Joe Monster
Szukaj Pokaż menu
Witaj nieznajomy(a) zaloguj się lub dołącz do nas
…NIECODZIENNIK SATYRYCZNO-PROWOKUJĄCY

7 egzotycznych ciekawostek o palmach

59 794  
177   19  
Palma - drzewo, które większości kojarzy się jednoznacznie. Z egzotycznymi wakacjami, ciepłymi krajami, wypoczynkiem na rozgrzanym piasku. Ale palmy można też uprawiać w Polsce... nie tylko sztuczne na warszawskich rondach.

#1.

Palmy, a właściwie arekowate, to dość duża rodzina licząca 2 do 3 tysięcy gatunków, które mocno różnią się od siebie. Wysoki pień i kilka rozłożystych liści na czubku, obraz, z którym najczęściej utożsamia się palmę, to tylko część prawdy. Wśród arekowatych znajdują się też bardzo niskie gatunki, które na pierwszy rzut oka z palmą w ogóle się nie kojarzą.

#2.


Najwyższa z palm, palma woskowa, osiąga do 60 metrów wysokości. Jej szaro-zielone liście mają nawet 5,5 metra długości. Palma woskowa rośnie na terenach górzystych w Kolumbii oraz północnej części Peru, powyżej 2 tys. metrów n.p.m. Dawniej wosk, od którego wzięła się powszechna nazwa palmy, wykorzystywano m.in. do produkcji świec. Pozostałe części palmy wykorzystywano do budowy prostych domów.

#3.


Palmy, jeden z symboli z którym utożsamiane jest Los Angeles, to stosunkowo nowy element kalifornijskiego krajobrazu. W ogromnej liczbie pojawiły się w XX wieku, a ulice obsadzono nimi dopiero z okazji igrzysk olimpijskich w 1932 roku. Przy 240 kilometrach ulic stanęło wówczas 40 tysięcy palm, które dzisiaj stanowią nieodłączny element wizerunku Miasta Aniołów.

#4.


Wielu osobom wydaje się, że palmy potrzebują pełnego, silnego słońca - dlatego zawczasu rezygnują z ich uprawy. Tymczasem większość palm przez długi czas woli raczej częściowo zacienione miejsca. Ciepłe, wilgotne, ale jednak nie wystawiona na bezpośrednie działanie promieni słonecznych, które mogłyby poparzyć zwłaszcza młode liście. Część gatunków palm można z czasem przesadzić do ogrodu - istnieją nawet palmy mrozoodporne.

#5.


Nie wszystkie palmy to w ogóle drzewa. Część arekowatych rośnie w postaci krzewów lub nawet pnączy. Z kolei juki, które niektórzy także uważają za palmy, należą do zupełnie innej rodziny. Coco de mer (kokos morski) czy też lodoicja seszelska (od jedynego miejsca występowania) wyróżnia się z kolei nietypowymi owocami - mają kształt tyłka i zawierają największe ze wszystkich roślin nasiona.

#6.


Najmniejsza palma świata bardzo rzadko przekracza 30 centymetrów wysokości. Dypsis minuta, bo tak się nazywa, występuje wyłącznie na Madagaskarze - i to w nie więcej niż pięciu naturalnych stanowiskach. To taki gatunek, w przypadku uprawy którego nie trzeba się obawiać, że po kilku latach drzewo zacznie próbować wybić dziurę w suficie.

#7.


Palmy nie tylko świetnie wyglądają i jednoznacznie się kojarzą, ale bywają też bardzo użyteczne... przynajmniej z bliskiego sercu wielu Polaków punktu widzenia. Z niektórych gatunków wytwarza się bowiem... wino. Kallu, jak inaczej określa się wino palmowe, to alkohol dość popularny w niektórych rejonach Azji i Afryki. Powstaje ze sfermentowanego soku.

Źródła:
1, 2, 3
3

Oglądany: 59794x | Komentarzy: 19 | Okejek: 177 osób

Dobra, dobra. Chwila. Chcesz sobie skomentować lub ocenić komentujących?

Zaloguj się lub zarejestruj jako nieustraszony bojownik walczący z powagą
Najpotworniejsze ostatnio
Najnowsze artykuły

06.12

05.12

Starsze historie

Jak to drzewiej bywało