Szukaj Pokaż menu
Witaj nieznajomy(a) zaloguj się lub dołącz do nas
…BO POWAGA ZABIJA POWOLI

"Róbcie ze mną, co chcecie" - eksperyment ukazujący mroczną stronę ludzkiej natury

189 868  
533   97  
Jugosłowiańska artystka, organizatorka prowokacyjnych performance'ów, Marina Abramović, jest niepodważalnym autorytetem w świecie sztuki współczesnej. Abramović nazywana jest babcią sztuki performance. Jedną z najbardziej znanych jej akcji był "Rhythm 0", który został zorganizowany w 1974 roku w Neapolu.

#1. Najpierw ją tylko fotografowano...

To przedstawienie już na etapie pomysłu wydawało się być obarczone niebezpieczeństwem, ale kiedy się zaczęło, wydarzenia potoczyły się zbyt szybko.

Pomysł na performance "Rhythm 0" był bardzo prosty: Abramović miała stać nieruchomo przez sześć godzin, a ludzie, którzy przyszli ją zobaczyć, mogli robić z nią wszystko, co chcieli, używając któregoś z 72 przedmiotów, leżących na stole stojącym obok artystki.

#2.

Kliknij i zobacz więcej!

Abramović stała pośrodku pokoju z napisem na kartce, który brzmiał: "Instrukcja: na stole znajdują się 72 przedmioty, które możesz używać na mnie, jak chcesz. Performance. Ja jestem obiektem. Przez ten czas ponoszę pełną odpowiedzialność. Czas trwania: 6 godzin (20:00 - 2:00)".

#3.

Kliknij i zobacz więcej!

Na stole leżały "przedmioty dla przyjemności" i "przedmioty dla zniszczenia". Wśród nieszkodliwych rzeczy były kwiaty i pióra. Wśród niebezpiecznych - noże, żyletki i naładowany pistolet.
To, co się wydarzyło przez następne sześć godzin było co najmniej okropne.

#4.

Kliknij i zobacz więcej!

Krytyk artystyczny Thomas McEvilley, który oglądał performance, wspomina:
Wszystko zaczęło się od drobnych rzeczy. Ktoś okręcił ją wokół osi. Ktoś uniósł jej ręce. Ktoś dotykał jej miejsc intymnych.

#5.

Kliknij i zobacz więcej!

Potem, jak relacjonował McEvilley, następowały następujące rzeczy:
W trzeciej godzinie jej ubranie było pocięte żyletkami. W czwartej godzinie te same ostrza zaczęły badać jej skórę. Została poddana molestowaniu seksualnemu. Ona była tak skoncentrowana na eksperymencie, że nie oparłaby się gwałtowi ani morderstwu. Przez ostatnie dwie godziny sprawy jeszcze się pogorszyły.

#6.

Kliknij i zobacz więcej!

Własne odczucia Abramović tego, co z nią wyczyniano, okazały się jeszcze bardziej przerażające. Artystka wspomina:
Czułam się zgwałcona, pocięli mi ubranie, wsadzali w brzuch kolce róż, przystawiali pistolet do mojej głowy. Kto inny pewnie złamałby się.

#7.

Kliknij i zobacz więcej!

Kiedy minęło sześć godzin, Abramović zaczęła chodzić pomiędzy widzami. Nie potrafili spojrzeć jej w oczy.

#8.

Kliknij i zobacz więcej!

Abramović zauważyła po spektaklu, że ludzie nie chcieli mieć z nią żadnego konfliktu. Nie chcieli brać na siebie odpowiedzialności, ani by ich osądzano za to, co zrobili. Wydawało się, że chcą zapomnieć jaką przyjemność sprawiało im krzywdzenie innego człowieka.

#9.

Ten eksperyment ujawnił coś okropnego o człowieku. Pokazuje, jak szybko drugi człowiek może cię skrzywdzić przy sprzyjających okolicznościach. Pokazuje, jak łatwo jest zniszczyć osobę, która się nie opiera, której nikt nie chroni. To pokazuje, że jeśli zaistnieją odpowiednie okoliczności, większość "normalnych" ludzi może stać się bardzo okrutna.
18

Oglądany: 189868x | Komentarzy: 97 | Okejek: 533 osób

Dobra, dobra. Chwila. Chcesz sobie skomentować lub ocenić komentujących?

Zaloguj się lub zarejestruj jako nieustraszony bojownik walczący z powagą
Najpotworniejsze ostatnio
Najnowsze artykuły

30.11

29.11

Starsze historie

Jak to drzewiej bywało