Joe Monster
Szukaj Pokaż menu
Witaj nieznajomy(a) zaloguj się lub dołącz do nas
…BO POWAGA ZABIJA POWOLI

10 dziwnych i przerażających zwyczajów inicjacyjnych

109 982  
306   86  
Dojrzewanie to nic przyjemnego - ciało się zmienia, hormony szaleją - to powinno wystarczyć. W wielu kulturach (i nie tylko w krajach trzeciego świata) dorośli dorzucają nastolatkom dodatkową porcję cierpienia, które ma ich uczynić prawdziwymi dorosłymi.

#1. Rękawice wypełnione mrówkami pociskowymi (Paraponera clavata)

Jedno z plemion brazylijskich, Mawe, od stuleci praktykuje taki oto zwyczaj. Dwunastoletni chłopcy wysyłani są do lasu, gdzie muszą nazbierać mnóstwo tak zwanych 24-godzinnych mrówek. Odurzone owady upychają w specjalnych rękawicach, które następnie dorastający młodzieńcy zakładają na dłonie. Gdy rozwścieczone mrówki przebudzą się, żądlą to co mają najbliżej, czyli dłonie dzieci, które muszą to znosić przez dziesięć minut podczas rytualnego tańca. Użądlenie boli porównywalnie do postrzału i trwa całą dobę. W ciągu kilku miesięcy chłopcy muszą poddać się temu rytuałowi 20 razy. Ten obrządek ma ich nauczyć, że życie bez wysiłku i cierpienia jest nic nie warte.

#2. Skaryfikacja twarzy


Plemię Nuer zamieszkujące południowy Sudan i Etiopię jest największą grupą etniczną wschodniej Afryki. Wyobraźcie więc sobie, jak wielu młodych ludzi musi poddać się tradycyjnej skaryfikacji podczas wchodzenia w wiek dojrzewania. Dziewczynkom zazwyczaj wycina się nożem kropkowany wzór na czole, a chłopcom wycina się sześć równoległych linii. Każda linia oznacza coś innego, pierwsza jest symbolem osiągnięcia dojrzałości, a kolejne mogą oznaczać różne rzeczy.

#3. Prasowanie piersi


W Kamerunie młode dziewczynki poddawane są brutalnemu zabiegowi prasowania piersi. Ma je to ochronić przed gwałtami czy innymi formami napaści seksualnych. Gdy małym kobietkom zaczynają rosnąć piersi, starsze kobiety (zazwyczaj matki) przykładają do nich gorące kamienie lub uderzają je młotkiem lub po prostu gałęziami. W bogatszych rodzinach matki używają elastycznych bandaży.

#4. Picie spermy starszych


Według wierzeń ludzi z plemienia Etoro, zamieszkującego Papuę Nową Gwineę, siła i męskość znajdują się w spermie starszyzny plemiennej. Gdy zbliża się czas wejścia w dojrzewanie, młody chłopak jest dobierany w parę z jednym ze starszych członków plemienia. Chłopak musi nie tylko wypić spermę tego mężczyzny (podczas seksu oralnego), lecz również poślubić kobietę z jego rodziny.

#5. Krokodyla skaryfikacja


Inne plemię z Papui Nowej Gwinei poddaje swoich dorastających chłopców nietypowej skaryfikacji. Po zabiegu skóra chłopca ma wyglądać jak skóra krokodyla, który uważany jest za ich przodka. Setki dwucentymetrowych nacięć i wpychanie okruchów cegły pod skórę mają zapewnić trójwymiarowy efekt krokodylich łusek na plecach ofiary zabiegu. Ten niesamowicie bolesny rytuał nierzadko kończy się śmiercią chłopca, ale ci, którzy mają szczęście go przeżyć, nauczą się przy okazji dyscypliny, skupienia i oddania.

#6. Wymazywanie pamięci


Chłopcy z indiańskiego plemienia Algonkin również muszą się nacierpieć, zanim zostaną uznani godnymi bycia mężczyzną. Chłopcy zostają umieszczeni w odosobnieniu, zamknięci w klatce i odurzeni halucynogenną substancją, która jest 100 razy mocniejsza od LSD. Chłopiec musi spędzić w klatce 20 dni, aż do momentu, w którym całkowicie straci pamięć o poprzednim życiu i narodzi się na nowo. Jeśli jednak nadal coś pamięta, następuje druga runda. Po drugiej rundzie delikwent najczęściej nic już nie pamięta - jak chodzić, jak mówić i zapomina, że w ogóle jest człowiekiem.

#7. Edukacja seksualna


W Malawi już ośmiolatki przechodzą rytuały inicjacyjne. Dziewczynki zamykane są w specjalnych obozach, gdzie pod okiem matek i starszych kobiet z rodziny uczą się gotować, sprzątać i uprawiać seks. Główny nacisk kładziony jest na sprawy seksu - dziewczynki uczą się różnych pozycji seksualnych, a pod koniec dwutygodniowego kursu muszą zostać pozbawione dziewictwa przez mężczyznę. Ma to oczyścić dziewczynki z „dziecinności”, a matki liczą na to, że ich córki zajdą w ciążę, ponieważ wtedy pozbędą się ich z domu, a ich utrzymaniem zajmie się mąż.

#8. Tuczenie


Dorastające dziewczynki z plemienia Okrika mieszkającego w Nigerii mają dosłownie bardzo ciężkie życie. Gdy wchodzą w wiek dojrzewania, najpierw są publicznie rozbierane i sprawdza się, czy nadal są dziewicami, a następnie zamyka się je w specjalnych pomieszczeniach, gdzie są tuczone. Niektóre, te bardziej ruchliwe, zakuwa się w kajdany, aby nie chodziły za dużo i nie spalały niepotrzebnie kalorii. Dziewczynkom podaje się tłuste jedzenie, a cały proces tuczenia może trwać nawet pól roku. Po tym czasie nowe, piękne, grube dziewczyny ponownie prezentowane są publicznie jako gotowe do małżeństwa.

#9. Jad żaby


Ludzie z brazylijskiego plemienia Matis są nierozerwanie związani z dżunglą. Gdy nadchodzi czas na to, aby młody chłopak stał się mężczyzną i myśliwym, zaczyna się seria rytuałów. Pierwszym krokiem jest zakropienie oczu chłopca trucizną - ma to wyostrzyć jego wzrok. Potem okładany jest rattanowymi kijami, dopóki nie straci przytomności. Gdy już pozbiera się do życia, następuje faza trzecia - wstrzyknięcie jadu chwytnicy zwanego kampo. Jad powoduje bóle głowy, wymioty i rozwolnienie. Rytuał kampo przeprowadzany jest później przed każdym polowaniem.

#10. Rytuał krwi


Każdy kto chce być nazwany mężczyzną w plemieniu Matausa musi pomyślnie przejść zabieg oczyszczania krwi. Chłopcy zabierani są w odosobnione miejsce, w którym nie mogą znajdować się żadne kobiety. Najpierw za pomocą wpychanych w gardło patyków prowokuje się wymioty, które oczyszczają żołądek. Następnie wbija się zaostrzone patyczki w język, przełyk i w nos, aby oczyścić krew chłopców z wszelkich żeńskich pierwiastków. Od tej pory chłopcy stają się mężczyznami i zaczynają dorosłe życie.

Zobacz też 9 przerażających rytuałów inicjacyjnych

Oglądany: 109982x | Komentarzy: 86 | Okejek: 306 osób

Dobra, dobra. Chwila. Chcesz sobie skomentować lub ocenić komentujących?

Zaloguj się lub zarejestruj jako nieustraszony bojownik walczący z powagą
Najpotworniejsze ostatnio
Najnowsze artykuły

17.02

16.02

15.02

Starsze historie

Jak to drzewiej bywało