Szukaj Pokaż menu
Witaj nieznajomy(a) zaloguj się lub dołącz do nas
…BO POWAGA ZABIJA POWOLI

7 ciekawostek, których znajomość może ci kiedyś uratować życie

307 877  
696   69  
Krzywdę najłatwiej zrobić sobie z własnej lub cudzej głupoty. A na głupotę jest tylko jedno lekarstwo…

#1.

Większość wypadków lotniczych — odpukać! — przytrafia się w ciągu pierwszych trzech minut od startu i ostatnich ośmiu minut przed lądowaniem. Możesz zechcieć wykorzystać ten czas na przykład na zlokalizowanie wyjść awaryjnych, zamiast w myślach zamawiać już drinka i wybierać film do obejrzenia. Mimo wszystkich nieszczęść, jakie od czasu do czasu się zdarzają, samolot i tak pozostaje najbezpieczniejszym ze środków masowego transportu.

#2.


Jeżeli coś ci się stanie w miejscu publicznym — objawy przedzawałowe, skręcenie kostki, cokolwiek, przy czym zachowasz świadomość — poproś o pomoc. Ale nie zwracaj się do całego tłumu, bo to nic nie da. Ludzie w grupie wolą się gapić, licząc, że ktoś inny podejmie działanie. Zamiast tego wybierz jedną osobę i zwróć się bezpośrednio do niej. To zwiększy twoje szanse na otrzymanie pomocy.

#3.


Podczas pożaru wcale nie ogień jest najgroźniejszy. Oczywiście, on jest w stanie ugrillować nieszczęśnika na śmierć, ale większość śmierci w takich okolicznościach wynika nie z poparzeń, a z uduszenia dymem. Dla zwiększenia swoich szans na przeżycie należałoby więc trzymać się jak najniżej, ograniczając jak to tylko możliwe wdychanie dymu.

#4.


Niektórym ludziom zdarza się wbijać innym nóż w plecy. Póki metaforycznie — to przykre, ale nie śmiertelne. Czasem jednak zdarza się i dosłownie. Jeśli przytrafi ci się coś podobnego (ale poważniejszego niż wbicie drzazgi w palec), nie wyjmuj obcego obiektu z ciała, bo tylko zwiększysz krwawienie (oraz prawdopodobieństwo, że nie doczekasz przyjazdu karetki). Unieruchom obiekt, osłoń ranę i spróbuj ograniczyć krwawienie. Resztą zajmą się profesjonaliści.

#5.


Według Chińczyków czwórka jest liczbą symbolizującą śmierć. Jest w tym trochę racji — nasze możliwości przetrwania kończą się zazwyczaj na trójce. Przeciętny człowiek jest w stanie wytrzymać trzy minuty bez powietrza, trzy godziny w ekstremalnych warunkach pogodowych (bez ochrony), trzy dni bez wody i trzy tygodnie bez jedzenia.

#6.


Zapowiada się awaryjne lądowanie na wodzie? Najgorsze, co możesz zrobić, to zachować się jak większość ludzi chcących zabezpieczyć się przed utonięciem, czyli natychmiast nadmuchać kamizelkę ratunkową. Bardzo prawdopodobne jest, że w wyniku awaryjnego lądowania do wnętrza samolotu dostanie się woda. Nadmuchana kamizelka bardzo utrudni ci wydostanie się na zewnątrz — nadmuchaj ją dopiero wtedy, gdy uda ci się bezpiecznie wypłynąć z samolotu.

#7.


Istnieje coś takiego, jak ślepota wynikająca z nieuwagi — cierpimy na nią wszyscy, choćby nawet wydawało nam się, że mamy najbardziej podzielną uwagę na świecie. Nic z tych rzeczy, co prowadzi do tego, że nawet spacer i jednoczesne pisanie SMS-ów może zakończyć się tragicznie. Kątem oka widzimy chodnik, którym się poruszamy, dostrzeżemy też pędzący wprost na nas samochód, ale mózg nie przetworzy tej informacji w odpowiednim czasie, by zareagować i uciec. Idziesz — nie pisz. Dla własnego bezpieczeństwa.

Źródła: 1, 2, 3
22

Oglądany: 307877x | Komentarzy: 69 | Okejek: 696 osób

Dobra, dobra. Chwila. Chcesz sobie skomentować lub ocenić komentujących?

Zaloguj się lub zarejestruj jako nieustraszony bojownik walczący z powagą
Najpotworniejsze ostatnio
Najnowsze artykuły

16.08

15.08

14.08

Starsze historie

Jak to drzewiej bywało