Joe Monster
Szukaj Pokaż menu
Witaj nieznajomy(a) zaloguj się lub dołącz do nas
…NIECODZIENNIK SATYRYCZNO-PROWOKUJĄCY

Dlaczego ateiści są statystycznie bardziej inteligentni od ludzi wierzących

87 473  
156   160  
Nakładamy okulary ochronne i wchodzimy w sam środek gównoburzy.

O naukowcach zafascynowanych osobami wierzącymi pisaliśmy niedawno w artykule na temat związku między uszkodzeniem mózgu a fanatyzmem religijnym. Dzisiaj natomiast skupimy się na innym aspekcie tej fascynacji. Badacze z Wielkiej Brytanii i Holandii podjęli ostatnio próbę rozwikłania problemu sięgającego korzeniami aż do starożytności, a mianowicie spróbowali odpowiedzieć na pytanie dlaczego ateiści są statystycznie mądrzejsi od osób wierzących, i doszli do wniosku, że religia to instynkt, a ludzie inteligentni potrafią wznieść się ponad instynkt, by szukać rozwiązania swoich problemów.

Podstawę nowej teorii stanowi teoria Satoshiego Kanazwy, która mówi, że dzięki naszym biegającym z włóczniami przodkom dostosowaliśmy się psychologicznie do rozwiązywania nawracających problemów, a dodatkowo ewolucja pozwoliła nam ulepszyć naszą ogólną inteligencję, dzięki której mogliśmy zacząć sobie lepiej radzić z nowymi sytuacjami i problemami. Badacze z Wielkiej Brytanii i Holandii zmodyfikowali tę teorię twierdząc, że konieczność radzenia sobie z nową sytuacją stoi w sprzeczności z wykorzystywaniem wyuczonych instynktów, więc jeśli religię traktować jako instynkt, to ludzie bardziej inteligentni będą w stanie go przezwyciężyć i przejść na stronę ateizmu.

Inny badacz zaznacza jednak, że dopóki prawdziwa natura instynktu religijnego nie zostanie dobrze poznana, to nie można wykluczyć, że niektóre formy ateizmu mogą nosić te same znamiona co religia. Badacze tłumaczą, że religia nie musi polegać na wierze w jakieś bóstwo, bo na przykład weganizm odwołuje się do tych samych impulsów, co wiara w Boga.

Badacze przyjrzeli się także związkowi instynktu i stresu. W sytuacjach stresowych ludzie bardzo często reagują instynktownie. Za przykład takiej sytuacji w kontekście religijnym mogą posłużyć otarcie się o śmieć, ponieważ ma ono to do siebie, że nawet ateistę potrafi nawrócić w ułamku sekundy. Jeśli jednak człowiek oprze się pokusie proszenia siły wyższej o ratunek, to może to świadczyć o wyższej inteligencji tej osoby i umrze z poczuciem dumy. A jeśli taka osoba jest faktycznie bardziej inteligentna, to będzie miała większą szansę wykręcić się od piekła.

Źródło: Live Science
113

Oglądany: 87473x | Komentarzy: 160 | Okejek: 156 osób

Dobra, dobra. Chwila. Chcesz sobie skomentować lub ocenić komentujących?

Zaloguj się lub zarejestruj jako nieustraszony bojownik walczący z powagą
Najpotworniejsze ostatnio
Najnowsze artykuły
Jak to drzewiej bywało