Joe Monster
Szukaj Pokaż menu
Witaj nieznajomy(a) zaloguj się lub dołącz do nas
…BO POWAGA ZABIJA POWOLI

Węgry. 7 ciekawostek z kraju naszych bratanków

62 168  
297   63  
Węgrzy od dawna cieszą się sympatią Polaków. Dawniej wspólna walka, później wakacje nad Balatonem, dzisiaj współdzielona przez prawą stronę niechęć do zakusów UE. Ale wspólnych punktów jest znacznie więcej!

#1.

Węgrzy - podobnie jak Polacy (i pół świata) - podzielają zamiłowanie do piłki nożnej. Mają także swoją „drużynę wspaniałych”. To reprezentacja, która w latach 1950-1956 przegrała zaledwie jedno spotkanie. I był to finał Mistrzostw Świata przegrany z RFN. Jednym z czołowych zawodników węgierskiej drużyny był Ferenc Puskas.

#2.


Najbardziej znane, przynajmniej nad Wisłą, węgierskie powiedzenie mówi o wzajemnej sympatii naszych narodów. Inne, również ciekawe, brzmi w tłumaczeniu „diabeł bije swoją żonę” i oznacza, że… słońce świeci, kiedy pada deszcz.

#3.


Węgry, pod względem zajmowanej powierzchni stanowiące dzisiaj cień samych siebie z dawnych lat, były niegdyś jednym z większych krajów Europy. I i II wojna światowa zupełnie zmieniły jednak układ granic, w konsekwencji czego Węgry utraciły ponad 70% swojego przedwojennego terytorium.

#4.

https://www.youtube.com/watch?v=CGt-rTDkMcM

„Gyöngyhajú lány” to najbardziej znany węgierski przebój. I choć nazwa większości osób nie mówi nic, to słyszeli go prawdopodobnie wszyscy. „Dziewczyna o perłowych włosach” rockowej grupy Omega została napisana w 1969 roku i nagrana w kilkudziesięciu wersjach, w tym tej najsłynniejszej, popularnością przerastającej oryginał - „White dove” zespołu Scorpions.

#5.


Karpato-Ukraina to jeden z bardziej specyficznych tworów, jakie pojawiły się na mapie Europy. Ten nie zagościł na niej długo. Karpato-Ukraina ogłosiła niepodległość 15 marca 1939 roku i zaledwie dzień później została podbita przez Węgrów. 16 marca odbyło się uroczyste spotkanie, by uczcić utworzenie wspólnej granicy - nie inaczej! - Polski i Węgier.

#6.


Węgrzy mają szczęście na przykład do sportowców - zdobyli oni najwięcej medali olimpijskich spośród wszystkich narodów, które nigdy nie gościły u siebie igrzysk. Na początku XX wieku na Węgrzech objawiło się też sporo znakomitych naukowców i matematyków. Było ich tak wielu, że zjawisku zaczęli przyglądać się naukowcy z innych stron świata, określając je „węgierskim fenomenem”.

#7.

https://www.youtube.com/watch?v=ohz9NzpkrQ8

We wrześniu 2006 roku protestujący w Budapeszcie… przejęli czołg T-34 stojący na wystawie upamiętniającej powstanie węgierskie, zatknęli na wierzchu flagi, po czym ruszyli nim w stronę sił policyjnych. Zamieszki wybuchły po tym, jak urzędujący wówczas premier Ferenc Gyurcsany przyznał się, że jego rząd kłamał i fałszował wszystkie możliwe dane, byle tylko wygrać wybory. Fraza „Kłamaliśmy rano, nocą i wieczorem” zapisała się już na stałe w historii Węgier jako wyraźny punkt zwrotny.

Źródła: 1, 2, 3, 4
5

Oglądany: 62168x | Komentarzy: 63 | Okejek: 297 osób

Dobra, dobra. Chwila. Chcesz sobie skomentować lub ocenić komentujących?

Zaloguj się lub zarejestruj jako nieustraszony bojownik walczący z powagą
Najpotworniejsze ostatnio
Najnowsze artykuły

22.10

21.10

Starsze historie

Jak to drzewiej bywało