twoich rękach. Co zrobisz? Odpowiedź uzasadnij!

* * * * *

I jeszcze inny dylemat, zwłaszcza dla tych, którzy uważają, że nie należy nic robić i że koszt 20 milionów zabitych to zbyt wysoka cena za ocalenie ludzkości. Czy powstrzymasz osobę, która chce to zrobić, zabijając ją? (To jedyny pewny sposób, gdyż wystarczy, że pomyśli polecenie uruchamiające całą akcję).

Oglądany: 53292x | Komentarzy: 127 | Okejek: 82 osób

Dobra, dobra. Chwila. Chcesz sobie skomentować lub ocenić komentujących?

Zaloguj się lub zarejestruj jako nieustraszony bojownik walczący z powagą
Najpotworniejsze ostatnio
Najnowsze artykuły

18.09

17.09

Starsze historie

Jak to drzewiej bywało