Szukaj Pokaż menu
Witaj nieznajomy(a) zaloguj się lub dołącz do nas
…NIECODZIENNIK SATYRYCZNO-PROWOKUJĄCY

14 ciekawostek o Sparcie

97 389  
372   55  
Prawdziwi wojownicy. W 300 stanęli przeciwko całej perskiej armii dowodzonej przez Kserksesa. Walkę, wojnę i bijatyki mieli we krwi. This is Sparta!

#1.

Kliknij i zobacz więcej!
Spartą jednocześnie rządzili dwaj królowie. Dodatkowo do pomocy mieli oni radę złożoną z 30 starszych.

#2.

Kliknij i zobacz więcej!
Sparta zdobyła hegemonię w Helladzie pokonując wojska ateńskie w wojnie peloponeskiej w V wieku przed naszą erą.

#3.

Kliknij i zobacz więcej!
W wieku 7 lat młodzi chłopcy opuszczali swoje domy, by rozpocząć trening i stać się pełnowartościowymi żołnierzami armii spartańskiej.

#4.

Kliknij i zobacz więcej!
Przez 23 lata chłopcy, młodzieńcy i młodzi mężczyźni żyli tylko dla spartańskiej armii. We wczesnych latach uczyli się sztuki przetrwania, dyscypliny, polowania, ćwiczyli z bronią, dbali o swoją zwinność i tężyznę fizyczną oraz uczyli się jak pokonać ból.

#5.

Kliknij i zobacz więcej!
Podczas całego okresu szkolenia młodych Spartan nie karmiono zbyt dobrze. Opiekunowie zachęcali młodzieńców do walk i bijatyk.

#6.

Kliknij i zobacz więcej!
W dniu próby chłopcy udawali się do Sanktuarium Artemidy Orthia, gdzie w obecności rodziny i przyjaciół odbywał się okrutny rytuał. Chłopcy, by pokazać swoją dojrzałość i gotowość, by służyć Sparcie, byli biczowani i nie mogli wydać z siebie żadnego dźwięku, by nie przynieść wstydu rodzinie.

#7.

Kliknij i zobacz więcej!
Żołnierze jedli, spali i trenowali skoszarowani w barakach aż do ukończenia 20. roku życia. Następne dziesięć lat odbywali obowiązkową służbę wojskową, walcząc w imię swojej ojczyzny. Gdy osiągnęli wiek 30 lat i nie zhańbili się niczym podczas służby w wojsku, otrzymywali status obywatela.

#8.

Kliknij i zobacz więcej!
Obywatele mogli zakładać rodziny, mieć dzieci, zajmować się uprawą ziemi, w większości przypadków odziedziczonej po przodkach. Małżeństwo można było zawrzeć przed 30. rokiem życia, ale tylko za uzyskaniem specjalnej zgody bądź utrzymując ten fakt w sekrecie.

#9.

Kliknij i zobacz więcej!
Obywatele mogli uczestniczyć we wszelakich przejawach życia publicznego, między innymi w polityce. Do wojska mogli być powołani nawet do 60. roku życia. Gdy weszli już w ten sędziwy wiek, najbardziej zasłużeni dla Sparty zostali wybierani do geruzji - rady starszych.

#10.

Kliknij i zobacz więcej!
Kobiety również musiały dbać o kondycję fizyczną. Wierzono, że silna kobieta urodzi silne dziecko, które będzie dobrym spartańskim żołnierzem.

#11.

Kliknij i zobacz więcej!
Kobiety kształciły się także w śpiewie i w tańcu.

#12.

Kliknij i zobacz więcej!
W odróżnieniu od kobiet w innych greckich polis, kobiety w Sparcie miały dużo więcej wolności i możliwości spędzania wolnego czasu.

#13.

Kliknij i zobacz więcej!
Jednakże, podczas procesu edukacji, kobietom wpajano, że ich podstawowym przeznaczeniem jest poświęcenie ojczyźnie. Nie miały także statusu obywatelki. Wcześnie wychodziły za mąż, w odróżnieniu od mężczyzn. Ponieważ wiele czasu poświęcały szkoleniom i treningom, to ich dziećmi zajmowały się mamki.

#14.

Kliknij i zobacz więcej!
Spartanie zostali pokonani w wyniku wojny beockiej w 371 roku przed naszą erą. Utracili hegemonię na rzecz Teb w bitwie pod Leuktrami. Potęga ich państwa nigdy nie została odbudowana i każda następna dekada sprawiała, że znaczenie Sparty znacznie malało.
8

Oglądany: 97389x | Komentarzy: 55 | Okejek: 372 osób

Dobra, dobra. Chwila. Chcesz sobie skomentować lub ocenić komentujących?

Zaloguj się lub zarejestruj jako nieustraszony bojownik walczący z powagą
Najpotworniejsze ostatnio
Najnowsze artykuły

20.07

19.07

18.07

Starsze historie

Sprawdź swoją wiedzę!
Jak to drzewiej bywało