Joe Monster
Szukaj Pokaż menu
Witaj nieznajomy(a) zaloguj się lub dołącz do nas
…NIECODZIENNIK SATYRYCZNO-PROWOKUJĄCY

7 ciekawostek na temat buddyzmu

67 180  
225   51  
Ile jeszcze czasu ma przed sobą buddyzm, co jeśli jego twierdzenia okażą się sprzeczne z nauką i... kim, do cholery, jest Steven Seagal!

#1.


Kościół katolicki przez wiele lat uwielbiał wykłócać się z nauką. Mimo że zrobił dla niej naprawdę wiele dobrego, w fundamentalnych sprawach przez długi czas stał okoniem, ekskomuniką okładając każdego, kto ośmielił się sprzeciwić. W buddyzmie wygląda to nieco inaczej - Dalajlama stwierdził wyraźnie, że jeśli któryś z postulatów buddyzmu okaże się sprzeczny z nauką, zmiany wymagał będzie buddyzm.

#2.


Buddyzm nie żywi nadziei, że będzie wieczny. Przeciwnie, przewidział nawet swój własny upadek. Poszczególne szkoły nieco sprzeczają się w odniesieniu do szczegółów, niemniej jednak buddyści oszacowali, że ich religia znajduje się właśnie u początku trzeciej i ostatniej fazy, która potrwa jeszcze około 9 tysięcy lat. Po tym czasie wszelka pamięć o naukach buddyzmu ma zaniknąć.

#3.


Najniższy poziom buddyjskiego piekła nosi w sanskrycie nazwę Avici (to od niego swój pseudonim wziął pewien dość popularny szwedzki DJ). Trafiają tam osoby, które popełnią największe zło. „Zło tak złe”, że dusza musi pokutować nawet trylion (10^18) lat zanim będzie mogła narodzić się ponownie. Stosowane w amerykańskim prawie wyroki kumulowane to przy tym zupełnie nic - czymże jest bowiem dwieście lat odsiadki w obliczu tryliona!

#4.


Jak w każdej innej religii, tak i w buddyzmie musiały pojawić się czarne charaktery, którymi można byłoby straszyć wyznawców. Istotną rolę odgrywa tu Mara - demon, który ma być uosobieniem wszystkiego, co przeciwne oświeceniu. Jedną z ofiar Mary miał być Gautama Budda żyjący w VI-V w. p.n.e., którego kuszono pięknymi kobietami. Według podań, kobietami owymi miały być córki Mary. Gautama nie złamał się jednak i osiągnął pełnię duchowego oświecenia.

#5.


Dla większości osób Steven Seagal jest telewizyjnym pajacem biegającym jak panienka... ale buddyści widzą w słynącym z kiczowatych ról aktorze znacznie więcej. Lama Penor Rinpoche ogłosił 20 lat temu, że Seagal jest reinkarnacją Chundraga Dorje - XVII-wiecznego tertona (poszukiwacza buddyjskich mądrości) z Nyingma, najstarszej buddyjskiej tradycji. „Nominacja” Seagala nie wszystkim przypadła do gustu. Według niektórych aktor legendę po prostu sobie kupił.

#6.


Nalanda to buddyjski klasztor pełniący jednocześnie funkcję uniwersytetu, założony w V wieku. Pod koniec XI wieku klasztor najechali muzułmanie dowodzeni przez Bakhtyarę Khilji, którzy splądrowali budowlę i spalili jej zbiory. Mnichów wymordowali. Liczyli, że w ten sposób uda im się zniszczyć buddyzm. Ten przetrwał, jednak bezpowrotnie stracony został wielki dorobek hinduskiej matematyki, astronomii, chemii czy anatomii.

#7.


W Indiach buddystów nie ma już praktycznie wcale - ich udział nie przekracza 1% społeczeństwa. Religia została niemal całkowicie wyparta z tego kraju pod koniec XIX stulecia, a jedyne nieco liczniejsze zgromadzenia buddystów mieszczą się głównie w Himalajach i innych trudno dostępnych miejscach, gdzie rotacja ludności jest mniejsza.

Źródła:
1, 2, 3, 4

Oglądany: 67180x | Komentarzy: 51 | Okejek: 225 osób

Dobra, dobra. Chwila. Chcesz sobie skomentować lub ocenić komentujących?

Zaloguj się lub zarejestruj jako nieustraszony bojownik walczący z powagą
Najpotworniejsze ostatnio
Najnowsze artykuły

24.10

23.10

Starsze historie

Jak to drzewiej bywało