Szukaj Pokaż menu
Witaj nieznajomy(a) zaloguj się lub dołącz do nas
…NIECODZIENNIK SATYRYCZNO-PROWOKUJĄCY

Jak pewna grupa dżentelmenów z Towarzystwa Antyzabobonowego postanowiła zawalczyć z zabobonami

28 498  
160   11  
Wierzysz, że zbicie lustra zwiastuje siedem lat nieszczęść? Albo że pecha przynoszonego przez czarnego kota można odczynić spluwając przez lewe ramię? Może wydać się to śmieszne, ale wciąż jest wiele osób, które wierzą w tego typu przesądy.

#1.

W grudniu 1940 roku fotograf magazynu LIFE, William C. Shrout, był świadkiem niezwykłego wydarzenia - spotkania Towarzystwa Antyzabobonowego w Chicago. Klub składał się z biznesmenów, którzy byli zirytowani faktem, że z powodu wiary w gusła gospodarka kraju stale traci. W szczególności, kiedy trzynastego wypada w piątek, wiele osób anuluje wycieczki i na ogół ograniczają swą aktywność, a wierzący w zabobony biznesmeni odwlekają podejmowanie ważnych decyzji. Członkowie Klubu Antyzabobonowego na własnym przykładzie postanowili udowodnić, że nie należy wierzyć w złe wróżby. W tym celu wszyscy zebrali się w jednym miejscu.

#2.


#3.


#4.


W piątek, 13 grudnia, dokładnie o godzinie 18:13 czasu lokalnego, 169 mężczyzn przybyło na wielką kolację. Każdy z trzynastu stołów został nakryty dla trzynastu osób. Przed kolacją wszyscy mężczyźni podali sobie ręce przez stół, gdyż to również uważane jest za zły omen. Przez cały wieczór biznesmeni ciągle szydzili ze wszystkich możliwych przesądów: rozsypywali sól, odpalali papierosy we trzech od jednej zapałki, krzyżowali sztućce...

#5.


Wszystko to obserwowała maskotka wieczoru - czarny kot o imieniu Pantera. Przywołując zebranych do porządku, prezes Klubu uderzył w lustro, które oczywiście się stłukło. Odbyło się również przyjęcie do klubu nowego członka - nowicjusz został umieszczony w specjalnie przygotowanej na tę okoliczność trumnie. Opuszczając imprezę, wszyscy musieli przejść pod drabiną, która została zwieńczona otwartą parasolką.

#6.


#7.


#8.


#9.


#10.


W czasopiśmie LIFE wydanym w dniu 6 stycznia 1941 redaktorzy napisali:
Zaszczepiwszy się przeciwko pechowi, wszyscy bezpiecznie wrócili do domów, a następnego dnia obudzili się bez kaca.

Oglądany: 28498x | Komentarzy: 11 | Okejek: 160 osób

Dobra, dobra. Chwila. Chcesz sobie skomentować lub ocenić komentujących?

Zaloguj się lub zarejestruj jako nieustraszony bojownik walczący z powagą
Najpotworniejsze ostatnio
Najnowsze artykuły
Jak to drzewiej bywało