Joe Monster
Szukaj Pokaż menu
Witaj nieznajomy(a) zaloguj się lub dołącz do nas
…NIECODZIENNIK SATYRYCZNO-PROWOKUJĄCY

7 wyjazdowych ciekawostek o paszportach

71 875  
256   39  
Kolekcjonowanie pieczątek w paszporcie było kiedyś świetną zabawą - i doskonałą pamiątką po zagranicznych podróżach. Od chwili wejścia do Unii i strefy Schengen o pieczątkę stało się jednak znacznie trudniej…

#1.


Odkąd posiadanie paszportu przestało być konieczne do przekroczenia kilku najbliższych Polsce granic, liczba osób posiadających ważny paszport systematycznie spada. Podobna tendencja obowiązuje w niemal całej Europie. Inaczej jest w Stanach Zjednoczonych, gdzie udział osób posiadających paszport jest największy w historii. Choć i tak wynosi zaledwie 35% społeczeństwa.

#2.


Oprócz paszportu swojego kraju można też uzyskać… paszport światowy. Wydaje go mająca siedzibę w Waszyngtonie fundacja World Service Authority promująca m.in. „obywatelstwo światowe”, czyli marzenie unijnych urzędników tylko na jeszcze większą skalę. Paszport kosztuje od kilkudziesięciu do kilkuset dolarów (zależnie od żądanego terminu ważności) i jest honorowany przez Burkina Faso, Ekwador, Mauretanię, Tanzanię, Togo i Zambię.

#3.


Podczas zimnej wojny urzędnicy ze Związku Radzieckiego mieli prostą metodę rozpoznawania, który radziecki paszport jest prawdziwy, a który jedynie udającą go podróbką. Określali to na podstawie… zszywek. Te faktycznie pochodzące z ZSRR były nędznej jakości i rdzewiały z czasem w przeciwieństwie np. do zszywek amerykańskich.

#4.


Paszporty większości krajów świata są zunifikowane i nie wyróżniają się niczym szczególnym. Zawierają podstawowe informacje o właścicielu, a także miejsce na pieczątki dokumentujące przekraczanie granic, wizy itd. Spośród nich wyróżnia się np. paszport pakistański, który zdobi inskrypcja „Ważny we wszystkich krajach świata z wyjątkiem Izraela”.

#5.


Paszportu nie potrzebuje Królowa Wielkiej Brytanii, jako że wszystkie paszporty wydawane są „w jej imieniu”. Paszportu potrzebuje natomiast… koń. Koński paszport w Wielkiej Brytanii określa między innymi, czy rzeczony koń po dokonaniu żywota może zostać zjedzony. Jeśli właściciel konia nie zadeklaruje odpowiedzi wystarczająco wcześnie, przyjmuje się, że konsumpcyjna zgoda została domyślnie wyrażona.

#6.


Sam fakt posiadania ważnego paszportu nie gwarantuje jeszcze możliwości wjazdu do wszystkich krajów. Nawet jeśli problemem nie jest kwestia konieczności uzyskania wizy, to wiele państw z założenia odmawia wjazdu na swoje terytorium osobom, których paszporty tracą ważność w terminie krótszym niż 3 bądź 6 miesięcy. Aczkolwiek aż do I wojny światowej używanie paszportów wcale nie było powszechnym zwyczajem.

#7.


Paszport można bez większego trudu sobie kupić - na przykład paszport dyplomatyczny kilku afrykańskich krajów. Istnieje szereg państw w Afryce i Oceanii, które imają się każdego sposobu na zarobek, między innymi sprzedaży prawdziwych tytułów dyplomatycznych. I znajdują się osoby, które gotowe są niemało za nie zapłacić - np. ze względu na ochronę, którą status dyplomaty daje.

Źródła:
1, 2, 3

Oglądany: 71875x | Komentarzy: 39 | Okejek: 256 osób

Dobra, dobra. Chwila. Chcesz sobie skomentować lub ocenić komentujących?

Zaloguj się lub zarejestruj jako nieustraszony bojownik walczący z powagą
Najpotworniejsze ostatnio
Najnowsze artykuły
Jak to drzewiej bywało