Szukaj Pokaż menu
Witaj nieznajomy(a) zaloguj się lub dołącz do nas
…NIECODZIENNIK SATYRYCZNO-PROWOKUJĄCY

13 rzeczy, które zmieniły się nie do poznania na przestrzeni lat

184 368  
520   103  
Zmieniają się czasy, zmieniają się obyczaje, ludzie oraz sprzęty. Niektóre wynalazki sprzed kilkuset czy kilkudziesięciu lat ewoluowały tak bardzo, że kompletnie nie przypominają swoich pierwowzorów...

#1. Telewizor

Kliknij i zobacz więcej!
Kliknij i zobacz więcej!

Pierwsza produkcja telewizorów na szeroką skalę rozpoczęła się w Niemczech w 1934 roku. Wielka drewniana skrzynia z malutkim wyświetlaczem i okrutnie nieczystym obrazem kosztowała 445 dolarów (na dzisiejsze to około 30 tysięcy PLN).
Trudno sobie wyobrazić przedmiot takich gabarytów i takiej wagi u siebie w domu biorąc pod uwagę, jak wyglądają dzisiejsze odbiorniki.

#2. Okulary przeciwsłoneczne

Kliknij i zobacz więcej!

Pierwsze okulary przeciwsłoneczne miały na celu ochronę oczu nie przed słońcem, ale przed tzw. "ślepotą śnieżną". Mieszkańcy Dalekiej Północy wykonywali je z drewna, kości lub innej nieprzezroczystej substancji, zostawiając zaledwie wąską szparkę na oczy. Promienie słoneczne odbijające się od śniegu nie raziły w oczy i nie zakłócały widoczności.
Dzisiejsze okulary przeciwsłoneczne to po części wciąż element rzeczywistej ochrony przed słońcem. W większości przypadków to jednak wyznacznik mody.

#3. Cyfrowy aparat fotograficzny

Kliknij i zobacz więcej!

Dzisiaj, by wykonać zdjęcie cyfrowe dobrej jakości, wystarczy nacisnąć odpowiedni przycisk w swoim aparcie bądź w telefonie. W 1975 roku pierwszy cyfrowy aparat fotograficzny, jaki pojawił się na rynku, ważył ponad 4 kilogramy i był wyposażony w pojemnik na kasety. Zasilany był aż 16 bateriami!

#4. Papier toaletowy

Kliknij i zobacz więcej!

Pierwszy znany ludzkości papier toaletowy był wykorzystywany przez Chińczyków około 589 roku naszej ery. Komercyjne pojawienie się ''srajtaśmy'' na rynku datowane jest na rok 1857, kiedy to produkowano ją w małych kawałkach pakowanych w paczuszki. Rolki papieru toaletowego pojawiły się około 1880 roku w Wielkiej Brytanii.

#5. Pralka

Kliknij i zobacz więcej!

Pierwszą maszynę piorącą opatentowano w 1851 roku. Nie było to urządzenie bardzo mocno limitujące fizyczną pracę człowieka, ponieważ napędzane było korbą. Był także taki model pralki, który potrzebował do wyprania 10-15 koszul jednocześnie siły napędowej w postaci... 10 mułów.
To dobrze, że dzisiejsze pralki możemy ''karmić'' elektrycznością, a nie sianem...

#6. Skarpetki

Kliknij i zobacz więcej!

Najstarsze skarpetki zostały odkryte na terenie Egiptu i szacuje się, że noszono je około 3 wieku przed naszą erą. Dziwna szpara między palcami sugeruje, że starożytni nosili skarpetki wraz z sandałami! Skandal!
Dziś, szczególnie zimową i jesienną porą, ciężko wyobrazić sobie chłodne wieczory bez cieplutkich skarpet. Albo Egipcjan w skarpetkach i sandałach...

#7. Wiertarka

Kliknij i zobacz więcej!

Lekki nacisk, naciśnięcie guzika i voila! Mamy dziurę w ścianie. Tak wygląda wiercenie w dniu dzisiejszym. Elektryczne wiertarki zostały wynalezione dopiero pod koniec XIX wieku. Do tego czasu używano wierteł ręcznych, takich samych, jakich używali jeszcze starożytni Rzymianie.

#8. Tampon

Kliknij i zobacz więcej!

Kobiety używały tamponów już w czasach starożytnych. Albo czegoś, co troszkę przypominało tampon, ale miało podobne zastosowanie. W różnych kulturach tampony wykonywane były z papirusu, wełny, papieru czy nawet paproci... Na ogół materiały te były owijane w bandaże. O higienie lepiej nie wspominać...

#9. Kamizelka ratunkowa

Kliknij i zobacz więcej!

Kamizelka ratunkowa to obecnie jeden z najczęściej używanych indywidualnych sprzętów ratunkowych. Dzisiejsze kamizelki są małe, schludne i nie krępują ruchów. Te z początku XX wieku były bardzo niepopularne, ponieważ były wielkie, ciężkie i znacznie ograniczały swobodę poruszania się. Wystarczy spojrzeć na czarno-białą fotografię powyżej...

#10. Wrotki

Kliknij i zobacz więcej!

Pierwszą wzmiankę o wrotkach można znaleźć już w księgach z 1743 roku. Ciężko było nazwać to jednak rozrywką, ponieważ wówczas było łatwiej odnieść ciężką kontuzję niż zaznać rozkoszy przejażdżki. Różne wariacje wrotko-rolek opatentowano przez ponad dwa stulecia - aż do końcówki lat 70. ubiegłego wieku. Wtedy to opatentowano pierwsze ''rolki'' - substytut łyżew dla graczy hokeja, by mogli trenować poza lodowiskiem.

#11. Kalkulator

Kliknij i zobacz więcej!

Pierwsze kalkulatory, znane jako arytmometry, pojawiły się w 1810 roku i posiadały cztery podstawowe funkcje matematyczne: dodawanie, odejmowanie, mnożenie i dzielenie. Jakość wykonywanych działań nie zależała tylko od sprzętu (!), ale przede wszystkim od jego operatora. Maszyny napędzane były korbkami. Do piórnika się nie mieściły, nie działały na baterie, gabarytami przypominały mikrofalówkę.

#12. Elektroniczna, zdalna niania

Kliknij i zobacz więcej!

Dzisiaj elektroniczna niania to niesamowity komfort i wygoda dla każdej matki. Permanentny podgląd na wizję i fonię z pokoju dziecka daje możliwość rodzicom wykonywania innych czynności domowych. Kilka stuleci temu rodzice mieli zbliżone potrzeby, ale czarno-biała fotografia powyżej obrazuje, że zaspokajały je inne "wynalazki".

#13. Dysk twardy

Kliknij i zobacz więcej!

Pierwszy dysk twardy został zaprezentowany publiczności 60 lat temu. Ważył 6,3 kilograma i miał aż 5 MB pojemności. Dzisiaj nawet najprostsze telefony, ważące kilkaset gramów, mają dyski o kilka tysięcy razy większej pojemności.
29

Oglądany: 184368x | Komentarzy: 103 | Okejek: 520 osób

Dobra, dobra. Chwila. Chcesz sobie skomentować lub ocenić komentujących?

Zaloguj się lub zarejestruj jako nieustraszony bojownik walczący z powagą
Najpotworniejsze ostatnio
Najnowsze artykuły

16.09

15.09

Starsze historie

Jak to drzewiej bywało