Szukaj Pokaż menu
Witaj nieznajomy(a) zaloguj się lub dołącz do nas
…BO POWAGA ZABIJA POWOLI

Bezcenne metody, które zwiększą twoją szansę na przeżycie w kontaktach z 12 niebezpiecznymi zwierzętami

256 851  
560   70  
Co prawda w naszym kochanym polskim klimacie ciężko o spotkanie twarzą w twarz z hipopotamem czy słoniem, ale może ktoś, kiedyś, gdzieś, nie daj Boże... No i wtedy mogą takie dobre rady się przydać, więc warto przeczytać i wziąć sobie do serduszka...

#1. Rekiny

Kliknij i zobacz więcej!
Kliknij i zobacz więcej!

Dobra wiadomość jest taka, że spośród 150 gatunków rekinów tylko 20 może zaatakować człowieka. Większość drapieżników nie uznaje jednak człowieka za pożywienie. Zła wiadomość jest taka, że jak już przyciągniesz uwagę rekina, to ciężko będzie uciec.
- Nie przyciągaj uwagi, nie sikaj do wody ani nie wchodź do niej, gdy z rany cieknie ci krew. Rekiny wyczuwają zapach nawet z odległości kilku kilometrów.
- Jeśli już staniesz oko w oko z rekinem, nie odwracaj się i nie próbuj ucieczki w panice. Tak zachowują się ofiary. Poruszaj się wolno.
- Jeżeli będziesz zmuszony do walki, uderz w oczy lub w skrzela - to najbardziej wrażliwe części ciała rekina.

#2. Kangury


Kangury zaatakują tylko wtedy, jeżeli wejdziesz na ich terytorium, wówczas poczują się zagrożone. W bezpośrednim starciu raczej nie masz szans, więc:
- Kaszlnij. Ciche i krótkie kaszlnięcie to oznaka choroby i masz szansę wówczas uniknąć ataku.
- Powoli cofaj się. Będziesz wyglądał na mniejszego i mniej groźnego osobnika.
- Nie odwracaj się i nie biegnij. To tylko sprowokuje zwierzę do ataku, a dosięgnie cię w kilku potężnych susach.

#3. Lwy


Gdy na swej drodze spotkasz lwa - patrz mu prosto w oczy. Nie odwracaj się i nie odwracaj wzroku. Na moment przerwiesz kontakt wzrokowy i dasz drapieżnikowi czas na atak. - Staraj się wyglądać na większego niż jesteś. Podnieś do góry ręce i np. kurtkę. Jeżeli będziesz w jego oczach zbyt duży i groźny, lew będzie się starał unikać kontaktu wzrokowego. - Mów do lwa spokojnie, powoli, ale głośno i pewnie. Wydawaj dużo dźwięków i gestykuluj. To nie jest typowe zachowanie dla ofiary i to właśnie może zmylić zwierzę. Uzna cię za coś irytującego i może stracić zainteresowanie.

#4. Słonie


To mądre i przyjazne człowiekowi zwierzęta. Jednakże są w stanie zaatakować, zwłaszcza samice, które mogą uznać się za zagrożenie dla swojego potomstwa.
- Zwróć uwagę na "mowę ciała" słonia. Skręcona trąba i uszy odchylone ku tyłowi to oznaka, że ma ochotę wgnieść cię w ziemię.
- Jeżeli zwierz ruszy do ataku, nie ratuj się ślepą ucieczką. Wybierz obiekt, który może służyć jako bariera pomiędzy tobą a słoniem i stań za nim. Duży głaz, drzewo, gęsty krzak...

#5. Nosorożce


Nosorożce mają bardzo zły wzrok. Dlatego też łatwo jest je wystraszyć, co skłoni zwierzę do ataku. Nie uciekaj tępo przed siebie jak Rickon Stark, bo nosorożec biega szybciej, nawet do 60 km/h.
- Jeżeli masz możliwość, ukryj się przed zwierzęciem lub uciekaj slalomem między drzewami. Stań za drzewem lub gęstym krzakiem - nosorożec nie pójdzie twoim tropem, jeżeli na jego drodze będzie większa przeszkoda.

#6. Hipopotamy


Wydają się nieszkodliwe, ale w rzeczywistości to ssaki, które mają na sumieniu największą liczbę istnień ludzkich. Pomimo swojej wagi mogą biec z prędkością około 30 km/h. Co więcej, nie trzeba dużo, by je czymś wkurzyć.
- Gdy jest bardzo gorąco, unikaj zarośli. Podczas suszy, gdy opada poziom wody w zbiorniku, zwierzęta te lubią chować się w wysokiej trawie.
- By hipcio zostawił cię w spokoju, wejdź na drzewo lub na większy kamień. Zwierzak szybko się znudzi, starci zainteresowanie i sobie w końcu pójdzie...

#7. Byki


Wreszcie coś z rodzimego podwórka. Ważna informacja - pomimo powszechnie panującej opinii, byki nie reagują agresywnie na kolor czerwony, tylko na ruch w swoim otoczeniu.
- Jeżeli byk nadciąga w twoją stronę, stań bez ruchu i stój! Użyj swojej czapeczki z daszkiem, koszulki czy innego ubrania jako przynęty. Gdy zwierz będzie już dość blisko, rzuć w bok przedmiot - byk pobiegnie w jego stronę.

#8. Meduzy


Poparzenie przez meduzę bywa bardzo nieprzyjemne i bolesne. Pamiętacie, co zrobili Joey i Chandler, gdy Monikę zaatakowała meduza? Nasikali na nią - wy tak nie róbcie. To mit, to nie pomaga.
- Bezpośrednio po ukąszeniu należy przemyć ranę słoną wodą. Słodka woda tylko pogorszy sytuację. Potem, używając patyczków albo szczypiec, należy oczyścić ranę z pozostałości macek. Jeżeli ktoś w otoczeniu posiada krem antyhistaminowy, zaaplikujcie go na zranione miejsce.

#9. Krokodyle


Gady te mają jedne z najsilniejszych szczęk na Ziemi.
- Jak już złapie, to ciężko będzie, żeby puścił... Uderz krokodyla prosto w oczy. Oczy i gardło to najbardziej wrażliwe części ciała zwierzęcia. Przymierz dobrze i machnij z całej siły, bo drugiej szansy może już nie będzie.
- Gdy widzisz, jak gad podpływa w twoim kierunku, narób największego hałasu na jaki cię stać i oddal się z miejsca zygzakiem. To ten przypadek, kiedy ucieczka i kupa wrzasku może przynieść sukces.
- Gdy widzisz przepływającego gada, nie pluskaj wodą i nie krzycz - nie ściągaj na siebie jego uwagi. Staraj się odpłynąć tak cicho i spokojnie, jak to tylko możliwe.

#10. Węże


Większość węży nie jest ani jadowita, ani niebezpieczna. Około 80% ukąszeń nastąpiło w chwili, gdy człowiek starał się pochwycić oślizgłą kreaturę.
- Jeżeli zauważyłeś, że wąż podąża za tobą, tup głośno jak maszerujące wojsko. Wibracje powinny zniechęcić napastnika.
- Jeżeli już zostałeś ukąszony, nie wysysaj jadu z rany. Pamiętaj: to, że widziałeś to na filmie nie znaczy, że to działa! Najlepiej przepłukać ranę wodą z kranu i wezwać pogotowie.

#11. Goryle


Goryle nie bez powodu często są nazywane królami dżungli. To prawdziwi liderzy, którzy chronią swoje rodziny i swoje terytorium. Jeżeli będziesz zachowywał się poprawnie, to cię nie zaatakują.
- Jeżeli widzisz goryla, który zmierza w twoją stronę i wydaje się, że ma niecne zamiary - kucnij i skul się. Staraj się wyglądać na mniejszego i słabszego od rywala. Szepcz w jego kierunku i nie patrz mu prosto w oczy.
- Gdy goryl atakuje, przyjmij pozycję embrionalną, zwiń się w kulkę. Goryle to dumne zwierzęta i mają tę zasadę, że nie atakują osobników słabszych i bezbronnych.

#12. Pszczoły


Pszczoły bronią swojego ula i użądlą, nawet jeżeli będziesz przechodził obok niego w niekoniecznie złych zamiarach:
- Ciemny kolor przyciąga uwagę pszczół - zwiększa prawdopodobieństwo ataku.
- Jeżeli goni cię kilka pszczół albo nawet mała armia, staraj się schronić w miejscu, gdzie jest ciemno. Brak światła zmyli napastników.
19

Oglądany: 256851x | Komentarzy: 70 | Okejek: 560 osób

Dobra, dobra. Chwila. Chcesz sobie skomentować lub ocenić komentujących?

Zaloguj się lub zarejestruj jako nieustraszony bojownik walczący z powagą
Najpotworniejsze ostatnio
Najnowsze artykuły

21.09

20.09

Starsze historie

Sprawdź swoją wiedzę!
Jak to drzewiej bywało