Joe Monster
Szukaj Pokaż menu
Witaj nieznajomy(a) zaloguj się lub dołącz do nas
…NIECODZIENNIK SATYRYCZNO-PROWOKUJĄCY

7 wartych odnotowania faktów o raku piersi

33 752  
120   78  
Choroba cywilizacyjna, epidemia... szacuje się, że nowotwory różnego rodzaju dopadną co trzeciego Polaka urodzonego po 1960 roku. Wśród nich rak piersi jest jednym z bardziej popularnych.

#1.


Nowotwory piesi nie są najpowszechniejsze. Nie są też najgroźniejsze. Mimo to największe fundusze przeznaczane są na walkę właśnie z tym rodzajem nowotworu. Badacze walczący z rakiem piersi mogą liczyć nawet na trzykrotnie większe wsparcie niż naukowcy celujący w nowotwór mózgu.

#2.


Znaczny przełom w walce z nowotworem piersi zrobił 25-letni w chwili odkrycia metody zwalczania komórek rakowych Luke Piggott. Nie byłoby w tym nic dziwnego (może poza młodym wiekiem naukowca), gdyby nie to, że Kanadyjczyk... jest jednocześnie zawodowym hokeistą, który o swojej karierze opowiada tak: „rano mam trening z drużyną, a zaraz potem pędzę do laboratorium”.

#3.


Udało się skonstruować stanik, który wykorzystuje czujniki ciepła, by wykryć pierwsze objawy raka piersi nawet na sześć lat przed tym, jak cokolwiek zaczęłoby być widoczne po badaniu mammografem. Co jeszcze bardziej szalone, z wyczuwaniem raka piersi bardzo dobrze radzą sobie też psy (wystarcza im zaledwie kilka tygodni szkolenia).

#4.


Bardzo możliwe, że wynaleziono już szczepionkę na raka piersi - tak twierdzi pewien immunolog z Cleveland, który swój lek testował dopiero jedynie na myszach. Czy szczepionka trafi do użytku przez ludzi, tego nie wiadomo. Legalizacja w FDA potrwa przynajmniej dziesięć lat, a finansowanie projektu stoi pod znakiem zapytania! Niestety prawdą jest, że leczenie raka to doskonały biznes (czego nie można powiedzieć o wyleczeniu raka).

#5.


Przeanalizowano, że kobiety, które zjadają tygodniowo przynajmniej jedną porcję brokułów, mają 40% mniejsze ryzyko zapadnięcia na raka piersi. Udowodniono również, że fizyczne ściskanie piersi może zawrócić niepożądane namnażanie się komórek nowotworowych.

#6.


Choć wydaje się, że to typowo kobieca przypadłość, w samej Ameryce na raka piersi umiera każdego roku ok. 450 mężczyzn. Nowotwór ten w męskiej wersji różni się istotnie od kobiecego. Jest też przeważnie wykrywany znacznie później - wynika to ze znacznie mniejszej świadomości choroby.

#7.


Nowotwór może przytrafić się w każdym wieku, choć oczywiście różne jest prawdopodobieństwo wystąpienia choroby. Niestety nawet najmłodsi nie mają gwarancji spokoju - pewna dwulatka z Kanady musiała zmierzyć się z bardzo rzadką odmianą raka piersi. Na szczęście udało się ją wyleczyć.

Źródła:
1, 2, 3, 4, 5, 6

Oglądany: 33752x | Komentarzy: 78 | Okejek: 120 osób

Dobra, dobra. Chwila. Chcesz sobie skomentować lub ocenić komentujących?

Zaloguj się lub zarejestruj jako nieustraszony bojownik walczący z powagą
Najpotworniejsze ostatnio
Najnowsze artykuły
Jak to drzewiej bywało