Joe Monster
Szukaj Pokaż menu
Witaj nieznajomy(a) zaloguj się lub dołącz do nas
…BO POWAGA ZABIJA POWOLI

7 nie całkiem świńskich ciekawostek o świniach

56 917  
176   37  
Większość z nas świnie docenia najchętniej w postaci doprawionej ziołami, soczyście usmażonej karkówki. Ale i w mniej… ostatecznej postaci świnie okazują się naprawdę zaskakujące!

#1.

W Bhutanie świnie mają odlotowe życie - ich pasza powstaje zazwyczaj z… konopi. Właśnie to źródło pożywienia przeważa nad wszystkimi innymi, chociażby zwykłym zbożem. Wygląda więc na to, że najszczęśliwsze świnie na świecie żyją we wschodnich Himalajach.

#2.


Świnie w ogóle mają skłonność do używek. Pewna australijska świnia (i nie jest to bynajmniej rasistowskie określenie!) dobrała się do zapasu piwa swojego właściciela. Wypiła 18 puszek, po czym uderzyła w miasto. Zaatakowała krowę, a potem - zmęczona - odpłynęła pod drzewem, gdzie znalazła ją zaniepokojona rodzina.

#3.


Jeszcze jakieś 20 milionów lat temu mieszkające na Ziemi świnie wyglądały zupełnie inaczej niż te dzisiejsze - różniły się przede wszystkim kwestią rozmiarów. Przeciętne osobniki przekraczały 2 metry wzrostu i ważyły niemal tonę. Można powiedzieć, że powodziło im się znacznie obficiej.

#4.


W całym Afganistanie znajduje się tylko jedna świnia… choć Amerykanie mogliby mieć na ten temat inne zdanie. W każdym razie Khanzir - co po arabsku oznacza po prostu świnię - żyje w ogrodzie zoologicznym w Kabulu. Od 2002 roku, kiedy przywieziono go z Chin, Khanzir miał towarzysza. Temu jednak afgańskie klimaty nie posłużyły, więc zdechł.

#5.


Recykling to idea aż za dobrze znana na świecie, czego przykładem mogą być tzw. świńskie toalety. I nie chodzi tu o takie np. z dziurą w ścianie. Prawdziwie świńskie toalety popularne były w Chinach. Odpływ zwykłej ludzkiej toalety doprowadzony był do świńskiego koryta, czyli de facto to, co wydostało się z człowieka, trafiało prosto na świński talerz.

#6.


Nie wszystkim świniom się jednak wiedzie. Babirussy - gatunki świń występujące w Indonezji - mają przykrą przypadłość w postaci nazbyt chętnie rosnących kłów. Te rosną bez krępacji, wywijając się i atakując ostatecznie własnego nosiciela. To prawda - przerośnięte kły babirussów są w stanie przebić czaszkę świni i doprowadzić do śmierci zwierzęcia.

#7.


Od XIII do XVIII wieku w Europie świnie musiały zachowywać się przyzwoicie - inaczej groził im… proces sądowy. Tak, przez ponad 500 lat możliwe było postawienie przed sądem świni i skazanie jej za dokonane bądź niedokonane przestępstwa. By uniknąć tego drugiego, świnie miewały nawet swoich adwokatów, próbujących przekonać sędziego o niewinności swojego prosięcia klienta.

Źródła: 1, 2, 3, 4, 5
1

Oglądany: 56917x | Komentarzy: 37 | Okejek: 176 osób

Dobra, dobra. Chwila. Chcesz sobie skomentować lub ocenić komentujących?

Zaloguj się lub zarejestruj jako nieustraszony bojownik walczący z powagą
Najpotworniejsze ostatnio
Najnowsze artykuły
Jak to drzewiej bywało