Szukaj Pokaż menu
Witaj nieznajomy(a) zaloguj się lub dołącz do nas
…BO POWAGA ZABIJA POWOLI

Odciski palców. Drobne ślady, które mówią więcej, niż można by sądzić

79 087  
335   73  
Ponieważ odciski palców są niepowtarzalne, indywidualne dla każdego człowieka, stanowią bardzo mocny dowód - np. w sądzie. Ale i na ich podstawie można się nieźle pomylić!

#1.

Współczesna technologia jest już na tyle rozwinięta, że pewien haker był w stanie odtworzyć zestaw odcisków palców niemieckiego ministra obrony na podstawie fotografii! Zresztą był to ten sam haker, który zdołał złamać zabezpieczenia iPhone’a 5S w 24 godziny od premiery. Tam również chodziło o odcisk palca.

#2.


Teri Horton, 73-latka z Kalifornii, kupiła na wyprzedaży obraz. Zapłaciła 5 dolarów, zabrała malowidło i poszła. Dopiero po dłuższym czasie zdała sobie sprawę, że może to być nieznane dzieło Jacksona Pollocka. By to zweryfikować, zbadano odciski palców pozostawione na obrazie. Autorstwo Pollocka potwierdzono, a obraz za 5 dolarów stał się nagle obrazem wartym 50 milionów!

#3.


Pozostawienie odcisków palców nie jest wskazane. Z oczywistych względów na miejscach zbrodni, ale też… na przykład na klamkach rolls-royce’ów. Producent oferuje specjalne kursy doszkalające dla szoferów - „White Glove Experience” - podczas których uczy między innymi jak otwierać i zamykać drzwi, by nie pozostawiać śladów na klamkach.

#4.


Podczas zatrzymania drogowego w Ameryce policjanci obchodzą samochód dookoła i dotykają tylnej lampy po stronie kierowcy. Po co? Właśnie po to, aby zostawić na niej odcisk palca - ślad, który mógłby pomóc w śledztwie, gdyby coś złego im się przytrafiło. To stary zwyczaj - dzisiaj więcej informacji dostarczają np. nagrania z kamer umieszczonych w radiowozie - ale wciąż praktykuje go wielu funkcjonariuszy.

#5.


Wrzuć pięć złotych i odbierz swój gram… Może nie do końca tak to wygląda, ale w Stanach Zjednoczonych funkcjonują już automaty z marihuaną. Wyposażone są w skanery odcisków palców połączone z odpowiednią bazą. Dzięki temu chorzy, którym przepisano marihuanową terapię, mogą w łatwy sposób pobrać swoją dawkę.

#6.


Skóra denata po pewnym czasie zaczyna się zsuwać, uniemożliwiając pobranie odcisków palców. Patolodzy mogą wtedy odciąć fragment, nasunąć na własny palec niczym rękawiczkę i w ten sposób zdobyć odcisk. Apple z kolei twierdzi, że i na to ma sposób - Touch ID ma ponoć móc odróżnić, czy palec przykładany do czytnika odcisków należy do żywej czy martwej osoby, a w tym drugim przypadku odmówić dostępu do urządzenia.

#7.


Identyfikacja przy pomocy badania DNA wydaje się nieomylna i w większości przypadków rzeczywiście tak jest. Problem zaczyna się w przypadku bliźniąt jednojajowych, u których kod genetyczny jest niemal identyczny. W tym przypadku z pomocą przychodzą odciski palców. Nawet jeśli DNA wydaje się identyczne, to odciski palców pozwalają jednoznacznie odróżnić bliźnięta.

Źródła: 1, 2, 3
4

Oglądany: 79087x | Komentarzy: 73 | Okejek: 335 osób

Dobra, dobra. Chwila. Chcesz sobie skomentować lub ocenić komentujących?

Zaloguj się lub zarejestruj jako nieustraszony bojownik walczący z powagą
Najpotworniejsze ostatnio
Najnowsze artykuły
Sprawdź swoją wiedzę!
Jak to drzewiej bywało