Joe Monster
Szukaj Pokaż menu
Witaj nieznajomy(a) zaloguj się lub dołącz do nas
…NIECODZIENNIK SATYRYCZNO-PROWOKUJĄCY

Jak uzyskać pozwolenie na broń w Wielkiej Brytanii

36 962  
121   31  
Wbrew powszechnemu mniemaniu, strzelectwo w Wielkiej Brytanii jest bardzo popularnym sportem. Wielu Brytyjczyków również nie zdaje sobie z tego sprawy i jak to często bywa, krąży wiele mitów. Prawdopodobnie przez nieznajomość trochę pokręconych przepisów prawnych i propagandę w mediach.


Uzyskanie pozwolenia jest dość łatwe, ale niekiedy czasochłonne i niestety są spore ograniczenia w rodzajach broni, jakie można posiadać. Nie można na przykład posiadać broni krótkiej (nie dotyczy Irlandii Północnej), nie można posiadać broni samopowtarzalnej centralnego zapłonu.

Najpopularniejsze i najłatwiej dostępne dla zwykłych obywateli są dwa typy zezwoleń: Shotgun Certificate (SGC) - na strzelby oraz Firearms Certificate (FAC) - karabiny, sztucery, strzelby o pojemności magazynka powyżej 2 nabojów.

Shotgun Certificate - SGC (Section 2)

Najprościej jest uzyskać zezwolenie na strzelby. Proces jest tak prosty, że aż trudno w to uwierzyć, zwłaszcza gdy zewsząd słychać opinie, że w UK nie wolno mieć żadnej broni.
Zaczynamy od wypełnienia formularza 201. W formularzu należy podać swoje dane, adresy z ostatnich pięciu lat, dane lekarza pierwszego kontaktu i osoby, która nas zna i poświadczy, że jesteśmy osobą o dobrym charakterze. Dołączamy 4 zdjęcia oraz czek i wysyłamy. Koszt uzyskania takiego pozwolenia to około 80 funtów. Montujemy szafę i czekamy. Po jakimś czasie otrzymamy telefon z policji, że wpadną do nas z wizytą. Dzień przed wizytą udajemy się do sklepu po ciasteczka, którymi będziemy mogli poczęstować pracowników policji. Wizyta to formalność i w tym momencie mamy już zezwolenie „w kieszeni”.

Oficer zada kilka prostych pytań - między innymi czy będziemy strzelać na czyjejś ziemi, czy do rzutków. Strzelanie do rzutków jest bardzo popularne, nie trzeba być członkiem klubu i jest wiele miejsc, w których można postrzelać. Nie trzeba nic uzasadniać i chęć strzelania do rzutków jest wystarczająca.

W przypadku tego zezwolenia policja musi udowodnić, że są jakieś ważne przyczyny, dla których nie możemy go otrzymać.

Co ciekawe - nie ma ograniczeń wiekowych, więc nawet dziecko może mieć swoje pozwolenie, jednak strzelanie musi odbywać się pod nadzorem kogoś dorosłego i dostęp do broni też musi być nadzorowany.

Kilka dodatkowych informacji o tym, co można i czego nie wolno:
  • Strzelba może mieć maksymalną pojemność trzech strzałów - 2 w magazynku i 1 w komorze.
  • Amunicja nie może być przechowywana na widoku, ale wystarczy, że jest w szafce, szufladzie itp.
  • Można używać tylko amunicji śrutowej, więc breneki odpadają.
  • Strzelbę można pożyczyć znajomym posiadającym zezwolenie na 72 godziny bez konieczności powiadamiania policji.
  • Posiadanie amunicji śrutowej jest legalne również bez zezwolenia, jednak jej zakup jest możliwy tylko po okazaniu takowego.
  • W przypadku tego zezwolenia nie ma ograniczeń na ilość posiadanych strzelb lub amunicji. Jesteśmy ograniczeni jedynie pojemnością szaf.
Reasumując - wypełniamy i wysyłamy formularz, montujemy szafę i czekamy na policję, a po otrzymaniu zezwolenia idziemy na zakupy. Po zakupie należy powiadomić policję w ciągu 7 dni, podając rodzaj broni, numer seryjny, skąd kupiliśmy itp. Można to zrobić za pomocą e-maila, wypełniając odpowiedni formularz.

Firearms Certificate - FAC (Section 1)

Tutaj już jest trochę trudniej i sporo więcej ograniczeń. Minimalny wiek to 14 lat i trzeba podać dobry powód, dla którego chcemy posiadać broń. Zaczynamy od wypełnienia formularza 201 - link na końcu.

W formularzu należy podać swoje dane, adresy z ostatnich pięciu lat, dane lekarza pierwszego kontaktu, dane dwóch osób spoza rodziny, które nas znają i poświadczą, że jesteśmy osobą o dobrym charakterze. Dołączamy 4 zdjęcia oraz czek i wysyłamy. Koszt wydania pozwolenia to około 88 funtów.

W formularzu należy uzasadnić każdą sztukę broni jaką chcemy zakupić i określić jaki kaliber to ma być. Powodem może być na przykład strzelectwo sportowe, strzelanie do królików, jeleni. Policja sprawdza zasadność każdego wniosku i ciężko byłoby uzyskać pozwolenie na kaliber .308, by polować na króliki czy wiewiórki, ale jeśli jesteśmy członkiem klubu i strzelamy na długie dystanse, to nie stanowi to żadnego problemu. Należy również podać maksymalną ilość amunicji, jaką chcemy posiadać w danym momencie.

Jeśli chodzi o strzelectwo sportowe, to trzeba być pełnoprawnym członkiem klubu zaaprobowanego przez Home Office i regularnie strzelać (przeważnie wystarczy 3 razy w roku), nie ma konieczności brania udziału w zawodach, lecz zawody są fajne, więc tu nie widzę problemu. Członkostwo w klubie to minimum 3 miesiące okresu próbnego, szkolenie z bezpieczeństwa i można się starać o zezwolenie.

FAC jest znany również jako Section 1 i na tym pozwoleniu znajdą się strzelby o pojemności magazynka większej niż 2 oraz taki dziwny wynalazek, jak pistolet z długą lufą - Long Barrelled Pistol (LBP).


Wymagania to minimum 600 mm całkowitej długości i lufa minimum 12 cali, więc do rękojeści przymocowany jest pręt o odpowiedniej długości. Pistoletów takich jak powyżej i strzelb z “Section 1” nie można nikomu udostępniać. Mogą one być jedynie w posiadaniu osób, które mają te konkretne egzemplarze na swoim pozwoleniu.

Kilka dodatkowych informacji o tym, co można i czego nie wolno:
  • Amunicja musi być przechowywana w szafie/sejfie.
  • Posiadanie amunicji bez zezwolenia jest przestępstwem.
  • Trzeba się stosować do warunków zawartych w zezwoleniu - zawsze są dostosowane do konkretnej sytuacji.
  • Prawo do posiadania broni tracimy w momencie rezygnacji z członkostwa w klubie.
Reasumując - zapisujemy się do klubu lub uzyskujemy pozwolenie do strzelania na czyjejś ziemi, wypełniamy i wysyłamy formularz, montujemy szafę i czekamy na policję, a po otrzymaniu zezwolenia idziemy na zakupy. Po zakupie należy powiadomić policję w ciągu 7 dni, podając rodzaj broni, numer seryjny, skąd kupiliśmy itp. Można to zrobić za pomocą e-maila, wypełniając odpowiedni formularz.

W przypadku obu zezwoleń odbycie dłuższych wyroków raczej uniemożliwia ich uzyskanie, podobnie jak długie wyroki w zawieszeniu. W obu przypadkach należy podać wszystkie przewinienia - łącznie z mandatami za przekroczenie prędkości. To jest taki test na prawdomówność i mandaty nie będą brane pod uwagę przy wydawaniu decyzji, jednak zatajenie czegokolwiek już mogłoby skomplikować sprawy. Zezwolenie ważne jest przez 5 lat i po tym czasie trzeba je odnowić. W obu przypadkach należy wymienić wszelkie problemy zdrowotne, które mogą mieć wpływ na naszą zdolność do posługiwania się bronią. Lekarz również ma obowiązek powiadomić policję, jeśli pojawią się problemy, na przykład natury psychicznej. Nie ma konieczności przechodzenia badań psychologicznych.

Czas oczekiwania zależy w dużym stopniu od tego, gdzie mieszkamy. Jeśli w Essex, to przesrane - czas oczekiwania w okolicach roku to nic nadzwyczajnego. Jeśli podlegasz pod Metropolitan Police, to już fajnie - około 8 tygodni, a jeśli w Kent, to od niedawna normą jest 3-4 tygodnie.

W Wielkiej Brytanii dwie główne organizacje strzeleckie to British Association for Shooting and Conservation (BASC) oraz National Rifle Association (NRA). Obydwie zapewniają szkolenie na odpowiednim poziomie i czasami członkostwo w tychże organizacjach umożliwia pominięcie okresu próbnego w mniejszych klubach. Szkolenie w NRA kosztuje około 500 funtów za 5 modułów i kończy się egzaminem pisemnym i praktycznym z bezpiecznego posługiwania się bronią. Skupienie nie jest brane pod uwagę. Liczy się tylko bezpieczeństwo. Wraz z pełnym członkostwem nabywamy prawo do samodzielnego korzystania ze strzelnic i możemy się starać o pozwolenie. Jest również mnóstwo lokalnych klubów, do których można się zapisać, jednak znalezienie odpowiedniego może czasem być wyzwaniem, gdyż nie wszystkie są otwarte na przyjmowanie nowych członków, ale nie jest to zadanie niewykonalne i obie wcześniej wymienione organizacje współpracują z klubami i udostępniają namiary na nie.

Osobiście wybrałem drogę strzelectwa sportowego, więc moje doświadczenie z uzyskaniem pozwolenia z innych powodów jest w sumie zerowe, ale w sieci jest sporo informacji w tym temacie - wystarczy poszukać. W klubach często można spotkać myśliwych i strzelców z różnych dyscyplin, od których można się sporo dowiedzieć, zanim wystąpimy o własne pozwolenie.

Powyższy tekst z pewnością nie jest wyczerpującym kompendium wiedzy na temat strzelania i pozwoleń na posiadanie broni w Wielkiej Brytanii, a jedynie wstępnie naświetla temat. W razie pytań z chęcią pomogę w miarę możliwości. W planach mam założenie klubu strzeleckiego, do którego zapraszam, jeśli się wszystko powiedzie.

Oglądany: 36962x | Komentarzy: 31 | Okejek: 121 osób

Dobra, dobra. Chwila. Chcesz sobie skomentować lub ocenić komentujących?

Zaloguj się lub zarejestruj jako nieustraszony bojownik walczący z powagą
Najpotworniejsze ostatnio
Najnowsze artykuły

18.09

17.09

Starsze historie

Jak to drzewiej bywało