Szukaj Pokaż menu
Witaj nieznajomy(a) zaloguj się lub dołącz do nas
…BO POWAGA ZABIJA POWOLI

10 kolorowych faktów na temat LSD

65 356  
147   126  
LSD, środek przy którym do hali odlotów udawali się już nasi dziadkowie, ma przebogatą historię i… ogromną skuteczność, a przy tym jest stosunkowo(!) bezpieczne.

#1.

W przeciwieństwie do większości narkotyków, LSD wydaje się dość bezpieczne - działa już przy minimalnej dawce, trzeba by zażyć ogromną ilość, by zaobserwować długotrwałe negatywne efekty fizyczne, a w dodatku, mimo kilkudziesięcioletniej historii badań nad LSD, nie są znane przypadki psychicznego czy fizycznego uzależnienia.

#2.

Prof. David Nutt z Bristol Univeristy, a zarazem członek Komisji ds. Nadużywania Narkotyków przygotował „ranking” substancji psychoaktywnych według ich szkodliwości. LSD zajmuje w nim 14. miejsce na 20, podczas gdy znacznie bardziej powszechny i łatwiej dostępny alkohol sklasyfikowano na miejscu 5.

#3.


Związki LSD z alkoholem sięgają nieco dalej niż można by sądzić. Na przełomie lat 60. i 70. przeprowadzono badanie wpływu LSD na osoby leczące się z alkoholizmu. Okazało się, że u 60% chorych zaobserwowano zmniejszone zainteresowanie alkoholem. Trzeba jednak zaznaczyć, że efekty utrzymywały się nie dłużej niż 6 miesięcy. Później wpływ LSD był już niezauważalny.

#4.

Przyjmowana jednorazowo dawka LSD to od 100 do 500 mikrogramów, zwykle jednak bliższa pierwszej połowie skali. To w zupełności wystarczająco, by udać się na wycieczkę w nieznane. Oznacza to również, że LSD jest od 100 do 4000 razy bardziej aktywne od innych substancji psychoaktywnych, np. psylocybiny czy meskaliny.

#5.


Syntezy LSD jako pierwszy, w 1938 roku, dokonał Albert Hofmann - szwajcarski chemik zatrudniony w laboratoriach firmy Sandoz, do dzisiaj działającej jako Novartis. LSD miało początkowo być stosowane jako lek wspierający pracę układu oddechowego i układu krążenia, jednak kiedy dokładniej przyjrzano się jego działaniu, sprzedaży substancji zakazano w 1967 r.

#6.

Wykreślenie z listy leków i idący za tym zakaz sprzedaży stał się wodą na młyn dla popularności LSD. Wiadomość o psychoaktywnym oddziaływaniu środka rozeszła się po świecie, a LSD stało się cennym i poszukiwanym wyrobem. Po dziś dzień LSD kojarzy się przede wszystkim z hipisami - to oni w latach 70. XX wieku szczególnie zainteresowali się substancją.

#7.


LSD pozyskuje się głównie ze sporyszu - przetrwalników grzyba atakującego zboża i trawy - będącego źródłem ergotaminy. Obecnie sporysz praktycznie nie występuje w zbożach, co jest zasługą programów ochrony roślin. Zanim ograniczono jego występowanie, nierzadko występowały zatrucia prowadzące do zbiorowych halucynacji, a także licznych śmierci.

#8.

Znani z niecodziennych eksperymentów naukowcy z NASA postanowili sprawdzić jak na wspomaganie różnymi narkotykami zareagują pająki. Wszystkie z testowanych substancji obniżyły zdolność pająków do budowania regularnej sieci - z wyjątkiem LSD, po którym pająki stały się i bardziej pracowite, i bardziej dokładne.

#9.


Kary Mullis, laureat Nagrody Nobla z 1993 roku, wynalazł technikę PCR, pozwalającą kopiować określone sekwencje DNA. Jak przyznał w wywiadzie, swoje odkrycia zawdzięcza… stosowaniu LSD. Mullis, wraz z innymi pracownikami Uniwersytetu Berkeley, miał powszechnie stosować LSD w latach 60. i 70. „Było to doświadczenie otwierające umysł”, powiedział.

#10.

W 1999 roku, podczas przenoszenia laboratorium policja w Kansas zatrzymała Williama Leonarda Pickarda, istnego kwasowego magnata. Oszacowano, że w ostatniej dekadzie XX wieku aż 90% LSD dostępnego na światowych rynkach zostało wyprodukowane przez niego osobiście! Po zatrzymaniu Pickarda dostępność LSD w USA spadła w ciągu dwóch lat aż o 95%.

W serii „Tomek w krainie odlotu” ukazały się już:
10 kokainowych faktów z narkotykowego świata
10 heroinowych faktów z narkotykowego świata

Źródła:
1, 2, 3
23

Oglądany: 65356x | Komentarzy: 126 | Okejek: 147 osób

Dobra, dobra. Chwila. Chcesz sobie skomentować lub ocenić komentujących?

Zaloguj się lub zarejestruj jako nieustraszony bojownik walczący z powagą
Najpotworniejsze ostatnio
Najnowsze artykuły

07.10

06.10

Starsze historie

Jak to drzewiej bywało