Szukaj Pokaż menu
Witaj nieznajomy(a) zaloguj się lub dołącz do nas
…BO POWAGA ZABIJA POWOLI

10 kosmicznych ciekawostek o Wenus

194 831  
629   56  
Kolonizacja, ekstremalna pogoda i w ogóle wszytko na opak.

#1. Pada

Naukowcy uważają, że siarczki ołowiu i bizmutu odpowiadają za opad podobny do znanych na Ziemi opadów śniegu, co prowadzi też do stworzenia czap śnieżnych w górach.

#2. Ciśnie

Mówiąc w innych słowach - na Wenus ciśnienie "na poziomie morza" jest tak duże, jak u nas kilometr pod wodą. Warunki są okrutne, dlatego ciężko posłać na tę planetę jakiegoś łazika, który mógłby wykonać dokładniejsze badania. Mimo wszystko kiedyś się to udało! Ludzkość dysponuje nawet zdjęciami wykonanymi z powierzchni Wenus, o czym nieco dalej.

#3. Gorąco

To jeden z ostatnich etapów nieskończonego globalnego ocieplenia, w którym ilość dwutlenku węgla powoduje ogromnie silny efekt szklarniowy. Spokojnie, Ziemi to nie grozi w ciągu najbliższego pierdyliona lat.

#4. Buja się w obłokach

Na wysokości około 50 km powyżej powierzchni Wenus warunki są bardzo zbliżone do ziemskich, a jedyne czego brakuje to tlenu. Mieszanka powietrza w składzie takim jak ziemskie byłaby na tyle lekka, że utrzymywałaby kopułę z miastem na stałej wysokości - tak jak dzieje się to z wypełnionymi helem balonami meteorologicznymi na Ziemi. Więcej na ten tematu w tym artykule.

#5. Starzenie postępuje

Wiemy już, że Wenus kręci się "pod prąd", ale musimy też wiedzieć, że kręci się dość wolno, bo jeden dzień na Wenus jest dłuższy niż jeden rok na Wenus. Dzień na Wenus trwa 243 dni ziemskie, a rok na Wenus to 225 dni ziemskich.

#6. Na wschód musi być cywilizacja

Okazuje się, że Wenus wokół własnej osi obraca się w innym kierunku niż pozostałe planety Układu Słonecznego (wyłączając Urana). Dlaczego Wenus postanowiła kręcić się pod prąd? Nie mamy stuprocentowej pewności, jedni naukowcy uważają, że zmieniła kierunek obrotu po kontakcie z innym obiektem, a jeszcze inni uważają, że kręci się tak samo jak Ziemia i reszta, tylko obróciła się do góry nogami.

#7. Wenera

Była to część programu kosmicznego prowadzonego przez Związek Radziecki. Lądowań na Wenus było kilka - w większości udane. Lądowniki nie wytrzymywały jednak więcej niż godzinę ze względu na naprawdę ekstremalną pogodę na Wenus.

#8. Mars się chowa

Przykład nr 1: wenusjańskie kratery o średnicy większej niż 20 km noszą nazwy sławnych kobiet, a te o mniejszej średnicy noszą po prostu kobiece imiona.
Inne ciekawe reguły nazewnictwa? Doliny o długości do 400 km noszą nazwy żeńskich bóstw rzecznych, a te dłuższe nazywane są słowem "Wenus" w różnych językach.
Dlaczego żeńskich bóstw? Bo według Międzynarodowej Unii Astronomicznej na Wenus absolutnie wszystkie nazwy geograficzne muszą mieć formę żeńską i odnoszą się do kobiet znanych z historii, mitologii i żeńskich bóstw. Jak widać, Wenus jest najmocniej sfeminizowaną planetą pod Słońcem.

Możemy się domyślać, że na Marsie dzieje się zupełnie odwrotnie, prawda? Otóż nie.

#9. Podobna, ale inna

Siła grawitacji na Wenus jest też bardzo podobna do ziemskiej i wynosi 91% tego, co możemy obserwować na Ziemi. Ze względu na wszystkie te podobieństwa Wenus zawsze była uważana za najlepszą kandydatkę do skolonizowania w przyszłości.

#10. Kabooms

Na powierzchni tej planety znajduje się ponad półtora tysiąca dużych wulkanów, a łączna ilość wszystkich wulkanów szacowana jest w widełkach pomiędzy 100 000 a 1 000 000 sztuk. To naprawdę imponująca liczba!

Poprzednio pisaliśmy o Merkurym

Źródła: 1, 2, 3, 4, 4b, 5, 6, 6b, 7, 8, 9, 10,
13

Oglądany: 194831x | Komentarzy: 56 | Okejek: 629 osób

Dobra, dobra. Chwila. Chcesz sobie skomentować lub ocenić komentujących?

Zaloguj się lub zarejestruj jako nieustraszony bojownik walczący z powagą
Najpotworniejsze ostatnio
Najnowsze artykuły
Sprawdź swoją wiedzę!
Jak to drzewiej bywało