Szukaj Pokaż menu
Witaj nieznajomy(a) zaloguj się lub dołącz do nas
…NIECODZIENNIK SATYRYCZNO-PROWOKUJĄCY

Co powstrzymuje małżonków od zdradzania się nawzajem

75 347  
74   73  
Zdrada to ogólnie nic przyjemnego – no chyba że zdrada z Cyganką – bo przeważnie wiąże się z bólem i upokorzeniem. Wiele badań naukowych poświęcono relacjom międzyludzkim, a duża część z tych badań skupia się na przyczynach, dla których ludzie zdradzają. A dlaczego ludzie się nie zdradzają?

W zależności od rasy, płci czy swojego kręgu kulturowego, ludzie zdradzają, bo brakuje im seksu, bo chcą spróbować seksu z kimś innym, bo brakuje im emocjonalnego zaspokojenia, przestają kochać drugą osobę, a czasem nawet pragną zemsty, a że niszczenie cudzego mienia jest karalne w przeciwieństwie do niszczenia czyichś uczuć, to decydują się na skok w bok. Rzadko jednak można spotkać się z powodami, dla których ludzie robią odwrotnie, czyli nie zdradzają. Najnowsze badania opublikowane w piśmie Journal of Sex Research rzucają trochę światła na powody, dla których ludzie decydują się pozostać sobie wierni.

W pierwszej z dwóch ankiet przedstawiono 110 uczestnikom – 36 mężczyznom i 74 kobietom w wieku od 24 do 60 lat – 34 pytania. Wszyscy uczestnicy ankiety byli po ślubie co najmniej 2 lata, posiadali co najmniej jedno dziecko i mieszkali ze sobą w czasie prowadzenia badania. Pytania zostały sformułowane tak, że miały wybadać różne czynniki stanowiące o tym, że małżonkowie nie chcą zdradzać, np. „musiał(a)bym wyprowadzić się z domu”, „został(a)bym sam(a)”, „to niemoralne”, „skrzywdzę swoje dzieci” oraz „kocham swoją żonę/swojego męża”. Po przeanalizowaniu odpowiedzi wyodrębniono 4 najważniejsze powody, które pojawiały się we wszystkich odpowiedziach:
    1. Standardy moralne.
    2. Wpływ zdrady na dzieci.
    3. Strach przed samotnością.
    4. Wpływ zdrady na innych ludzi (w szczególności na kochanka/kochankę).
Okazało się – co pokrywa się w pewnym stopniu z badaniami na temat powodów zdrad – że kobiety uważają się za bardziej odporne na pokusę skoku w bok w przeciwieństwie do mężczyzn, którzy częściej twierdzą, że ich siła woli może nie przejść testu wytrzymałości w kluczowym momencie. Obiekcje moralne przed zdradą były najsilniejsze wśród obu płci, ale to tutaj także nastąpiła największa rozbieżność pomiędzy mężczyznami a kobietami. Przy pozostałych powodach różnice były niewielkie.

Do drugiej ankiety zaproszono więcej chętnych. 163 mężczyzn i 150 kobiet w wieku od 20 do 45 lat, żyjących w małżeństwie od co najmniej roku i posiadających co najmniej jedno dziecko, odpowiadało na te same pytania, ale dodatkowo badani dodali do ankiety pytania o długość trwania małżeństw badanych oraz ich poglądy religijne. Badacze chcieli w ten sposób sprawdzić, czy te czynniki mają wpływ na ewentualną chęć angażowania się badanych w związki pozamałżeńskie. Ponadto badacze oceniali, czym dla badanych jest zdrada – od odwiedzania stron porno po wielokrotne kontakty fizyczne o charakterze seksualnym.

Z tej części badań wynika, że im większy kontakt z osobą spoza małżeństwa, tym bardziej jest on uważany za zdradę. Ankieta pokazała także, że u mężczyzn taki pogląd jest słabszy niż u kobiet. Ponadto im mniej religijni byli badani, tym słabiej uważali dane zachowanie za zdradę. Długość małżeństwa nie wpłynęła na definicję zdrady u badanych. Za to ponownie okazało się, że to kobiety uważają się za bardziej odporne na zdradzanie niż mężczyźni, którzy zdradzaliby tym chętniej, im dłużej trwałoby ich małżeństwo.
48

Oglądany: 75347x | Komentarzy: 73 | Okejek: 74 osób

Dobra, dobra. Chwila. Chcesz sobie skomentować lub ocenić komentujących?

Zaloguj się lub zarejestruj jako nieustraszony bojownik walczący z powagą
Najpotworniejsze ostatnio
Najnowsze artykuły

24.03

23.03

Starsze historie

Jak to drzewiej bywało