Szukaj Pokaż menu
Witaj nieznajomy(a) zaloguj się lub dołącz do nas
…NIECODZIENNIK SATYRYCZNO-PROWOKUJĄCY

10 dość zaskakujących ciekawostek o spalonej słońcem Afryce

173 642  
575   88  
Afryka nigdy nie cieszyła się przesadnym szacunkiem świata - po latach kolonizacji gospodarczej stała się kolonią turystyczną, dokąd bogaci z całego świata zjeżdżają się podglądać „jak żyją dzicy”.

#1.

Afryka jest drugim największym kontynentem Ziemi, zajmowaną powierzchnią ustępując jedynie Azji. Mimo to jest ona kontynentem o… najkrótszej linii brzegowej. Wynika to z faktu, że wybrzeże Afryki jest raczej proste i jednolite, pozbawione większej ilości wcięć czy zatok, które zwiększałyby długość linii brzegowej.

#2.


Szacuje się, że około 590-600 milionów mieszkańców Afryki subsaharyjskiej (tak zwanej Czarnej Afryki, leżącej na południe od Sahary) żyje bez prądu. 80% tamtejszej populacji w dalszym ciągu polegać może wyłącznie na drewnie, węglu czy… oborniku, który również wykorzystuje się na opał (na przykład do gotowania potraw).

#3.


W 2010 roku w pobliżu Dakaru, stolicy Senegalu, ukończono budowę specyficznego monumentu nazywanego „Pomnikiem Odrodzenia Afryki”. 49-metrowej wysokości statua przedstawia półnagiego mężczyznę w jednej ręce trzymającego dziecko, a drugą obejmującego kobietę z odsłoniętą piersią. Wykonane z brązu dzieło północnokoreańskiego (!) konsorcjum wzbudziło mnóstwo kontrowersji, zwłaszcza wśród muzułmańskiej społeczności.

#4.


Etiopia jest jedynym krajem w Afryce, który posługuje się swoim własnym alfabetem. Na alfabet etiopski składa się 345 różnych znaków - to „trochę” więcej niż 21 znaków, do których oryginalnie ograniczał się alfabet łaciński. Poszczególne znaki pisma etiopskiego odpowiadają sylabom - ale liczba znaków w zapisie nie musi równać się liczbie sylab w wymowie danego słowa.

#5.


Niewolnictwo oczywiście nie było niczym dobrym, ale przesadne wyrzuty sumienia z tego tytułu też mogą nie być do końca uzasadnione. W XVII wieku to mieszkańcy północnej Afryki dosłownie polowali na chrześcijańskie załogi statków (między innymi wokół Wielkiej Brytanii). Porywali marynarzy i więzili ich w obozach pracy w Afryce. Według profesora Roberta Davisa taki los mógł spotkać od kilkuset tysięcy do nawet miliona Europejczyków.

#6.


W Republice Południowej Afryki legalne - i nawet wskazane - jest montowanie… miotaczy płomieni na nadwoziach samochodów. Ich zadaniem jest odstraszanie potencjalnych złodziei łaszących się na cudzy pojazd. Przypieczenie złodzieja w obronie swojej własności nie jest karane, a prawo chroni poszkodowanych, nie przestępców.

#7.


Krokodyle, tygrysy, nosorożce, lwy - wiele zwierząt cieszy się sławą najgroźniejszych w Afryce. Problem jednak w tym, że w Afryce w ogóle nie występują tygrysy. Te mieszkają w Azji. Na Czarnym Lądzie natomiast największy popłoch sieją… hipopotamy. To zetknięcie z hipopotami najczęściej kończy się śmiertelnie (choć - jak twierdzą niektórzy - i to informacja z braku wiarygodnych statystyk niepotwierdzona).

#8.


Starożytni Grecy i Rzymianie posługiwali się terminami Africa i Aphrike w odniesieniu wyłącznie do północnej części kontynentu. Łacińską wersję określenia tłumaczy się jako „słoneczna”, natomiast grecka wersja to w bezpośrednim tłumaczeniu „pozbawiona zimna”. Nieszczególnie wyszukane, ale przecież trafne!

#9.


W 1974 roku w Etiopii archeolodzy odkryli szczątki najstarszego z dotąd znanych przodków człowieka. Liczący 3,2 miliona lat szkielet nazwano Lucy… od „Lucy in the sky with diamonds”, utworu Beatlesów, który akurat grano w radiu w bazie wyprawy. Dzisiaj utrzymuje się też, że prawdopodobnie cała ludzkość wywodzi się właśnie z Afryki - hominidy żyjące w innych miejscach nie zdołały przetrwać.

#10.


Najsłynniejsze piramidy znajdują się w Egipcie. Właściwie każdy, kto słyszy hasło „piramidy”, natychmiast utożsamia je z Egiptem. Tymczasem wcale nie tam jest ich najwięcej. Na przykład w Sudanie znajduje się ponad dwukrotnie więcej piramid niż w Egipcie. To m.in. dość tajemnicze piramidy nubijskie wznoszone od I w. p.n.e. do II w. n.e.

Zobacz też: Gdybyście potrzebowali kiedyś wymienić po jednej ciekawostce o KAŻDYM kraju Afryki, tu macie podpowiedź

Źródła: 1, 2, 3, 4, 5
7

Oglądany: 173642x | Komentarzy: 88 | Okejek: 575 osób

Dobra, dobra. Chwila. Chcesz sobie skomentować lub ocenić komentujących?

Zaloguj się lub zarejestruj jako nieustraszony bojownik walczący z powagą
Najpotworniejsze ostatnio
Najnowsze artykuły

03.06

02.06

Starsze historie

Jak to drzewiej bywało