Szukaj Pokaż menu
Witaj nieznajomy(a) zaloguj się lub dołącz do nas
…BO POWAGA ZABIJA POWOLI

5 szalonych teorii świata Harry'ego Pottera

266 047  
413   53  
Uważna lektura serii może doprowadzić do zaskakujących wniosków. Autorka zostawiła bowiem mnóstwo niedomówień i niedomkniętych wątków. Stały się one bramą prowadzącą do tworzenia mniej lub bardziej prawdopodobnych teorii spiskowych, skupiających się wokół wykreowanego przez nią uniwersum.

Ron = Dumbledore

Jest to teoria pojawiająca się stosunkowo często. Według niej Ron to podróżujący w czasie Dumbledore. Przemawiać ma za tym kilka argumentów. Po pierwsze, w zakończeniu Kamienia Filozoficznego, podczas szachowego pojedynku Ron wciela się w konia, ale jest również przywódcą całej armii. Podobnie rzecz ma się z Albusem, który kilka lat później staje na czele ruchu oporu przeciwko powracającemu do pełni sił Lordowi Voldemortowi. Poza tym Dumbledore także miał rude włosy, zanim osiwiał. Obaj są chudzi, wysocy i mają niebieskie oczy. Teorię tę potwierdzać ma również fakt, że starzec zawsze wiedział, kiedy dokładnie przyjść Harry'emu z pomocą, jakby kiedyś już to przeżywał. Ponadto charakterystyczną cechą Dumbledore'a jest blizna nad lewym kolanem – mowa o niej już w pierwszym rozdziale Kamienia. Ron natomiast zostaje ugryziony przez Syriusza (pod postacią psa) w Więźniu Azkabanu. W lewą nogę. Nietrudno się zatem domyślić, że tak poważna rana zostawiła po sobie bliznę. Autorzy tej teorii postulowali, że są to szczegóły, które po złożeniu do kupy prowadzą do prostego wniosku: Dumbledore wiedział, kiedy przyjść Harry'emu z pomocą, bo cały czas przy nim był. Dlatego, już w przyszłości, miał pełną świadomość w kwestii tego, jak zareagować, żeby chłopcu nie stała się krzywda. Trzeba przyznać, że jest to nieco naciągana teoria, opierająca się wyłącznie na przesadnym łączeniu ze sobą niemających żadnego znaczenia szczegółów, jednak czapki z głów dla osoby, która w ogóle wpadła na tak intrygujący pomysł.

Nienawiść Dursleyów do Harry'ego była spowodowana horkruksem


Jak wiemy z Insygniów Śmierci, kontakt z horkruksem (czyli przedmiotem, przechowującym fragment duszy czarodzieja) ma zgubny wpływ na ludzi. Ron, kiedy miał na szyi medalion zawierający duszę Voldemorta, stawał się nie do zniesienia, co ostatecznie doprowadziło do jego ucieczki. Sam później przyznał, że kiedy już nie nosił medalionu, poczuł się wolny i od razu chciał wrócić do przyjaciół. Jak wiemy z późniejszych wydarzeń, efektem ubocznym ataku Riddle'a na Harry'ego było wszczepienie cząstki duszy Czarnego Pana w niewinne niemowlę. Od tamtego czasu Potter sam jest horkruksem, przez co odczuwa specyficzną więź z Voldemortem. Być może zatem Dursleyowie wyczuwali drzemiące w chłopcu zło i dlatego tak go nienawidzili? Byli przecież narażeni na kontakt z horkruksem przez całe lata. Z drugiej strony, dlaczego inni nie reagowali w ten sam sposób? Gdyby rzeczywiście miał taki wpływ na ludzi, nie tylko Dursleyowie traktowaliby go jako – nomen omen – zło konieczne. Możliwe wydaje się, że mugolska rodzina Harry'ego, podobnie jak Ron, była wyjątkowo podatna na działanie tego czarnomagicznego artefaktu. Teoria nie znalazła potwierdzenia u autorki, a zatem możemy tylko spekulować w jak dużym stopniu jest prawdopodobna.

Nieśmiertelny Harry


„Żaden nie może żyć, gdy drugi przeżyje”. Słowa tej przepowiedni uświadamiają Harry'emu straszną prawdę. On albo Volemort musi umrzeć, bo nie ma możliwości, by przeżyli obaj. Co więcej, Dumbledore wyjaśnił chłopcu także rozwinięcie proroctwa. Jeden z nich musi zginąć z ręki drugiego. Harry unicestwił swojego śmiertelnego wroga osobiście, dlatego Voldemort mógł zginąć. Jednak wraz z jego odejściem brakuje osoby, która mogłaby pozbawić życia Pottera. Czy oznacza to, że Chłopiec Który Przeżył jest nieśmiertelny? Do tego smutnego wniosku doszedł pewien czytelnik. Oznaczałoby to, że Harry nie będzie mógł zobaczyć swoich rodziców w zaświatach oraz że przeżyje wszystkich swoich bliskich. Niepokojąca wizja...

Rita Skeeter to J.K. Rowling


Rita Skeeter to typowy przykład dziennikarskiej hieny. Pracując dla Proroka Codziennego, nie cofa się przed niczym, by zdobyć upragnione informacje. Dla swoich celów nie tylko naruszała prywatność innych, ale także łamała prawo, będąc nielegalnie animagiem (czarodziejem przybierającym postać zwierzęcą – w jej przypadku żuka). Wszystko po to, by wydobyć jak najwięcej intymnych szczegółów życia innych ludzi. Podczas prac nad biografią Dumbledore'a najprawdopodobniej zmusiła Bathildę Bagshot przy użyciu veritaserum (eliksiru prawdy) do współpracy. Znienawidzona pisarka miałaby w końcu zostać wygnana ze świata czarodziejów. W mugolskim życiu także zajmowałaby się pisaniem, tym razem cyklu powieści o życiu Harry'ego Pottera.

Dumbledore jako Śmierć


Ta teoria odnosi się do opowieści o trzech braciach, którzy spotkali Śmierć. Każdy z nich mógł wypowiedzieć jedno życzenie. I tak najstarszy brat zażyczył sobie różdżkę, która pokona każdą inną. Młodszy chciał móc kontaktować się ze zmarłymi, a najmłodszy pragnął jedynie odejść niezauważony. Najstarszy brat wkrótce potem, dzierżąc w dłoni najpotężniejszą Czarną Różdżkę, został zamordowany w barze, bo zbyt głośno chwalił się jej mocą. Drugi brat dostał od Śmierci kamień wskrzeszenia, dzięki któremu przywołał z zaświatów swoją dawno zmarłą miłość. Okazało się, że dziewczyna była jedynie widmem i nie mógł cieszyć się jej obecnością. Dlatego popełnił samobójstwo, by na zawsze się z nią połączyć. Trzeciego brata śmierć szukała przez wiele lat, lecz skryty pod podarowaną mu przez kostuchę peleryną niewidką był dla niej niewidoczny. W końcu postanowił się ujawnić i odszedł ze Śmiercią ramię w ramię, jak stary przyjaciel.

Według teorii trzech braci odzwierciedlają bohaterowie z książek. Voldemort jest najstarszym bratem pragnącym potęgi, a dążenie do niej za wszelką cenę ostatecznie prowadzi go do śmierci. Środkowym bratem jest Severus Snape, pragnący przywrócić do życia swoją wielką miłość, Lilly Potter. W roli najmłodszego brata występuje oczywiście Harry, który pragnie tylko spokojnego życia, z dala od obaw i strachu. I, podobnie jak w opowieści, wita się ze śmiercią jak ze starym przyjacielem. Śmiercią jest Dumbledore, a do ich spotkania dochodzi, kiedy Harry, trafiony morderczym zaklęciem przez Czarnego Pana, trafia tymczasowo do zaświatów i widzi tam swojego mentora. Ponadto Dumbledore miał w posiadaniu wszystkie trzy insygnia oraz dał Harry'emu pelerynę niewidkę – jest to podstawowy fundament tego pomysłu, który sama Rowling uznała za swoją ulubioną fanowską teorię.

Źródła: 1, 2, 3 i wiedza własna
52

Oglądany: 266047x | Komentarzy: 53 | Okejek: 413 osób

Dobra, dobra. Chwila. Chcesz sobie skomentować lub ocenić komentujących?

Zaloguj się lub zarejestruj jako nieustraszony bojownik walczący z powagą
Najpotworniejsze ostatnio
Najnowsze artykuły

27.09

26.09

Starsze historie

Sprawdź swoją wiedzę!
Jak to drzewiej bywało