Joe Monster
Szukaj Pokaż menu
Witaj nieznajomy(a) zaloguj się lub dołącz do nas
…BO POWAGA ZABIJA POWOLI

7 ciekawostek z zawiłej relacji szympansów i ludzi

33 002  
149   14  
6,5 miliona lat osobnej ewolucji, a i tak różnimy się od szympansów w mniejszym stopniu niż myszy różnią się od szczurów. Zrobiliśmy kiepski interes...

#1.

Ilja Iwanow był radzieckim naukowcem, którego zainteresowania skupiały się głównie na sztucznym zapłodnieniu. W przeciwieństwie jednak do większości współczesnych klinik in vitro, Iwanow uwielbiał eksperymenty międzygatunkowe, w tym krzyżówki ludzi i szympansów. Pierwsza z prób, zapłodnienia szympansa ludzkim nasieniem, nie powiodła się. Podczas drugiej, zapłodnienia kobiety nasieniem szympansa, naukowiec został aresztowany... co wyszło na zdrowie nauce.

#2.


Sandra i Jerome Herold, para z Missouri, adoptowali szympansa. Zwierzę szybko nauczyło się otwierać drzwi, korzystać z klucza, ubierać się, podlewać kwiaty, karmić konie, a nawet... używać komputera i prowadzić samochód. Eksperyment socjalizacyjny nie trwał jednak długo. Kiedy szympans miał 14 lat, brutalnie zaatakował przyjaciółkę Heroldów, masakrując jej twarz.

#3.


Innego szympansa udomowił Michael Jackson. Bubbles, bo tak miał na imię, musiał jednak opuścić ranczo Neverland ze względu na agresywne zachowanie. Podrósł, stał się silniejszy i zaczął stanowić zagrożenie. Odizolowane zwierzę nie mogło jednak pogodzić się ze swoim nowym losem i próbowało popełnić samobójstwo.

#4.


Szympansy można nauczyć zdecydowanie zbyt wielu rzeczy... Znany jest przypadek Lucy, szympansa z jednego z instytutów badawczych w Oklahomie, którego pomysłowi opiekunowie nauczyli pić gin z tonikiem i masturbować się odkurzaczem przy czasopismach pornograficznych. W sumie zastanawiające, co też chciano tym eksperymentem osiągnąć/udowodnić...

#5.


Nie do końca wiadomo, w jaki sposób człowiek po raz pierwszy zaraził się AIDS. Według najbardziej popularnej teorii, myśliwy z plemienia Bantu musiał skaleczyć się podczas oprawiania upolowanego szympansa. Wtedy krew zwierzęcia trafiła do krwiobiegu myśliwego, skąd przeniosła się dalej. Z kolei wirus Ebola zaatakował również szympansy i goryle, uśmiercając nawet jedną trzecią populacji tych ostatnich.

#6.


Serce wykorzystane do pierwszego, historycznego przeszczepu u człowieka pochodziło od szympansa. Pacjent zmarł po 90 minutach, niemniej jednak operację można było uznać za udaną. Wiedza i doświadczenie nabyte podczas tego, koniec końców śmiertelnego w skutkach eksperymentu, pozwoliły znacząco przybliżyć się do skutecznych operacji.

#7.


Ben Pridmore, Brytyjczyk znany z doskonałej pamięci, szczycił się tytułem mistrza świata gry w Memory, wpisano go nawet do Księgi rekordów Guinnessa. Przestało mu być do śmiechu, kiedy okazało się, że w grze, która była jego specjalnością, pokonał go... szympans. Wyspecjalizowana w określonych zadaniach pamięć szympansów znacznie przewyższa ludzką - ale dotyczy to wyłącznie niektórych aspektów.

Źródła:
1, 2, 3, 4
1

Oglądany: 33002x | Komentarzy: 14 | Okejek: 149 osób

Dobra, dobra. Chwila. Chcesz sobie skomentować lub ocenić komentujących?

Zaloguj się lub zarejestruj jako nieustraszony bojownik walczący z powagą
Najpotworniejsze ostatnio
Najnowsze artykuły

28.01

27.01

Starsze historie

Jak to drzewiej bywało