Szukaj Pokaż menu
Witaj nieznajomy(a) zaloguj się lub dołącz do nas
…BO POWAGA ZABIJA POWOLI

13 zaskakujących ciekawostek o Ziemi i o tym, co w niej i wokół niej

106 135  
378   56  
Tak na co dzień Ziemia wygląda zupełnie normalnie. Ale jeśli przyjrzeć się jej poszczególnym elementom, to nic nie wydaje się normalne…

#1.

Planeta Ziemia, choć nam wydaje się mocno zróżnicowana, jest w rzeczywistości gładsza niż kula do gry w kręgle. Wysokie góry i głębokie rowy oceaniczne stanowią zaledwie 1/5000 jej obwodu.

#2.


Mimo że na Ziemi człowiek ma do dyspozycji mnóstwo miejsca, stale kombinuje, jak tylko wzbić się wyżej i wyżej. Od czasu wystrzelenia pierwszego Sputnika w 1957 roku, na orbitę wysłaliśmy ponad 38 tysięcy zbudowanych przez człowieka obiektów!

#3.


Kosmos nie jest nam jednak dłużny - NASA szacuje, że średnio każdego dnia na powierzchnię Ziemi wraca jeden “kosmiczny śmieć”. To pozostałości obiektów, które wysłaliśmy w przestworza, a następnie albo uległy awarii, albo po prostu zostały porzucone po zużyciu.

#4.


Na wysokości 19 kilometrów nad powierzchnią Ziemi znajduje się tzw. granica Armstronga - to wysokość, na której ciśnienie sprawia, że woda gotuje się już w 36 stopniach. Przebywanie na takiej wysokości nie jest możliwe bez odpowiedniego kombinezonu.

#5.


Wiele mówi się o globalnym ociepleniu, topniejących lodowcach, podnoszącym się poziomie oceanów. A jak to wygląda w liczbach? Na przykład tak: sama Antarktyda ma w sobie tyle lodu, ile cały Ocean Atlantycki ma wody.

#6.


W litrze słonej wody morskiej zawiera się mnóstwo różnych, nie zawsze oczekiwanych składników. Ale warto wiedzieć, że średnio na jeden litr wody przypada też 0,000000013 grama złota. Pomysł na biznes to może i nie jest… ale zawsze coś!

#7.


Szacuje się, że w oceanach żyje nawet milion różnych gatunków zwierząt. Dwie trzecie spośród nich wciąż czeka na opisanie przez naukowców.

#8.


Gdyby całą wodę znajdującą się na Ziemi “złożyć” w pojedynczą kulę, miałaby ona 860 kilometrów średnicy. To mniej więcej tyle, ile Tethys - jeden z księżyców Saturna.

#9.


Ziemia jest jedyną w Układzie Słonecznym planetą zbudowaną z płyt tektonicznych. Gdyby nie one, Ziemia szybko uległaby przegrzaniu i podążyła drogą np. Wenus, czyli stała się miejscem całkowicie niezdolnym do zamieszkania.

#10.


3,5 miliarda lat - taki wiek przypisuje się najstarszym pozostałościom bakterii odnalezionym w Australii. Tak imponujący wiek oznacza, że bakterie te żyły jeszcze zanim w ziemskiej atmosferze pojawił się tlen!

#11.


“Dobra zmiana” to pojęcie względne - zwłaszcza w przyrodzie. Wskutek zmian odbywających się na planecie, szacuje się, że w ciągu 300 lat wyginie 75% występujących obecnie gatunków zwierząt.

#12.


Największa głębokość, na jakiej znaleziono bakterie na Ziemi, to 2,8 kilometra. By przeżyć w tak ekstremalnym środowisku, bakterie te wykorzystują promieniowanie radioaktywne uranu do przemiany wody w użyteczną energię.

#13.


A jak się do tego wszystkiego ma człowiek? Jest nas dzisiaj około 7,35 miliarda, szacuje się, że w 2050 roku światowa populacja dobije do 9,2 mld. Będzie ciasno! Ale to i tak nic w stosunku do sumarycznej liczby ludzi, jaka kiedykolwiek żyła na Ziemi. Tę szacuje się na 106 miliardów.

Źródła: 1, 2, 3
6

Oglądany: 106135x | Komentarzy: 56 | Okejek: 378 osób

Dobra, dobra. Chwila. Chcesz sobie skomentować lub ocenić komentujących?

Zaloguj się lub zarejestruj jako nieustraszony bojownik walczący z powagą
Najpotworniejsze ostatnio
Najnowsze artykuły
Sprawdź swoją wiedzę!
Jak to drzewiej bywało