Szukaj Pokaż menu
Witaj nieznajomy(a) zaloguj się lub dołącz do nas
…BO POWAGA ZABIJA POWOLI

7 naturalnych zjawisk, w których istnienie trudno uwierzyć

196 177  
610   25  
Przyroda rządzi się własnymi prawami. Ale nawet od nich zdarzają się odstępstwa, w które trudno uwierzyć... i które nie zawsze łatwo wytłumaczyć.

#1. Białe tęcze


Białe tęcze tworzą się na identycznej zasadzie jak znacznie bardziej powszechne tęcze kolorowe, występują jednak tylko w specyficznych warunkach, podczas powstawania mgły. Kropelki wody, przez które przedostają się promienie słoneczne, są wtedy znacznie mniejsze. Kolor, który w normalnych warunkach jest wyraźnie widoczny, w tym przypadku niemal zanika, tworząc niecodzienne zjawisko białej tęczy.

#2. Tęczowe drzewa


Przyroda lubi kolory... choć niekoniecznie wszystkie naraz, a drzewa są pod tym względem raczej konsekwentne - brązowe u dołu, zielone u góry. Rosnący na Filipinach eukaliptus tęczowy stanowi wyjątek. To jedyna w swoim rodzaju roślina, która latem mieni się kolorami tęczy. Przez większość roku wygląda jak większość drzew, by w najgorętszej porze roku zrzucić brązową łuskę i odsłonić wielobarwną korę pod spodem.

#3. Kamienne jezioro


Tanzańskie jezioro Natron już na pierwszy rzut oka wydaje się inne niż pozostałe jeziora na świecie i nie jest to mylne wrażenie. Wody Natron mają pH wysokie wystarczająco, by poparzyć skórę czy oczy zwierząt. Te, które tu zginą, „mumifikują się”, zmieniając w makabryczną sylwetkę przypominającą kamienny posąg. To stąd zła sława jeziora Natron. Warto jednak wiedzieć, że istnieją organizmy, które zdołały się przystosować nawet do tak nieprzyjaznych warunków i żyją swobodnie w jeziorze.

#4. Niebieska lawa


Wybuch wulkanu to zjawisko niezwykle groźne, choć też spektakularne - ale jest jedno miejsce na świecie, gdzie ma ono wymiar szczególny. W Indonezji, wokół kraterów Ijen zgromadzone jest mnóstwo siarki. W kontakcie z lawą opary siarki zapalają się, rozbłyskując niebieskimi płomieniami. Nocą wydaje się, że to lawa ma niezwykłe, niebieskie zabarwienie.

#5. Zielone Słońce


Nie jest to zjawisko szczególnie rzadkie, a jednak mało kto miał okazję je zaobserwować. Zachodzi w specyficznych warunkach, zwykle przy zachodzie Słońca. Atmosfera, działająca jak pryzmat, sprawia, że obserwowane pod odpowiednim kątem Słońce przez sekundę lub dwie może wydawać się zupełnie zielone.

#6. Niekończąca się fala


Wielka fala, marzenie każdego surfera. Pororoca występuje w miejscu, które większości osób nie kojarzy się z surfingiem, a jednak przyciąga amatorów z całego świata. Amazońska fala, kiedy wody oceaniczne zderzają się z rzecznymi, potrafi z pełną prędkością przemierzyć nawet 800 kilometrów. Osiąga do kilku metrów wysokości i utrzymuje się przez co najmniej pół godziny. Pororoca jest też bardzo niebezpieczna - zabiera ze sobą wszelkie odpady pływające w Amazonce, od zwykłych śmieci po całe drzewa.

#7. Lodowe kwiaty


W sprzyjających warunkach, przy wysokiej wilgotności i bardzo niskiej temperaturze, powietrze nad powierzchnią wody może zamarznąć. Pierwsze kryształki lodu pojawiają się tam, gdzie powierzchnia ma jakieś niedoskonałości. Na tych kryształkach osadzają się kolejne, tworząc nieregularne formy, które w krótkim czasie zaczynają przypominać lodowe kwiaty.

Źródła: 1, 2, 3
9

Oglądany: 196177x | Komentarzy: 25 | Okejek: 610 osób

Dobra, dobra. Chwila. Chcesz sobie skomentować lub ocenić komentujących?

Zaloguj się lub zarejestruj jako nieustraszony bojownik walczący z powagą
Najpotworniejsze ostatnio
Najnowsze artykuły

11.12

10.12

Starsze historie

Sprawdź swoją wiedzę!
Jak to drzewiej bywało