Szukaj Pokaż menu
Witaj nieznajomy(a) zaloguj się lub dołącz do nas
…BO POWAGA ZABIJA POWOLI

Co powstrzymuje małżonków od zdradzania się nawzajem

75 347  
74   73  
Zdrada to ogólnie nic przyjemnego – no chyba że zdrada z Cyganką – bo przeważnie wiąże się z bólem i upokorzeniem. Wiele badań naukowych poświęcono relacjom międzyludzkim, a duża część z tych badań skupia się na przyczynach, dla których ludzie zdradzają. A dlaczego ludzie się nie zdradzają?

W zależności od rasy, płci czy swojego kręgu kulturowego, ludzie zdradzają, bo brakuje im seksu, bo chcą spróbować seksu z kimś innym, bo brakuje im emocjonalnego zaspokojenia, przestają kochać drugą osobę, a czasem nawet pragną zemsty, a że niszczenie cudzego mienia jest karalne w przeciwieństwie do niszczenia czyichś uczuć, to decydują się na skok w bok. Rzadko jednak można spotkać się z powodami, dla których ludzie robią odwrotnie, czyli nie zdradzają. Najnowsze badania opublikowane w piśmie Journal of Sex Research rzucają trochę światła na powody, dla których ludzie decydują się pozostać sobie wierni.

W pierwszej z dwóch ankiet przedstawiono 110 uczestnikom – 36 mężczyznom i 74 kobietom w wieku od 24 do 60 lat – 34 pytania. Wszyscy uczestnicy ankiety byli po ślubie co najmniej 2 lata, posiadali co najmniej jedno dziecko i mieszkali ze sobą w czasie prowadzenia badania. Pytania zostały sformułowane tak, że miały wybadać różne czynniki stanowiące o tym, że małżonkowie nie chcą zdradzać, np. „musiał(a)bym wyprowadzić się z domu”, „został(a)bym sam(a)”, „to niemoralne”, „skrzywdzę swoje dzieci” oraz „kocham swoją żonę/swojego męża”. Po przeanalizowaniu odpowiedzi wyodrębniono 4 najważniejsze powody, które pojawiały się we wszystkich odpowiedziach:
    1. Standardy moralne.
    2. Wpływ zdrady na dzieci.
    3. Strach przed samotnością.
    4. Wpływ zdrady na innych ludzi (w szczególności na kochanka/kochankę).
Okazało się – co pokrywa się w pewnym stopniu z badaniami na temat powodów zdrad – że kobiety uważają się za bardziej odporne na pokusę skoku w bok w przeciwieństwie do mężczyzn, którzy częściej twierdzą, że ich siła woli może nie przejść testu wytrzymałości w kluczowym momencie. Obiekcje moralne przed zdradą były najsilniejsze wśród obu płci, ale to tutaj także nastąpiła największa rozbieżność pomiędzy mężczyznami a kobietami. Przy pozostałych powodach różnice były niewielkie.

Do drugiej ankiety zaproszono więcej chętnych. 163 mężczyzn i 150 kobiet w wieku od 20 do 45 lat, żyjących w małżeństwie od co najmniej roku i posiadających co najmniej jedno dziecko, odpowiadało na te same pytania, ale dodatkowo badani dodali do ankiety pytania o długość trwania małżeństw badanych oraz ich poglądy religijne. Badacze chcieli w ten sposób sprawdzić, czy te czynniki mają wpływ na ewentualną chęć angażowania się badanych w związki pozamałżeńskie. Ponadto badacze oceniali, czym dla badanych jest zdrada – od odwiedzania stron porno po wielokrotne kontakty fizyczne o charakterze seksualnym.

Z tej części badań wynika, że im większy kontakt z osobą spoza małżeństwa, tym bardziej jest on uważany za zdradę. Ankieta pokazała także, że u mężczyzn taki pogląd jest słabszy niż u kobiet. Ponadto im mniej religijni byli badani, tym słabiej uważali dane zachowanie za zdradę. Długość małżeństwa nie wpłynęła na definicję zdrady u badanych. Za to ponownie okazało się, że to kobiety uważają się za bardziej odporne na zdradzanie niż mężczyźni, którzy zdradzaliby tym chętniej, im dłużej trwałoby ich małżeństwo.
48

Oglądany: 75347x | Komentarzy: 73 | Okejek: 74 osób

Dobra, dobra. Chwila. Chcesz sobie skomentować lub ocenić komentujących?

Zaloguj się lub zarejestruj jako nieustraszony bojownik walczący z powagą
Najpotworniejsze ostatnio
Najnowsze artykuły

24.03

23.03

Starsze historie

Jak to drzewiej bywało