Joe Monster
Szukaj Pokaż menu
Witaj nieznajomy(a) zaloguj się lub dołącz do nas
…NIECODZIENNIK SATYRYCZNO-PROWOKUJĄCY

7 nieprawdopodobnych ciekawostek o oceanach

59 297  
243   22  
Zajmują dużą część naszej planety, a jednocześnie - pod wieloma względami - stanowią dla nauki zagadkę. Do tego stopnia, że w dalszym ciągu sprzeczamy się nawet, czy mamy 1, 3, 4 czy może 5 oceanów.

#1.

Pod powierzchnią oceanów znaleźć można dosłownie wszystko - góry i rowy, zatopione wyspy i miasta, a nawet… rzeki i jeziora. Woda drąży korytarze i baseny w solnym podłożu, a następnie - odpowiednio gęstsza - pozostaje w dnie, formując niejako oddzielny „zbiornik wodny w zbiorniku wodnym”.

#2.


W oceanach Ziemi znajduje się ponad 20 milionów ton złota, nieprzebrane wręcz bogactwo. Niestety nie tylko nieprzebrane, ale też nie do zebrania. O ile z wody da się jeszcze od czasu do czasu wyłowić skarby z zatopionego niegdyś statku, o tyle cała reszta wodnego złota jest ekstremalnie rozpuszczona - w jednym litrze wody oceanicznej „można znaleźć” jakąś jedną 13-miliardową grama złota.

#3.


Salto del Angel w Wenezueli czy znana wszystkim z widokówek Niagara to jedne z największych wodospadów świata, jednak do prawdziwego rekordzisty wciąż im daleko. Pod Cieśniną Duńską znajduje się największy znany podwodny wodospad, pod względem ilości wody 2000-krotnie przewyższający Niagarę. Spadająca woda pokonuje tu 3,5 kilometra różnicy wysokości.

#4.Największe zadupie
Najbardziej oddalone miejsce na Ziemi to Punkt Nemo na południowym Pacyfiku, znajdujący się w niemal równej odległości 2680 kilometrów od trzech znajdujących się najbliżej wysp. Ze względu na rekordowe oddalenie od stałego lądu, Punkt Nemo wyznacza tzw. oceaniczny biegun niedostępności.

#5.


Ryby uchodziły niegdyś za wyjątkowo zdrowy rodzaj pożywienia. Niestety nie jest to już do końca prawdą - naukowcy z uniwersytetu w San Diego przeanalizowali, że ryby północnego Pacyfiku połykają rocznie od 12 do 24 tysięcy ton plastiku. Trudno aby było inaczej, skoro każdego roku do oceanów trafia ponad 7 milionów ton śmieci z tworzyw sztucznych.

#6.


Fale tsunami dochodzą do 30 metrów wysokości, ale to praktycznie nic w porównaniu z tzw. falami wewnętrznymi, tworzącymi się pod powierzchnią wody. Warstwy wody różnej gęstości dochodzące do 250 metrów wysokości zostały odkryte na głębokości ok. 5 kilometrów. Naukowcy sugerują, że to właśnie te fale pomagają rozprowadzać ciepło i substancje odżywcze po oceanach.

#7.


Do badania oceanów wydatnie przyczyniły się… gumowe kaczuszki. Pewien statek płynący z Chin do Stanów Zjednoczonych w 1992 roku zgubił kontener kąpielowych zabawek, w wyniku czego 28 tysięcy kaczuszek wylądowało w wodach północnego Pacyfiku. Miejsca, w których zabawki dobijały do brzegu, pomogły lepiej poznać prądy oceaniczne. Ostatnie kaczki odnaleziono dopiero w pierwszej dekadzie XXI wieku.

Źródła:
1, 2, 3
2

Oglądany: 59297x | Komentarzy: 22 | Okejek: 243 osób

Dobra, dobra. Chwila. Chcesz sobie skomentować lub ocenić komentujących?

Zaloguj się lub zarejestruj jako nieustraszony bojownik walczący z powagą
Najpotworniejsze ostatnio
Najnowsze artykuły

22.01

21.01

Starsze historie

Jak to drzewiej bywało