Joe Monster
Szukaj Pokaż menu
Witaj nieznajomy(a) zaloguj się lub dołącz do nas
…BO POWAGA ZABIJA POWOLI

8 miejsc, które trzeba zobaczyć w Hiszpanii

55 373  
149   20  
Miejsca, które niekoniecznie są tak bardzo znane i wyeksponowane w przewodnikach i zaproszenie na zlot w Walencji.

#1. Kopalnie Riotinto, Huelva, Andaluzja

Krajobraz w tej okolicy przenosi nas do innego świata. Z jednej strony księżycowe i pozbawione roślinności wzgórza, wyrobiska i hałdy, z drugiej strony czerwona niczym na Marsie ziemia, a do tego czerwona woda. Wszystko spowodowane jest bogactwem w rudę żelaza i wieloletnim wydobyciem tejże. Pierwsze górnictwo pojawiło się w tym rejonie na początku epoki miedzi.


Ciekawostka nr 1: W Hiszpanii przypada jeden bar na każdych 170 mieszkańców.

#2. Playa de las Catedrales, Galicja


Wiemy, że najpiękniejsze na Malcie Lazurowe Okno zawaliło się w w marcu 2017, ale na szczęście na Plaży Katedr takich okien mamy jeszcze pod dostatkiem. Ich wysokość sięga nawet 32 metrów i występują jako cały wielki system kamiennych "mostów".

#3. Playa de Gulpiyuri, Asturia


Jedna z dziwniejszych oceanicznych plaż, jakie będziecie mieli okazję w życiu zobaczyć. Choć jest oddalona od oceanu o około 70 metrów, to woda przedostaje się do niej i jej poziom jest uzależniony od pływów. Tak, dobrze rozumiecie, to jest plaża nad oceanem wewnątrz lądu - jakkolwiek szalenie to brzmi!
Ciekawostka nr 2: Hiszpania jest na pierwszym miejscu w Europie pod względem spożywania kokainy.

#4. Bardenas Reales, Navarra


Obszar pustynny z przedziwnymi formacjami i wzgórzami wyrzeźbionymi przez wodę i wiatr.

#5. El Caminito del Rey, Malaga


Jedna z najbardziej hardych pozycji na mapie wycieczkowej Hiszpanii. Ścieżka Króla to trzykilometrowa ścieżka zawieszona na pionowej ścianie wąwozu rzeki Guadalahorce. Ta ścieżka powstała ponad 100 lat temu, by połączyć wlot i wylot wąwozu. Transportowano nią materiały do budowy zapory wodnej.

Po kilku śmiertelnych wypadkach w okolicy 2000 roku ścieżkę zamknięto, jednak od 2015 roku szlak jest odremontowany i znów dostępny do użytku. Oczywiście jeśli masz jaja ze stali.

#6. Ávila, Castilla y Leon


Pośród dziesiątek i setek niesamowitych zabytkowych miejscowości wartą odnotowania jest miejscowość Ávila. Znajdujące się tutaj wielkie mury obronne są tak stare, że ciężko było ustalić dokładną datę ich powstania. Data powstania wydawała się niewyobrażalnie odległa jak na tak zachowane mury, więc badania powtarzano w kółko i w kółko. Obecnie uważa się, że powstały w latach 1090-1099. Przy tym przypuszczalnym wieku ich rozmiar i dokładność wykonania wzbudzają ogromny podziw. Mury są dostępne do zwiedzania i co najważniejsze przy tak starych budowlach - przetrwały w całości i nie mają ubytków.


Na pierwszy rzut oka tego nie widać, ale jest to miejscowość położona wysoko w górach (1120 m n.p.m.), więc jeśli przyjedziecie tu w zimie, to spodziewajcie się mrozów i śniegu.

#7. Jaskinie Ojo Guareña, Burgos


Jest to kompleks krasowy składający się z wielu różnych form, od ogromnych jaskiń, kanałów i studni, po powierzchniowe żłobki, polje i leje.

Na powyższym zdjęciu widzimy ermitaż zbudowany wewnątrz jaskini z wystającym na zewnątrz frontem.
Ciekawostka nr 3: Najpopularniejszymi na świecie hiszpańskimi wynalazkami są m.in. mop, radio czy Chupa-Chupsy

#8. Ciudad de las Artes y las ciencias, Walencja - i zlot Joe Monster


Zaprojektowane przez znakomitego architekta Santiago Calatravę miasto nauk i sztuk to jedno z najnowocześniejszych miejsc w Hiszpanii. Składa się z wielu budynków i elementów. Znajdziemy tu planetarium, podziemne oceanarium, obiekty sportowe, muzea techniki czy muzea sztuk. Sam kompleks jest skonstruowany tak, bo oddawać hołd fizyce. Dla przykładu: w bocznych ścianach muzeum techniki ukryte są łuki akustyczne, dzięki którym możemy rozmawiać ze sobą szeptem z odległości parudziesięciu metrów.


26 sierpnia organizujemy skromne zlotowe spotkanie w Walencji, więc jeśli się do niej wybierasz lub jesteś na miejscu, to zapisz się na imprezę. Możesz też zapisać się do naszej grupy na Facebooku Joe Monster Walencja.
Zapraszamy!

Źródła: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7
5

Oglądany: 55373x | Komentarzy: 20 | Okejek: 149 osób

Dobra, dobra. Chwila. Chcesz sobie skomentować lub ocenić komentujących?

Zaloguj się lub zarejestruj jako nieustraszony bojownik walczący z powagą
Najpotworniejsze ostatnio
Najnowsze artykuły
Jak to drzewiej bywało