Joe Monster
Szukaj Pokaż menu
Witaj nieznajomy(a) zaloguj się lub dołącz do nas
…BO POWAGA ZABIJA POWOLI

To wcale nie stereotypy! Oto 6 najczęstszych błędów popełnianych przez kobiety za kółkiem

93 321  
260   203  
Możemy napinać się i protestować przeciw utrwalaniu durnych stereotypów. Możemy wymieniać setki przykładów pań o zdolnościach Kubicy. Możemy krzyczeć, że faceci za kółkiem bywają agresywni i nadpobudliwi.

Prawda jest jednak taka, że każdy, kto uczestniczył w ruchu drogowym, nieraz miał do czynienia z przedstawicielkami płci pięknej, które były o włos od spowodowania poważnego wypadku.

O ile zrozumienie kobiecej logiki graniczy z absolutną niemożliwością, tak już o wiele łatwiejsze jest wymienienie kilku podstawowych błędów, które kobiecy kierowcy regularnie popełniają.

Kobiety mają "inną" orientację w przestrzeni

Pewnie wiele razy już miałeś do czynienia z takim widokiem. Parking. Luka między dwoma autami jest na tyle duża, że spokojnie zmieściłby się tam tir z naczepą wypełnioną syryjskimi lekarzami. Do karkołomnego zadania wciśnięcia się w to miejsce przystępuje młoda pani w swoim Mini Cooperze. Aby wykonać tę misję, decyduje się na starą, skuteczną technikę „parkowania na 24 razy”. Czasem się to udaje. Zazwyczaj nie.


Według brytyjskiej Driving Standards Agency nieporównywalnie więcej pań oblewa egzamin na prawo jazdy właśnie podczas manewru parkowania. Cały problem ma swoje korzenie w orientacji przestrzennej, która u kobiet leży i kwiczy. Praktyka (najlepiej w miejscu, gdzie nie ma innych aut) plus czujniki parkowania to w tym przypadku chyba jedyna metoda na „oszukanie” natury.

Problem z wielozadaniowością

Wszystkie badania wskazują na to, że kobiety przebijają mężczyzn, jeśli chodzi o wykonywanie wielu czynności w tym samym czasie. Wie o tym każdy facet, który mieszka pod jednym dachem z przedstawicielką kobiecego gatunku. Damy potrafią jednocześnie mieszać chochlą zupę, pisać SMS-a, przewijać dziecko i pogrubiać sobie rzęsę. Nasze męskie mózgi są bardziej przystosowane do ogarniania jednej, konkretnej czynności. Prawdopodobnie biorąc na barki tyle zadań, skończylibyśmy z przypaloną zupą i brudną pieluszką w niej pływającą.


Wykonywanie przez panie wielu czynności jednocześnie jest zupełnie naturalne, więc nawyki te przenoszą też za kółko. Malowanie ust, poprawianie fryzury czy dojadanie ostatnich kęsów śniadania i popijanie go kawą nie stanowi dla nich większego wyzwania. Panie też częściej dostają mandaty za korzystanie z telefonu podczas jazdy.
W tym przypadku, kiedy ceną najmniejszego błędu może być czyjeś życie, nie ma co się cieszyć z kobiecej zaradności. Takie manewry mają sens, gdy stawką jest przypalona zupa...

Krótkowzroczność

Badania wykazały jeszcze jedną niepokojąca cechę u kobiecych kierowców. Panie z jakiegoś powodu mają tendencję do niewybiegania swoim wzrokiem za bardzo naprzód. Ich uwadze mogą uciec nieco bardziej oddalone znaki drogowe czy np. niebezpieczna sytuacja na jezdni. Przez to prawidłowa reakcja może być bardziej opóźniona, niż ma to miejsce w przypadku mężczyzn.


Brak szczątkowej wiedzy na temat podstawowych napraw samochodu

To rzecz, która nie dotyczy tylko kobiet. Zdecydowanie zbyt mało uwagi podczas kursów na prawo jazdy przykłada się do podstawowych czynności niezbędnych w sytuacjach, kiedy auto wymaga naszej uwagi. Facet, jako istota z natury lubiąca się utytłać smarem czy jeb#ąć młotkiem w palec, dość szybko nadrabia te braki. Tymczasem duża część pań nie tylko nie poradzi sobie z tak oczywistymi czynnościami jak zmiana koła czy żarówki, ale i jeśli wierzyć statystkom, wiele z nich ma problem z uzupełnieniem płynu do spryskiwaczy czy sprawdzeniem poziomu oleju...


Niezapinanie pasów

Wśród mężczyzn występuje silna grupa przeciwników zapinania pasów, którzy twierdzą, że w przypadku kolizji, te uniemożliwią im opuszczenie płonącego pojazdu. Nie, no pewnie, że lepiej opuścić pojazd wybijając łbem przednią szybę i rozplaskując się na asfalcie w promieniu kilkudziesięciu metrów.


Oczywiście takie podejście do bezpieczeństwa w samochodzie jest domeną osób o małym rozumku, podobnie jak rezygnowanie z zapinania pasów wynikające z troski o możliwość pogniecenia sobie sukienki. Wiele pań rezygnuje też z używania tego podstawowego elementu bezpieczeństwa podczas ciąży. Tym bardziej że polskie prawo zezwala im na to. Tymczasem z badań wynika, że większość zgonów nienarodzonych dzieci to efekt wypadku samochodowego, podczas którego ciężarna kobieta nie miała zapiętych pasów.

Nagłe zmienianie decyzji

La donna è mobile, czyli „kobieta zmienną jest”. W ciągu jednej chwili podjęta decyzja i cała związana z nią strategia może ulec drastycznemu przekształceniu i ustąpić miejsca zupełnie nowemu pomysłowi. Facet, jako istota prosta jak cep i poukładana, ma czasem ogromny problem z nadążeniem za myślowym galopem wybranki swojego serca.


Niestety, nagłe zmiany decyzji cechują też panie, które zasiadają za kółkiem. Jadąc rowerem, prawie zostałem rozmaślony na jezdni przez babeczkę, która w ostatnim momencie uznała, że jednak to ona ma pierwszeństwo na skrzyżowaniu (nie miała) i postanowiła zmienić zdanie na temat przepuszczania pojazdów z drogi uprzywilejowanej.
Nagłe zmiany pasów czy włączanie migacza sygnalizującego skręt w jedną stronę, a następnie skręcanie w drugą, to jedne z wielu oznak typowej kobiecej „zmienności”.