Joe Monster
Szukaj Pokaż menu
Witaj nieznajomy(a) zaloguj się lub dołącz do nas
…NIECODZIENNIK SATYRYCZNO-PROWOKUJĄCY

Zaginanie czasu po afrykańsku, czyli ile lat mają piłkarze z Czarnego Lądu

55 662  
108   31  
Afrykański sposób na sukcesy sportowe? Zaniżanie swojego prawdziwego wieku, czasami nawet wielokrotne. Każdy choć średnio interesujący się futbolem zna na pewno przynajmniej jeden przypadek, gdy podejrzewano piłkarza o to, że mógł coś namieszać w papierach.

W najbiedniejszych krajach Czarnego Lądu, jak Kenia czy Malawi, proceder jest na porządku dziennym i nawet niezbyt mocno się z nim ktokolwiek ukrywa.

Przeważnie używa się tego niegodnego pochwały sposobu na oszukanie przy okazji dużych imprez sportowych dla nastolatków, jak Mistrzostwa Świata U17 czy U20. Nie jest przypadkiem, że na ostatnie szesnaście mundiali dla piłkarzy do 17. roku życia afrykańskie reprezentacje wygrały aż siedem, przy czym ich dorosłe drużyny nie znaczą w futbolu już tak wiele, więc albo mamy do czynienia z problemem w przejściu z wieku juniora do wieku seniora, albo z kantowaniem na wielką skalę. Krótkie historie najbardziej znanych piłkarzy, których metryczka była lekko naciągana:

Obafemi Martins – 28 października 1984


Po zakończonym fiaskiem dla reprezentacji Nigerii turnieju o Puchar Narodów Afryki w 2010 roku, w lokalnych mediach toczono debaty na temat wieku liderów drużyny. Oburzeni internauci zgodnie twierdzili, że Obafemi Martins miał wówczas 32 lata, a nie 26. Według dokumentów były zawodnik Interu Mediolan i Newcastle urodził się 28 października 1984 roku. W 2006 r. na stronie internetowej federacji można było odnaleźć informację, jakoby napastnik urodził się… 1 maja 1978 roku. Związek tłumaczył, że był to jedynie błąd administracyjny, ale niesmak pozostał.

Nwankwo Kanu – 1 sierpnia 1976


Po tym samym turnieju pod lupą znalazł się również złoty medalista olimpijski oraz były zawodnik Ajaksu i Arsenalu Nwankwo Kanu. Rodacy zawodnika twierdzili, że może on mieć nie 33, a 42 lata. Oficjalnie piłkarz przyszedł na świat 1 sierpnia 1976 roku, ale mówiło się, że może być o 10 lat starszy.

Abedi Pele – 5 listopada 1964


Podobnie postąpił wybierany trzykrotnie na najlepszego piłkarza Afryki reprezentant Ghany Abedi Pele. Odniósł się również do praktyk stosowanych obecnie informując, że dzisiaj trzeba by było zbadać dokumenty wszystkich zawodników z Czarnego Lądu, bo fałszerstw jest co nie miara.

W naszym kraju dużo, lecz cicho, mówiło się o najlepszym snajperze kadry Jerzego Engela, Emmanuelu Olisadebe, który ponoć jeszcze przed grą w Polonii Warszawa był bliski 30. wiosny swojego życia.

Sytuacja niestety jest przegrana dla włodarzy FIFA i UEFA, próbują oni oczywiście walczyć z nieuczciwymi krajami, stosują na przykład badania nadgarstków w reprezentacjach U17, które pozwalają na szybkie i bezinwazyjne sprawdzenie prawdziwego wieku zawodnika, a ich skuteczność oscyluje w granicach 80-90%. Tym sposobem udało się w 2009 roku odesłać kilkunastu piłkarzy z powrotem do domu.

Jednak na nic się zda jakakolwiek akcja czy karanie ze strony wymienionych instytucji, dopóki nie wezmą się za tę sprawę federacje piłkarskie krajów afrykańskich. A te nie kwapią się zbytnio do działania, a wręcz dają ciche przyzwolenie. Gdy pojawi się człowiek, który chce zakończyć ten kabaret, to nie wytrzymuje zbyt długo na stołku.

Tak było, kiedy Anthony Kojo Williams w 1999 roku został wybrany na prezydenta związku w Nigerii - na stanowisku wytrwał zaledwie trzy miesiące. Zwolniono go, gdyż nie chciał podporządkować się bardziej wpływowym osobistościom nigeryjskiego futbolu. W 2010 roku w wywiadzie dla BBC World zwierzał się: Używamy dorosłych graczy w zmaganiach nastolatków. Wiem to i dlaczego miałbym o tym nie mówić? To prawda. My od dawna oszukujemy.

Na koniec tekstu chcę przedstawić ostatnią sytuację, która zainspirowała mnie do chwycenia za klawiaturę. Aktualnie trwają Mistrzostwa Świata do lat 17. Oczywiście udział biorą drużyny afrykańskie. W przypadku tych rozgrywek wiek zawodnika musi mieścić się w odpowiednich widełkach, gdzie ostatnią dozwoloną datą jest 1 stycznia 2000 roku. Starsi choćby o jeden dzień nie mają najmniejszej możliwości na wystąpienie w żadnym spotkaniu. Federacje mają obowiązek wypisania protokołu, w którym oprócz danych personalnych oraz zajmowanej na boisku pozycji podana jest data urodzenia. Reprezentacja Nigru złożyła protokół, który możecie zobaczyć poniżej.


W 21-osobowej kadrze aż siedmiu zawodników urodziło się 1 stycznia 2000/2001 roku. Przypadek?

Źródła: 1, 2, 3
3

Oglądany: 55662x | Komentarzy: 31 | Okejek: 108 osób

Dobra, dobra. Chwila. Chcesz sobie skomentować lub ocenić komentujących?

Zaloguj się lub zarejestruj jako nieustraszony bojownik walczący z powagą
Najpotworniejsze ostatnio
Najnowsze artykuły

18.01

17.01

Starsze historie

Jak to drzewiej bywało