Joe Monster
Szukaj Pokaż menu
Witaj nieznajomy(a) zaloguj się lub dołącz do nas
…BO POWAGA ZABIJA POWOLI

Jeszcze 7 zadziwiających ciekawostek o ludzkim ciele

92 988  
230   54  
Jak tak popatrzeć na siebie w lustrze, to doprawdy trudno uwierzyć w to, jak bardzo skomplikowanym mechanizmem jest człowiek i jak wiele tajemnic skrywa ludzki organizm.

#1.


Ta wiadomość nie jest szczególnie optymistyczna - naukowcy przyjrzeli się, co naprawdę znajduje się w ludzkich ustach. Znaleziono dużo bakterii, z tym że „dużo” to mało powiedziane. W ustach przeciętnego człowieka znajduje się co najmniej 7 miliardów bakterii, czyli generalnie tyle, ile ludzi żyje obecnie na Ziemi.

#2.


Ludzki organizm jest niezwykle pracowity - choć u wielu osób nic na to nie wskazuje. Tak czy inaczej każdego dnia krew w żyłach człowieka pokonuje… ponad 19 tysięcy kilometrów! To w zasadzie tylko odrobinę mniej niż połowa równika, a więc w dwa dni krew byłaby w stanie okrążyć świat.

#3.


Choć chciałoby się, aby było inaczej, organem, który rośnie przez całe życie, są uszy. Wzrost może nie jest szczególnie duży - ćwierć milimetra rocznie - ale za to jest bardzo konsekwentny. Szkoda tylko, że za wzrostem rozmiaru uszu nie idzie poprawa słuchu…

#4.


Każdego dnia ludzki organizm traci około miliona komórek, na przykład w formie złuszczającego się naskórka. Gdyby pozbierać to wszystko razem, okazałoby się, że łącznie każdego roku „gubimy” nawet 2 kilogramy. I to bez żadnego wysiłku! Inna rzecz, że również bez żadnego efektu na wadze…

#5.


Każdy z nas robi pełno zupełnie niepotrzebnych rzeczy - a przeglądanie Facebooka to tylko jeden z bardzo wielu elementów z tej listy. Na szczycie znajduje się natomiast… mruganie. Na tej automatycznej czynności w ciągu całego życia człowiek spędza łącznie aż 5 lat!

#6.


Czaszka wygląda jak jeden solidny element - ot, klatka bezpieczeństwa dla mózgu. W rzeczywistości jednak pojedynczych kości w ludzkiej czaszce jest aż 22. Połączone są licznymi szwami, dzięki którym całość utrzymuje się razem, spełniając zakładane funkcje.

#7.


Smak, węch, wzrok, słuch, dotyk - to pięć podstawowych zmysłów człowieka, wydawałoby się, że nie do pomylenia. A jednak. Zwłaszcza w przypadku dwóch pierwszych zmysłów rozdzielenie jednego od drugiego wcale nie jest proste. W rzeczywistości nawet 80-90% wrażeń, które uważamy za smakowe, w rzeczywistości odbierane jest przez węch.

Źródła: 1, 2, 3, 4

Oglądany: 92988x | Komentarzy: 54 | Okejek: 230 osób

Dobra, dobra. Chwila. Chcesz sobie skomentować lub ocenić komentujących?

Zaloguj się lub zarejestruj jako nieustraszony bojownik walczący z powagą
Najpotworniejsze ostatnio
Najnowsze artykuły
Jak to drzewiej bywało