Joe Monster
Szukaj Pokaż menu
Witaj nieznajomy(a) zaloguj się lub dołącz do nas
…NIECODZIENNIK SATYRYCZNO-PROWOKUJĄCY

7 ciekawostek o zebrach

44 821  
156   25  
Wszystko, a nawet więcej niż zawsze chcieliście wiedzieć o tych dziwacznych koniach w paski…

#1.


Zebry są czarno-białe czy też biało-czarne - to niezwykłej wagi pytanie spędza sen z powiek ludziom na całym świecie. Najwyższa więc pora wskazać odpowiedź. Prawidłowa jest… ta pierwsza. Początkowo zebry są całkowicie czarne, a dopiero z czasem szlachetnieją, nabierając białych pasów. Zagadka rozwiązana!

#2.


Nie wszystkie zebry są czarno-białe. Zdarzają się też szczególne przypadki zebr cierpiących na albinizm. Nie ma ich wiele, a jedyna taka zebra w niewoli żyje na Hawajach. Ze względu na brak pigmentu w skórze, zebra ta jest złota z białymi poprzecznymi pasami.

#3.


Choć nie wyglądają zbyt groźnie, zebry potrafią nieźle się zezłościć. I zaatakować. Okazało się nawet, że zebry stały się postrachem pracowników zoo w Ameryce. Ze wszystkich zwierząt w ogrodach zoologicznych powodują najwięcej obrażeń.

#4.


W zoo w Palestynie jakiś czas temu zmarły z głodu dwie zebry. Nie mając nic lepszego pod ręką, władze ogrodu wzięły dwa osły, trochę farby i wymalowały je w przejście dla pieszych. Tak oszukano ładne dziesiątki tysięcy lat ewolucji.

#5.


Zebry i strusie chętnie trzymają się razem. Ułatwia im to ochronę przed drapieżnikami. Strusie doskonale widzą, zebry natomiast świetnie słyszą. Wspólnie są więc w stanie wcześniej wykryć zagrożenie i dać nogę, zanim przestanie być różowo.

#6.


Co nie znaczy jeszcze, że samo dogonienie przez drapieżnika załatwi sprawę. Widziano już przypadki, kiedy zebra zabiła lwa… jednym kopnięciem. Zaskoczone zwierzęta, zwabione w pułapkę i zmuszone do walki o przetrwanie, walczą z zaciekłością godną gladiatorów.

#7.


Mięso zebry można jeść… aczkolwiek nielegalnie. Dopuszczona prawem jest hodowla na mięso wyłącznie jednego gatunku - zebry Burchella. Mięso jest nietypowe, bardzo chude (ma 10 razy mniej tłuszczu niż stek wołowy), według sprzedawców słodsze i bardziej delikatne w smaku niż wołowina, ale faktem jest, że przyciąga wyłącznie wielbicieli egzotyki. I raczej nie na więcej niż pojedynczą próbę.

Źródła:
1, 2, 3, 4

Oglądany: 44821x | Komentarzy: 25 | Okejek: 156 osób

Dobra, dobra. Chwila. Chcesz sobie skomentować lub ocenić komentujących?

Zaloguj się lub zarejestruj jako nieustraszony bojownik walczący z powagą
Najpotworniejsze ostatnio
Najnowsze artykuły

18.09

17.09

Starsze historie

Jak to drzewiej bywało