Szukaj Pokaż menu
Witaj nieznajomy(a) zaloguj się lub dołącz do nas
…BO POWAGA ZABIJA POWOLI

15 atrakcji turystycznych, które prawdopodobnie znikną jeszcze za naszego życia

151 348  
349   97  
Niestety Ziemia z pomocą ludzi się zmienia, a skutkami zmian są znikające zabytki, urokliwe miejsca, a nawet całe kraje. Jeśli marzycie o tym, aby kiedyś odwiedzić amazońską dżunglę czy malownicze Malediwy, musicie się spieszyć.

#1. Park Narodowy Everglades (USA)

Często nazywany najbardziej zagrożonym parkiem kraju, zagrażają mu stale podnoszący się poziom oceanu, rozbudowa miast i pojawiające się w parku nowe gatunki zwierząt.

#2. Meczety z Timbuktu (Mali)


Mają setki lat i zostały wpisane na listę światowego dziedzictwa UNESCO, ale niestety zbudowane są z gliny i błota. Taki budulec słabo znosi zmiany klimatu.

#3. Morze Martwe (Izrael/Jordania)


Z powodu prac górniczych rocznie znika z niego 7,5 miliarda litrów wody. Jeśli chcecie się w nim wykąpać, lepiej się pospieszcie.

#4. Wielki Mur (Chiny)


Największa budowla zbudowana przez człowieka, ma setki lat, ale niewiele jej zostało. Erozja, rozdeptanie przez turystów, niszczycielki wpływ rolnictwa - wszystko to szybko niszczy ten niesamowity mur.

#5. Machu Picchu (Peru)


Wybudowane ok. 550 lat temu, po wyludnieniu odkryte ponownie dopiero w drugiej dekadzie XX w., już wkrótce może zniknąć na zawsze. Przyczyna - erozja, osuwiska ziemne, tłumy turystów.

#6. Las amazoński (Brazylia)


Wycinanie lasów tropikalnych postępuje w zastraszającym tempie. Jeśli nic się nie zmieni, a nic na to nie wskazuje, wkrótce zniknie całkowicie.

#7. Park Narodowy Glacier (USA)


W XIX wieku obejmował 125 lodowców, dziś to... 25. Wszystko wskazuje na to, że do 2030 nie będzie już żadnego.

#8. Park Narodowy Tikál (Gwatemala)


Okradanie przez "poszukiwaczy skarbów" i wypalanie lasów przez rolników szybko degraduje ten niezwykły zabytek.

#9. Park Narodowy Joshua Tree (USA)


Tak, nawet na pustyni potrzebna jest woda. W Kalifornii już od lat trwa katastrofalna susza, która wykańcza nawet pustynię.

#10. Wenecja (Włochy)


Mimo że to popularny ośrodek turystyczny i Włosi robią wszystko co mogą, by ją chronić, małe szanse, żeby ją ocalili. Niszczycielskie działanie morza i zapadanie się domów w niestabilnym, podmywanym gruncie powoduje, że los miasta jest przesądzony.

#11. Seszele


To jest jedno z tych miejsc, które dosłownie znikną z powierzchni Ziemi, kiedy poziom oceanów jeszcze trochę się podniesie.

#12. Alpejskie lodowce (Europa)


Podobnie jak z lodowcami w USA - znikają ze względu na zmiany klimatyczne i niedługo będą to po prostu skaliste góry. W wielu miejscach, gdzie 40 lat temu ludzie jeździli na nartach, dziś można się jedynie wybrać na piesze wędrówki. Taki sam los czeka lodowce w Patagonii w Argentynie i na Kilimandżaro w Tanzanii.

#13. Las deszczowy na Madagaskarze


Kiedyś miał powierzchnię 310 000 kilometrów kwadratowych, dziś to jedynie 52 000 kilometrów kwadratowych. I wcale go nie przybywa.

#14. Tadź Mahal (Indie)


Jedna z najsłynniejszych budowli świata, wydawałoby się, że niezniszczalna, a jednak zmiany klimatu, zanieczyszczenie powietrza i tłumy turystów nie pomagają w utrzymaniu go w dobrej kondycji. Eksperci się spierają, ale wielu sądzi, że świątyni grozi katastrofa budowlana.

#15. Tuvalu


Państwo ze średnią wysokością 4,5 m nad poziomem morza, nietrudno się domyśleć jak skończy, kiedy poziom mórz się podniesie. Taki sam los czeka najniżej położony kraj świata - Malediwy.
33

Oglądany: 151348x | Komentarzy: 97 | Okejek: 349 osób

Dobra, dobra. Chwila. Chcesz sobie skomentować lub ocenić komentujących?

Zaloguj się lub zarejestruj jako nieustraszony bojownik walczący z powagą
Najpotworniejsze ostatnio
Najnowsze artykuły
Jak to drzewiej bywało